Ana Sayfa > Haber > 05 : 09 | Günün Öne Çıkan ICO’ları #Aimedis – Defacto

05 : 09 | Günün Öne Çıkan ICO’ları #Aimedis – Defacto

ICO Nedir?

Ethereum ile EOS arasında son zamanlarda ciddi bir çekişme var. Aynı zamanda bugün attığı bir tweet ile Tron kurucusu ve CEO’su Justin Sun ortalığı biraz daha karıştıracak gibi görünüyor. Ethereum’a yönelik eleştirilerin iki ana hedefi var. Biri kanıtlama yöntemi, bir diğeri de uygulamalarda kullanılacak olan akıllı sözleşmelerin aslında Ethereum’a ihtiyaç duymuyor olması. Bu eleştiriler karşısında sessiz kalmayan Ethereum CEO’su Vitalik Buterin eleştirilerin haklı yanlarını kabul ederek bu sorunların ilerleyen aşamalarda ortadan kalkması gerektiğini bildirdi. Bunun için ilerleyen haftalarda Ethereum topluluğu yeni bir oylamaya gidebilir. Bu yeni güncellemede Ethereum’un sadece bir yazılım dilini kabul eden sistemi de tartışılacak gibi görünüyor.

Eski bir Ethereum’lu olan Cardano CEO’su Charles Hoskinson çok dilli bir Blockchain geliştiriyor. Bu yeni dillerin bazıları bankacılık sistemlerine direk entegrasyon sağlayabilmek amacı ile baştan oluşturuluyor. Ayrıca var olan yazılım dilleri ile sisteme uygulamalar eklemek de mümkün olacak.

EOS tarafında keyifler bugüne kadar yerindeydi. EOS her geçen gün Ethereum’a biraz daha yaklaşıyor. Transfer rakamlarında ve hız konusunda Ethereum’un önüne geçen EOS merkezi olmamakla suçlanıyor olsa da ilerleyişini sürdürüyor. Ancak Justin Sun bugün attığı bir Tweet ile Tron hesaplarının EOS hesaplarını geçtiğini iddia etti.

Bütün bu tartışmaların arasında yeni ICO uygulamalarının ne tarafı seçecekleri konusunda bir öngörüde bulunmak yersiz. Ethereum hala güvenli ve merkezsiz yapısı ile en çok tercih edilen platform olmayı sürdürüyor.

Güvenli Oylama Artık Hayal Değil – Defacto ICO

Milattan önce eski yunanlıların ilk defa bir savaşa girip girmeme konusunda oylama yöntemini kullandılar. Böylece demokrasinin de ilk tohumları atılmış oldu. Tabi o zamanlar kadınların ve gençlerin oy kullanma hakları bulunmuyordu. Hatta dünyada kadınların oy kullanma hakkı 1920’li yıllarda başladı. Türkiye de kadınların oy kullanması konusunda öncü ülkelerden biri oldu.

________________________________________________________________

ICO Nedir?                  

_____________________________________________________________________________________________

Ancak özellikle popülasyon arttıkça demokratik seçimlerin meşruieti de tartışma konusu olmaya başladı. Oylama yöntemi olarak sandıkların kullanıldığı ülkelerde her seçim sonrası mutlaka tartışma çıkıyor. Bu Amerika’dan tutun da Afrika ülkelerine kadar böyle. Daha fazla oy almak ile seçimlerde daha fazla oy aldığının onaylanması maalesef aynı şey değil. Kimin ne kadar oy aldığını anlamak için daha teknolojik yöntemlerin kullanılması gerekiyor.

Daha önce bu yılın başlarında Amerika’da ve birkaç ay önce İsviçre’de ilk defa Blockchain teknolojisi kullanılarak yerel oylamalar yapıldı. Bu deneyler başarı ile sonuçlandı. Oylamaya gireceklerin akıllı sözleşmeler sayesinde sadece bir kere oy kullanabildiği ve bu oyun renginin asla belli olmadığı açık kodlu güvenilir uygulamalardan bahsediliyor. Yani oylamanın tamamı şeffaf bir şekilde izlenebilirken kimin nereye oy attığı belli olmuyor. Oy sonuçları da devamlı olarak herkesin gözünün önünde ilerliyor. Defacto da bu sistemleri deneyen diğer şirketler gibi dünyaya bu tip oylama metodlarını yaymak amacı ile kurulmuş şirketlerden bir tanesi. Umarız yakın bir tarihte adaleti tartışma konusu olamayacak oylama sistemleri her yere girerler.

Sağlık Sektöründe Yapay Zeka Devri – Aimedis ICO

Blockchain teknolojisinin sundukları muazzam. Bu teknolojinin en büyük katkısı sağlık konusunda olacak. Estonya’nın Lympo ile öncülük ederek başlattığı bu yeni sağlık uygulamaları insanların sağlık raporlarının devamlı olarak aktif tutulması amacını taşıyor. Bu bilgiler dünyanın her yerinde kişinin kendi kontrolü altında ulaşılabilir olacak. Şimdiden bitmiş olan Aimedis uygulaması oldukça kullanışlı ve faydalı özelliklere sahip. Bu uygulama sayesinde sağlık sektöründe tam anlamıyla bir topluluk oluşuyor. Bu topluluk kurumlar, doktorlar ve tabi ki hastalardan oluşuyor. Sisteme her türlü yorum girilebiliyor. Hatta bu yorumlar teşvik de ediliyor. Sistemi kullanıp tüm sağlık kontrollerini yaptıran insanlar ve her türlü etkileşim token ile ödüllendiriliyor.

_________________________________________________________________

Not : Burada tanıtılan uygulamalarla Coinmoz sitesinin organik bir bağı yoktur. Bu yazı bir tavsiye yazısı değildir. Bu uygulamalara yapılacak olan yatırımlardan doğabilecek maddi kayıplardan Coinmoz sorumlu tutulamaz

_____________________________________________________________________________________________

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir