Ana Sayfa > Haber > 03 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? Satoshi Geri Mi Döndü?

03 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? Satoshi Geri Mi Döndü?

Bitcoin'de Bugün Neler Var?

Cuma günü başlayan olumlu havanın kripto paralar üzerindeki etkisi aynen devam ediyor. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) dışında kalan ilk on kripto para göz önüne alındığında yüzde 10 ila 15 arası bir artış görülüyor. Bitcoin %4,75 artış ile 6,634$’a yükseldi. Aynı şekilde Ethereum da son yirmi dört saat içinde %6,21’lik bir artış göstererek 478$ seviyesinde yükseldi. EOS dün olduğu gibi bugün de %15’lik bir deparla yükseliş trendinin lideri oldu.Onu %13 ile IOTA ve%11 ile Cardano izledi.

Kripto paraların yükselişi devam ederken bugün bomba gibi bir olay kripto camiasını ikiye böldü. Birkaç gün önce açıldığı anlaşılan nakamotofamilyfoundation.org sitesinde Nakamoto Satoshi olduğunu iddia eden bir kişi yakın zamanda bir kitap yazabileceğini söylüyor. Kitabı ihtiyaç olursa yazacakmış ve kripto tarihini en doğru şekilde bizlere gösterecekmiş. Siteye basit bir bilmece eklenmiş. Şifreleme konusuna yeni adım atanların iyi bildiği cinsten bir teknik ile bir soru sorulmuş. Bu yöntem daha çok okulda kopya çekmek için kullanılıyor. Bu yüzden bu sayfayı gören birçok kişi bunun sıradan bir düzmece olduğunu düşünüyor. Bazı kripto tutkunları ise Nakamoto’nun yazacağı bir kitabın hayalini bu kadar çabuk terk etmek istemiyor. Yakın bir zaman sonra anlaşılacaktır gerçekler. Sitenin sahibi acaba Satoshi mi yoksa sahtekarın biri mi?

Bunun dışında son yirmi dört saat içinde yaşanan bazı gelişmelere kısaca bir göz atalım.

Tayland, Japonya ve Rusya Kripto Para Düzenlemelerine Gidiyor

Tayland’da kripto camiasını ilgilendirecek iki güzel gelişme yaşandı. Bunlardan bir tanesi Güvenlik Şirketleri Derneği’nin kripto paraları araştırarak kullanmaya başlayacağı haberi. Diğer haberde ise taylan hükümetinin gayri menkul satışında kripto paralara kapı aralayacağı yönünde. Tayland gibi güzel bir ülkede mülk sahibi olmak isteyen kripto zenginlerini hedef alan bir proje olsa gerek bu.

Rusya’da da hareketli saatler yaşanmaya devam ediyor. Ülkenin en büyük ödeme şirketlerinden biri olan Qiwi’nin kripto para kullanımına başlayacağı haberinin ardından bir yeni haber de Savunma Bakanlığından geldi. Bu habere göre Rusya Savunma Bakanlığı özellikle siber tehditler karşısında daha güçlü bir barikat inşa etmek için Blockchain teknolojisini inceleyecek.

Japonlar da kripto paraları konusunda boş durmuyorlar. Japonya Finansal Hizmetler Kurumu (FSA) bu paraların kullanımı ve kontrolü ile ilgili yeni düzenlemelere gidileceğini açıkladı.

ZCash ASIC için bir Oylama Gerçekleştirdi; Kazanan ASIC Oldu

ZChas delege sistemi ile çalışan kısmi merkezsiz sistemlerden bir tanesi. Bu yüzden yeni bir karar alınacağında oylamaya gidiliyor. Son yapılan oylama sisteme ASIC madencilerini sokacak yeni bir yazılım için yapıldı. Oylamaya seçilmiş 64 üyenin dışında kimse katılamadı. Bu 64 üyeden 45’i ASIC’den yana oy kullanırken 19 üye bunun merkezsizlikten uzaklaşmakta olan ZCash’i daha da kötü bir konuma sürükleyeceği düşüncesi ile ASIC’lere karşı oy kullandı. Ancak kazanan ASIC oldu.

İsviçrenin Kripto Vadisi Zug’da Blockchain Veri Tabanı ile Bir Oylama Gerçekleştirildi

Cardano ve Ethereum’un da merkezlerinin bulunduğu ve Amerikalıların Silikon Vadisi’ne bir atıfla Kripto Vadisi olarak anılan İsviçre’nin Zug kentinde bir Blockchain oylaması düzenlendi ve başarı ile sonuçlandı. Daha önce blok zinciri teknolojisi ile oylamalar yapılmıştı. Bu oylamalardan en önemlisi kuşku yok ki Amerika’da gerçekleşen West Virginia Yerel Seçimleri’nde gerçekleşti.

Avrupa’dan gelen bir diğer sevindirici haber de Avrupalı bankların aralarında kripto para işlemleri gerçekleştirme deneyleri oldu. Bu deneyler altında HSBC bankası ilk kripto transfer işlemini geçekleştirmiş oldu.

İnternetin Mucidi Tim Berners-Lee Blockchain’i Kurtuluş Olarak Görüyor

World wide web olarak da bilinen www teknolojisinin mucitlerinden biri olan Tim Berners-Lee internet ve blok zinciri hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. İnternet dünyasında yaşanan tekelleşmeyi büyük bir sorun olarak gören Lee, bu tekelleşmenin tek tip bir dünya yaratabileceği endişesini taşıyor. Aynı zamanda tekelleşen kurumların insanları istedikleri yere yönlendirebilecekleri de aşikar. Bu sorunun çözümü olarak, merkezsiz uygulamalara kapı açan Blockchain teknolojisini ön plana çıkarıyor.

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir