Ana Sayfa > Haber > 06 : 09 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Goldman Sachs – AB – Silk Road

06 : 09 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Goldman Sachs – AB – Silk Road

Kripto Para Haberleri

Dün başlayan ayı piyasası gün boyunca kripto para borsasına etki ederek ortalama %15-20 değer kayıplarına yol açtı. Bu gerilemenin yaşanma nedeni konusunda çeşitli spekülasyonlar olsa da henüz kripto camiasının önde gelen analistleri ya da kripto para birimlerinin CEO’ları konu hakkında yorum yapmış değiller. Bitcoin (BTC) %13 değer kaybı yaşadı. Bu kaybın ardından bir günde yaklaşık 900 dolar değer kaybetti ve şu anda BTC 6.400 dolar aralığında işlem görüyor.

Bazı haber kaynaklarına göre bu ani ve sert düşüşün nedeni manipülasyon. Bu sefer manipülasyonu yaptığı iddia edilen şirket dünyanın en büyük Amerikan bankacılık ve finans kuruluşlarından bir olan Goldman Sachs (GS)! Bitcoin ve doğal olarak kripto para borsası değer kaybetmeye başlamadan hemen önce GS Bitcoin için kısa pozisyon* açtı. Bu olay sonrası bu değer kayıplarının yaşanacağına dair 74 milyon dolar değerinde kısa pozisyon satışı gerçekleşti. Geçen hafta CBOE ve Nasdaq da özellikle Ethereum için buna benzer ürünler çıkarmayı düşündüğünü açıklamıştı. Bu olay bu kısa pozisyonların ne kadar tehlikeli olabileceği hakkında yazdığımız yazının gerçek bir kanıtı olabilir. Bu ürünlerin ortaya çıkması genel borsayı kuvvetlendirecek olsa da ardından gelebilecek bu gibi manipülasyonlar yeterince yılmış olan kripto para yatırımcılarını daha da umutsuz bir konuma itebilir.

Birkaç aydır Bitcoin 6.000 – 8.000 aralığından dışarı çıkamıyor. 7.500 dolar seviyesine yükseldiğinde mutlaka kısa bir zamanda tekrar 6.000 dolar aralığına geriliyor. Bu sürenin giderek uzaması özellikle ayı piyasası başladığında yatırımcıların panik satışlar yapmasına da vesile oluyor. Bu değer kayıplarının başlamasının nedeni tam olarak bilinemese de etkisinin şiddetinde panik satışların yeri tartışılmaz.

Silk Road Artığı 111.114 BTC Piyasada

Bir dönemi yakıp kavuran Silk Road çılgınlığı sırasında birçok insan ciddi miktarda Bitcoin sahibi olmuştu. Ticaretin satış kısmında yer alan ve kime ait oldukları bilinmeyen birçok cüzdan var. İşte bu cüzdanlardan bir tanesi son günlerde hareketli saatler yaşıyor. İçinde 111.114 BTC bulunan bu şüpheli cüzdandan transfer edilen BTC’lerin Bitfinex ve Binance şirketlerine doğru hareket ettiği gözlendi. Uzun süredir hareketsiz duran ve hayalet BTC’ler olarak da adlandırılan bu coinlerin yer değiştirmesi, yaşanan krizin başlangıcı olabilir.

Güncel Kripto Para Fiyatları

Bitcoin (BTC) 6.427 dolar %12.96
Ethereum (ETH) 227 dolar %19.67
Ripple (XPR) 0.28 dolar %13.24
Litecoin (LTC) 55.30 dolar %18.43
EOS                    5.04 dolar %22.32
Bitcoin Cash (BCH) 500 dolar %20.31
Tron                      0.020 dolar  %17.18
Eth. Classic 11.46 dolar  %17.20
IOTA                    0.55 dolar %21.48

 

 

 

 

 

 

 

Avrupa Birliği Bitcoin ve Diğer Kripto Paraları Değerlendirecek

Bu Cuma ve Cumartesi günleri Avrupa Birliğine üye olan ülkelerin maliye bakanları toplanacaklar. Bu toplantıda kripto paraların geleceği de masaya yatırılacak. Avrupa’da kripto para sektörünün hangi yönde ilerleyeceği, ne gibi kısıtlamalar getirileceği ve kripto şirketlerine nasıl bir yaklaşım sergileneceği ile ilgili kararlar çıkması bekleniyor. Komisyona farklı kripto şirketlerinden farklı istekler de ulaşacak. Kurulun özellikle Avrupa içi ICO satışlarına nasıl yaklaşacağı merak ediliyor. SEC sonrası Avrupa’nın da kripto paralara karşı sert yaptırımlarda bulunma olasılığı var. Kripto para borsasının bugün yaşadığı kriz bakalım bu toplantıya nasıl etki edecek?

 

 

*Kısa Pozisyon Ne Demek : Kısa pozisyon fiyatın düşeceği beklentisi ile alınan bir finans ürünüdür. Bu yöntemle yüksek fiyattan satılan aynı ürün daha sonra ürünün fiyatı düştüğünde geri alınır.Böylece ticaretçinin elinde aynı ürün olur aradaki değer farkı kadar kar elde edilir.

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir