Ana Sayfa > Haber > 01 : 08 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Winklevoss – Kore – Ripple

01 : 08 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Winklevoss – Kore – Ripple

Kripto Para Gündem

Temmuz ayı oldukça karlı geçti. Yeni bir aya giriyoruz. Ne yazık ki Ağustos ayının ilk günü kripto para borsaları için karlı başlamadı. Ripple dışında kalan kripto para birimleri son yirmi dört saat içerisinde ortalama %5 oranında değer kaybetti. Temmuz ayında kripto paralar beklenenin üzerinde bir performans gösterdi. Aslında bu son bir kaç gündür yaşanan gerilemelerin bu beklenmedik değer kazancı ile ilişkisini iyi okumak lazım.

18 ve 25 Temmuz tarihlerinde yaşanan sıçramaların ardından beklenen SEC raporunun çıkmaması üzerine kripto para dünyasında Vitalin Buterik‘e göre “anlamsız” bir panik havası hakim olmaya başladı. Kripto para borsasının olası yol haritasına göre SEC’ten beklenen ETF kararının ne zaman çıkacağının büyük bir önemi yok. Çünkü bu izinler er ya da geç çıkacaklar. Ancak yatırımcıların bu karar sonrası oluşabilecek olumsuz havayı sezdiklerini de söylemek lazım. Özellikle orta çaplı yatırımcılar bu hareketlerde büyük rol üstleniyorlar. Bu yatırımcı tipi uzun vadeli yatırımlar ve kısa vadeli kovalamacanın yerine bu gibi durumları avantaja çeviren varlıklı insanlardan oluşuyor.

Temmuz ayının grafiklerine baktığımızda Bitcoin’in (BTC) 6.300 dolardan başlayan yolculuğunun ulaştığı en düşük değer 6.185 dolar olarak bildiriliyor. Bu noktadan sonra iki kez atağa kalkan kripto paralar hızla değer kazanmaya başladı ve bu ayın en yüksek değeri olan 8.385 dolara çıktı. Arka arkaya gelen değer kayıpları ile 7.500 dolar seviyesine kadar gerilmiş olsa da Bitcoin Temmuz ayı içerisinde değerine 1.300 dolar eklemeyi bildi. Şu anda Bitcoin 7.643 dolardan işlem görüyor.

Winklevoss İkizlerinin Bitcoin Macerası Kitap Oluyor 

Facebook’un gerçek yaratıcıları olarak gösterildikleri The Social Network filmi ile ün salmaya başlayan Winklevoss ikizleri, bu altın fırsatı Mark Zuckerberg’e kaptırdıktan sonra boş durmadı. Piyasayı ve teknolojiyi dikkatli ve zekice takip eden, sıradaki gelişmeleri sağlıklı okuyabilmek için gerekli donanıma sahip olan ikizler Bitcoin fırsatını dahice değerlendirdiler. Bitcoin’in 6 dolardan satıldığı günlerde yaklaşık 100 milyon dolarlık bir yatırım ile sahaya giren ikizler toplam Bitcoin’lerin %1’lik bir kısmını ellerinde bulunduruyorlar. Market hacminin 131 Milyar dolar olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda ikizlerin elindeki BTC’nin 1.3 Milyar dolar değerinde olduğu çıkıyor ortaya. Bu da onları “Bitcoin Milyarderi” yapmaya yetiyor. İşte bu yüzden.

The Social Network filmi Ben Mezrich’in Accidental Billioners adlı kitabından esinlenerek beyaz perdeye aktarılmıştı. Ben Mezrich, Winklevoss ikizleri hakkında çıkacak olan bu yeni kitabın da yazarı olacak. Yazar da Harvard mezunu ve sosyal ağların ve internet dünyasının yarattığı milyarderlerin yakın arkadaşı. Bakalım bu kitap insanları kripto paralara yaklaştırmayı başaracak mı?

Güney Kore Kripto Paralar Üzerindeki Ağır Vergileri Hafifletiyor 

Güney Kore kripto paraların legal hale gelmesinin ardından piyasadaki rekabeti de göz önünde bulundurarak vergi indirimlerine gitmeye karar verdi. Güney Kore’li dev kripto para borsaları yıllık milyarlarca dolar vergi vermekten yorulmuşa benziyorlar. Bunun üzerine başka sahalarda varlıklarını sürdürmek için arayışa giren borsalara Güney Kore Hükumetinden sevindirici bir haber geldi. Buna göre bu şirketlerde dahil olmak üzere küçük ve orta ölçekli tüm kripto para şirketleri artık %50 ila 100 arasında değişen indirimlerden faydalanabilecekler. Kore’nin kripto paralar konusundaki yeri sarsılmaya başlıyor. Ripple’ın yayınladığı yılın ilk çeyrek raporlarında XPR transferlerinde birinci sıra Güney Kore’den Malta’ya geçmiş görünüyor. Bilindiği gibi Malta, Binance ile işbirliği içerisinde kripto para borsasına büyük katkı sağlıyor.

Bill Clinton Ripple için Konuşma Yapacak

Dünya genelinde Barack Obama ile birlikte en çok ilgi duyulan ve sevilen Amerikan Başkanı olan Bill Clinton, Ripple tarafından düzenlenecek olan bir etkinlikte konuşmacı olacak. Swell 2018 adını taşıyan Ripple etkinliğinde geleceğin teknolojileri, ekonomik modelleri ve politik gelişmeleri gibi konular işlenecek. Etkinlik 1-2 Ekim tarihinde San Francisco, Californiya‘da gerçekleşecek.

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir