Ana Sayfa > Haber > 01 : 10 | Bitcoin Gündeminde Neler Var?

01 : 10 | Bitcoin Gündeminde Neler Var?

Bitcoin Gündemi

Geçtiğimiz yıl boğa koşusunun başladığı ve bu yüzden beklentilerin çok yüksek olduğu Ekim ayına nihayet girdik. Bakkt bu ay içerisinde daha aktif olacağının sinyallerini veriyor. Ayrıca Stellar (XLM) geliştiricileri tarafından üretilen ve çalışmaya başlayan Interstellar sayesinde kripto para borsası yeni bir enerji kazanabilir. Bitcoin (BTC) topluluğu tarafından bir yenilik olacak gibi görünmese de Amerikan finans kurumlarının Bitcoin üzerinden sunmaya başladığı ürünler BTC’nin değerinin artmasına yol açabilir. Aynı zamanda artık dev Amerikan şirketlerinin neredeyse tamamı Blockchain teknolojisine uyum sağlamaya başladığı için yeni SEC kararları önümüzdeki dönemde kripto paraları görmezden gelemeyecek.

Güncel kripto para borsasına dönecek olursak haftanın dengeli bir şekilde açıldığını söylemek mümkün. Bitcoin 7.000 dolara doğru ağır adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Çok uzun zamandır 7.000 dolar aralığında uzun süre durmayı başaramayan BTC bu sefer yatırımcı sayısının artması ile bu aralıkta tutunmayı başarabilir. Bazı uzmanlar BTC’nin yılı 10.000 dolar seviyesinde tamamlayacağı görüşünde.

En değerli on beş kripto para arasında değer kazanan tek marka Stellar oldu. Interstellar gelişmesi üzerine piyasa değer kaybetmesine rağmen %1 oranında artış gösteren Stellar dışında kalan tüm kriptolar ortalama %2-3 değer kaybettiler. En çok değer kaybeden kripto para birimi %3.59 ile EOS oldu.

Güncel Kripto Para Fiyatları

Bitcoin (BTC) 6.593 dolar %0.67
Ethereum (ETH) 229 dolar %3.40
Ripple (XPR) 0.58 dolar %4.69
Bitcoin Cash (BCH) 533 dolar %2.47
EOS                    5.62 dolar %4.70
Litecoin (LTC) 60.77 dolar %2.50
Tron                      0.020 dolar  %2.99
Cardano 0.083 dolar  %3.82
IOTA                    0.56 dolar %1.83

 

Interstellar Sonunda StellarX’i Devreye Soktu

Bir süredir Stellar ekibi tarafından devreye sokulmayı bekleyen StellarX sonunda çalışmaya başladı. Merkezsiz ve işlem ücretsiz bir platform olarak hizmet verecek olan Interstellar kripto para ticareti yapan ve yapmayı düşünen insanların işini bir hayli kolaylaştıracak gibi duruyor. Eğer sistem hesaplandığı gibi çalışırsa kısa zaman sonra StellarX en çok tercih edilen kripto para borsaları arasına adını yazdırabilir. Stellar bu haberle birlikte haftaya kazançlı bir giriş yaptı. Boğa etkisi piyasaya geldiği aralıkta Stellar’ın diğer altcoin’lerden daha fazla oranda bir kar getirmesi muhtemel.

IBM, Stellar ve Ripple Yarışı Sürüyor

Bankaların dijital çağa ayak uydurma yarışında baş rol oynayan IBM, Stellar ve Ripple yeni, güvenilir ve hızlı bir ödeme yöntemi arayışında sona geliyorlar. IBM bankala kolaylıkla entegre olabilecek ve kullanım şekli SWIFT ile benzerlikler taşıyan bir model dizayn ediyor. IBM bu süreçte Stellar ile ortaklaşa çalışıyor. Yakın zamanda Blockchain World Wide (BWW) adı taşıyan yeni bir protokol çıkarmaya hazırlanan IBM böylece internete rakip olacak ilk dev adımı da atmış olacak.

Çin’de Bir Otel Ethereum Kabul Ettiğini Duyurdu

Çin kripto para dünyasında adı Amerika’dan bile daha fazla konuşulan tek ülke. Blockchain teknolojisini ilk günden bu yana kabul eden, sektördeki en büyük ve erken adımları atan Çin kripto paralara henüz o kadar da sıcak bakmıyor. Kripto paraların henüz yeterince güvenli olmadığını varsayan ülkede dijital varlıklarla işlem yapmak da yasak. Ancak Sichuan bölgesinde açılan Ethereum Otel konuklarından kripto para kabul edecek. Ödeme yöntemi olarak Ethereum gösteriliyor. Tabi günümüzde cüzdanların ve borsaların aldığı son şemayı göz önünde bulundurursak muhtemelen diğer kripto paralarla ödeme yapmak da mümkün olacaktır.

 

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir