Ana Sayfa > Haber > 03 : 09 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Oxford – Bitcoin Cash

03 : 09 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Oxford – Bitcoin Cash

Kripto Para Haberleri

Haftanın ilk gününde Asya borsalarının açılmasıyla birlikte kripto para birimleri değer kaybetmeye başladı. Hafta sonuna doğru yakaladıkları ivmeyi Cumartesi ve Pazar günlerinde de sürdüren birçok kripto para birimi bugün ortalama %2 oranında değer kaybettiler.

Bitcoin (BTC) en değerli kripto para birimleri arasında en az değer kaybeden birimlerden biri oldu. %0.42 değer kaybeden BTC an itibari ile 7.250 dolardan işlem görüyor. Bitcoin ile birlikte Monero (XMR) da 0.39 değer kaybetti ve 121 dolardan işlem görmeye başladı. Bu ikili dışında kalan kripto para birimlerinin değer kayıpları daha fazla oldu. En büyük ikinci kripto para olarak anılmaya devam edilen Ethereum (ETH) 300 dolar kapısının eşiğinden döndü. Uzun bir süredir bu eşiği test eden ETH bu hafta içerisinde bu direnç noktasını kırmaya çalışacak.

Aynı şekilde Ripple (XRP) %2.82 değer kaybetti ve 0.33 dolardan işlem görmeye devam ediyor. Ancak Ripple – Ethereum’a göre son bir ay içinde değer kazanmış durumda. Ağustos ayının ortasına kadar uzun bir zaman boyunca bu iki kripto para arasında binde birlik (260/0.26) net bir ortalama varken şu anda bu ortalama Ripple’ın lehine değişmeye başladı (289/0.33).

Bitcoin Cash Yeniden mi Çatallanacak?

Belli dönemlerde önemli güncelleştirmeler getirmeyi adet haline alan Bitcoin Cash (BCH) Kasım ayında yaşanacak gelişmeler konusunda anlaşamıyor. Nakit ödeme yönteminin dışında token sağlama ve ölçeklilik gibi konularda konsensus ikiye bölünmüş durumda. Bu tartışmadan bir hard fork yani çatallaşma çıkması da gündemde. Tartışmada yer alan bir grup Bitcoin SV (Bitcoin Satoshi Vision/ Satoshi’nin Vizyonu) adında yeni bir oluşumun peşinden sürüklenebilir. Bitcoin Cash son yirmi dört saat içerisinde %3.15 değer kaybetti ve 628 dolardan satışa sunuluyor.

Güncel Kripto Para Fiyatları

Bitcoin (BTC) 7.228 dolar %0.62
Ethereum (ETH) 288 dolar %2.95
Ripple (XPR) 0.33 dolar %2.74
Litecoin (LTC) 64.94 dolar %1.96
EOS                    6.47 dolar %1.93
Bitcoin Cash (BCH) 628 dolar %2.99
Tron                      0.024 dolar  %4.78
Eth. Classic 14.06 dolar  %5.79
IOTA                    0.70 dolar %3.95

 

 

 

 

 

 

 

Oxford Doğa Dostu Madencilik Arayışına Giriyor

Son zamanlarda özellikle ana akım medyada kripto para madenciliğinin çevreye olan zararlarından bahseden haberler yapılmaya başlandı. Bu haberler büyük çoğunlukta kripto para madenciliği için gerekli olan enerji ihtiyacı ve madenlerde çıkan gürültünün çevreye verdiği rahatsızlık hakkında. Gürültü konusunda yapılacak tadilat çok basit. Bu konuda tesislerini amatörce döşemiş olan madencilerin yapmaları gerekenleri kısa bir süre içerisinde tamamlama imkanları var. Ancak enerji ihtiyacı konusu başka bir mesele.

Kripto para madencilik tesisleri oldukça ciddi bir miktarda enerjiye ihtiyaç duyuyor olsa da bu ihtiyacı güncel veri depolama hizmetlerinin harcadığı enerji ile kıyaslamak gerekiyor. Rakamlar Blockchain’in şimdilik diğer veri depolama sistemlerinden 100 kattan daha az enerji harcadığını gösteriyor. Ancak bu daha az enerji harcamak için çalışma yapılmasının önüne geçmiyor tabi ki. Son zamanlarda bu nedenle Afrika’ya güneş enerjisi ile çalışan kripto para maden tesislerinin açılması gündemde.

Oxford Üniversitesi bu konuda yeni bir ekip oluşturdu. Bill Roscoe’nun başında duracağı ekip ödeme yöntemleri ve bilişim konusunda oldukça deneyim sahibi. Ekip en modern ödeme yöntemlerinin ve gelecekte çıkma potansiyeli olan yeni teknolojilerin de enerji ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar sürdürecek. Madencilik eerji giderleri azaltmaya odaklanacak olan ekip aynı zamanda sektöre kuantum bilgisayarlarının girebilmesi için de çaba harcayacak.

 

 

 

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir