Ana Sayfa > Haber > 05 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var?

05 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var?

Bitcoin Gündeminde Neler Var?

Kripto dünyası gene oldukça hareketli. Özellikle Çin’li bir Bitcoin milyoneri olan Li Xiaolai’nin medyaya yansıyan sözleri önümüzdeki günlerde ortalığı bir hayli karıştıracak gibi görünüyor. 

Coincentral’de yer alınan verilere göre Bitcoin (BTC) şu anda 6.600 dolar civarında seyrediyor. Ufak çaplı iniş çıkışlar yaşasa da son yirmi dört saat içinde büyük bir değişim göstermedi. Aynı şekilde Ethereum (ETH) da 470 dolar seviyesinde işlem görüyor. Hedefini yıl sonuna kadar 20 dolara ulaşmak olarak çizen EOS 9 dolarlık değerini koruyor. Ripple (XPR) fiyatı da düne göre büyük bir değişim göstermedi ve 0,50$ çizgisine tutunmaya devam ediyor.

Li Xiaolai’nin Yorumları Kripto Para Dünyasını Karıştırdı

Hiç kuşku yok ki balina olarak da adlandırılan kripto para zenginlerinin piyasada büyük bir gücü bulunuyor. Bu insanların alım satımları, yeni ortaklıkları ve hatta yorumları bile piyasaları etkileyebilecek güçte. İşte bu balinalardan Li Xiaolai internette ortaya çıkan gizli ses kayıtlarına göre kripto alemindeki birçok kurum hakkında sert eleştirilerde bulunuyor. Özellikle Binance’ın patronu Changpeng Zhao’yu hedef alan Li, aynı zamanda Tron, NEO ve Qtum’u da acımasızca eleştiriyor.

Zengin iş adamı, Binance’ın patronunu açık açık sahtekar diyor. Dev kripto borsasının ayakta kalmasının tek nedeninin Çin’in tavrı olduğunu söyleyen Li, Binance’ın kurucusunun kirli işlere de karıştığını söylüyor. Aynı şekilde Çinli milyarder Tron, NEO ve Qtum’u da çöp olarak niteliyor.

Binance’ın patronundan da cevap gecikmedi. “Kendisi sahtekar olan herkesi sahtekar, kendisi aptal olan herkesi aptal görür” özlü sözü ile cevap veren Zhao kendisini savundu. Bakalım bu tartışma daha nerelere kadar varacak.

İran Yaptırımları Arttırsa da İranlılar Kripto Para Ticaretinin Yolunu Buluyor

İran ekonomi işlerini tıpkı Hindistan ve Avusturya gibi oldukça ciddiye alıyor. Hindistan nüfusu bol ve fakir bir ülke. Avusturya da borç batağına saplanmış durumda. İran da ABD ambargosu yüzünden ne yapacağını şaşırdı. ABD ambargosu dünyanın çeşitli coğrafyalarından birçok önemli markanın da gizlice boykot ettiği anlamına geliyor. Bu şartlar altında dengeli bir ekonomi haritası arayan İran kripto paraları son derece güvensiz buluyor. Ekonomik zorlukların yanında yasa dışı olaylarla da mücadele etmeye çalışan Persler kripto para ile yapılacak her türlü ticareti yasakladı. Ancak bölgeden yansıyan haberlere göre İran halkı bir şekilde kripto paralara ilgi göstermeye devam ediyor. Umarız ABD ambargosu yakın zamanda tamamen kalkar ve İran ekonomisi kripto dünyasına tekrar dahil olur.

İran kripto kurallarını sıkarken Özbekistan ve Güney Kore tam aksini yapıyorlar. Daha önce sıkı tuttukları kripto politikalarını yavaş yavaş bırakıyorlar. Yeni yapılanmalara giderek ülkelerinde kripto ticaretinin yolunu açıyorlar.

Avustralya Hükümeti ile IBM 740 Milyon Dolarlık Blockchain Anlaşması Yaptı

IBM yine yolunu buldu. Sektörün en iyi çalışan çarklarından biri olan IBM Avustralya hükümeti için Blockchain platformunu araştıracak. Beş yıllık sürecek bu ortaklık karşılığında IBM tam 740 Milyon dolar alacak. IBM’den istenen şey ülkenin politik ortamında kullanılabilecek şeffaf bir blockchain ağı kurulması. Bu anlaşma beş yıl içerisine Avustralya’nın bürokrasisinde blok zinciri  platformlarını göreceğimiz anlamına gelebilir.

Kripto gündemdeki en yeni gelişmeleri Coinmoz sitesinden takip edebilirsiniz.

 

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir