Ana Sayfa > Haber > 08 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Bitcoin Diamond

08 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Bitcoin Diamond

Bitcoin Gündemi 8 Temmuz

Bitcoin (BTC) gündemi hafta sonu dinlemiyor. Dünden bugüne yine birçok olay oldu. Öncelikle piyasalardaki değişime bakacak olursak BTC yakaladığı olumlu havayı devam ettiriyor. Coincentral’den aldığımız verilere bakılırsa BTC düne göre %2.33’lük bir artışla 6.777 dolar seviyesine tırmandı. Bu da on gün içerisinde bin dolarlık bir artış anlamına geliyor. Birçok uzman bu değer kazancının yıl sonuna kadar devam edeceğini ve yıl sonunda yeni bir zirveye ulaşılabileceğini söylüyor. Ethereum (ETH) da %3.15 değer kazanarak 484 dolara yaklaştı. Ethereum’un 500 doların üzerine çıkmasını bekleyen Ethereum yatırımcıları heyecanlanmaya başladılar gibi görünüyor. Ripple, Litecoin ve EOS‘da günü %2’lik artışlarla geçirdiler. Günün bombası ise Bitcoin Diamond.

Borsalara bakıldığında Bitcoin Diamond (BCD) sabah saatlerinde %70’lere varan bir ilerleme kaydetti. Ancak kısa bir zaman içerisinde bütün borsalar BCD alım ve satım işlemlerini durdurdu. Farklı borsalarda bulunan farklı işlem hacimleri BCD’nin bazı borsalarda 21 dolara ulaştığını gösterirken bazılarında 15 dolar olarak değer bulmasına neden oldu. Bir borsadan alıp diğerine satmaya çalışanlar ise sistemin kapalı olduğunu gördüler. Bitcoin Diamond değerindeki bu sıçramanın nedeni henüz yatırımcılar tarafından anlaşılabilmiş değil. Gün içerisinde konu ile bilgiler elimize ulaştıkça paylaşmaya devam edeceğiz.

BitMain Madencilik Opera Tarayıcısının 50 Milyon Dolarlık Hissesini Satın Aldı

Amerikan vergilendirme dairesi raporlarından ortaya çıkan ve ardından şirketlerce paylaşılan anlaşmaya göre dünyanın en büyük kripto madencilik şirketi Bitmain, birçok kullanıcısı olan Opera tarayıcısından hisse satın aldı. Bitmain’in bir yıl içerisinde 4 milyar dolar kar ettiği söyleniyor. 50 milyon dolarını Opera’ya vermek onları çok üzmemiş olsa gerek. Anlaşmanın nedeni ise kripto maden virüsleri olarak da bildiğimiz kodları engellemek. Opera tarayıcısına bir eklenti geliştirmeyi düşünen Bitmain bu sayede izinsiz madenciliğin de önüne geçilmesini sağlayacak. Tabi dış dünyada azalacak olan madencilik de yine onlara yarayacak. Aynı zamanda AI teknolojisine de yatırım yapılacağı söylentiler arasında.

Beş Üniversite Daha Blockchain Bölümü Açıyor

Önce Oxford Blockchain ile çalışan bir öğretim sistemi kurma çalışmalarına başladı. Ardından teknoloji deyince Californiya ve dünyanın göz bebeği Stanford Üniversitesi Blockchain bölümü açarak beş yıllık bir program başlattı. Silikon Vadisi ile sıkı ilişkiler içerisinde olan Üniversite vadiye uzman yetiştirmeyi düşünüyor. Son olarak ise Tron kendi üniversitesi Tronics’i kuracağını açıklamıştı.

Bu furyaya beş üniversite daha ekleniyor. İspanya yeni teknolojiyi özümsemeye karar vermiş gibi görünüyor. Bu beş üniversitenin üçü İspanya’da açılacak. Universidad de Alcala, Universidad Autonoma de Madrid ve Universidad  Europea Madrid İspanya’da Blockchain eğitimi verecek olan kurumlar. Arjantin’de Instituto Tecnologico de Buenos Aires, Venezuela’da da Instituto de Estudios Superiores de Administracion Üniversiteleri blok zinciri eğitimi verecek.

Blockchain’in işleyiş biçimleri henüz konusunda uzman yazılımcılarla gelişmeye devam ederken bu kurumların ders programları her yıl değişecektir diye tahmin ediyorum. Ancak yine de her ülkede başlaması gereken bir dal. Yakın zamanda hızlandırılmış eğitim programları ile yeni eğitmenler oluşmalı. Ülkemizde de bir an önce bilgisayar bölümlerinde en azından ders olarak açılmalı ve konusunda uzmanlar tarafından dersler verilmeli.

Binance Japonya’da Yaşanan Sel Felaketi için 1 Milyon Dolar Bağış Yapıyor

Binance şirketinin CEO’su Changpeng Zhao twitter hesabından yaptığı bir duyuru ile Japon halkının yanında olduklarını ve 1 milyon dolar bağışta bulunacaklarını belirtti. Japonya’da aralıksız süren aşırı yağışlar bir çok bölgeyi sular altında bıraktı. 60 kişinin öldüğü 50 kişinin hala kayıp olduğu belirtilerken binlerce insan da evlerini terk etmek zorunda kaldı. Japon hükümeti üç milyon kişinin yaşadığı bir bölgede yaşayanların da evlerini terk etmeleri gerektiği uyarısında bulundu.

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir