Ana Sayfa > Haber > 10 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var?

10 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var?

Kripto Para Gündemi

Çin ve ABD arasında süren ticaret vergilendirmesi gerginliği bütün dünya ekonomisine yansımış durumda. Bu iki ülkenin iç ve dış borçlanmaları maalesef global ekonominin dengesini bir hayli etkiliyor. Bu gibi durumlara alışkın kültüre sahip ve teknolojisi ileri derecede gelişmiş Avrupa’ülkeleri dışında hemen her yer etkileniyor bu durumdan. Kripto borsası her ne kadar bu duruma ayak uydurabilmiş gibi görünse de ABD borsasında meydana gelen sert dalgalanmalardan hiç etkilenmeden kurtulması da mümkün değil. Zaman zaman bu durumun kripto paralara olumlu yansıdığı da oluyor. Ancak Amerikan Borsası’nda şu günlerde petrol ve enerji sektörleri dışında bir gerilemenin yaşanıyor olduğu görülüyor. Ancak son üç ay raporları en büyük ilerlemenin Wall Street borsalarında bile teknoloji firmalarında olduğunu gösteriyor.

Kripto borsası da güne negatif yönde başladı. Özellikle Ethereum (ETH) ve EOS ciddi kayıplar yaşadı. Bitcoin (BTC) gerilemiş olsa da 6.600 dolarlık seviyeye tutunmaya devam ediyor. Bir haftalık olumlu gidişat bu gerilemeleri telafi ediyor olsa da bir düzeltme gelmemesi durumunda kripto borsası değer kaybetmeye devam edebilir. Dün yaşanan sert düşüşlerin kripto borsasına 15 Milyar dolara mal olduğu konuşuluyor. Bu gerilemeler artık yatırımcıların satışa yönelmelerine neden oluyor. Ayrıca artan siber saldırı olayları da yeni yatırımcıların piyasaya girmesini engelliyor. Buna rağmen Uzak Asya ülkelerinin birer birer kripto para düzenlemelerine gidiyor olması yakın zamanda işlerin ters yönde ilerleyebileceği anlamına geliyor.

Walmart Blockchain Teknolojisine Isınıyor

Amerikanın en büyük hiper-market zincirlerinin başında gelen Walmart ürünlerinin takibi konusunda Blockchain teknolojisini kullanmaya başladı. Aynı zamanda binlerce çalışanı olan holding çalışanlarının sağlık kayıtları dahil her türlü raporunu tuttuğu sistemi de blok zinciri alt yapısına çevirmek için patent başvurusunda bulundu.

Walmart’ın bu hamleleri ileride çıkaracağı kendi coin’lerine bir hazırlık olarak değerlendirildi. Henüz bu sistemlerin hangi dilde yazıldığı ve hangi platforma uygun hazırlandığı bilinmiyor. Ancak Walmart’ın kriptolara geçmesi en az Google ve facebook kriptoları kadar önemli olacaktır.

Amerika’da Sağlık Kontrol Sistemi Blockchain’e Dönüyor

Amerikan sağlık kuruluşları vatandaşların sağlık raporlarının takip edilmesinde yaşanan sorunların çözümü için blok zincirine başvuruyor. Sadece Amerika’da değil dünyanın her yerinde sağlık kayıtlarının tutulması büyük önem teşkil ediyor. İnsanların sağlık konusunda bilinçlenmesinin önünde henüz asırlar olması nedeni ile doktorlar bu konuda büyük sıkıntı yaşıyor. Daha önce meydana gelmiş küçük gibi görünen sağlık sorunları ileride koyulabilecek teşhisler için hayati önem taşıyabiliyor. Sağlık belgeselleri izleyenler neden bahsettiğimizi kolaylıkla anlayacaklardır.

Bu konuda birçok ICO çıkıyor olmasına karşın asıl geliştirilmesi gereken sistem devlet sağlık örgütleri tarafından sağlanmalı. ICO’ları kullanacak olan hastane ve diğer sağlık kurumları farklı tercihler yapabilirler, ya da bu iş kullanıcıya bırakılırsa sistemde aksamalar meydana gelebilir. Şimdiden kesin olan bir şey varsa o da yakın zamanda dağıtık defter teknolojisinin sağlık kayıtları sisteminde kullanılacak olması.

Crypto.com Milyonlarca Dolara Monaco’ya Satıldı

İnternetin çıktığı ilk zamanlarda birçok insan mirc ile yazışırken teknolojinin yaratıldığı bölgelerde bazı ileri görüşlü insanlar yüzlerce alan adını almakla meşguldü. Şu anda bile alan adlarının ne zaman alındığı bilgisini veren sitelere girilip önemli olabilecek alan adları kontrol edildiğinde hepsinin doksanlı yıllarda çoktan alınmış olduğu görülüyor. Crypto.com sitesi de 1993 yılında Matt Blaze tarafından muhtemelen üç beş dolara alınmış. Şimdi bu alan adı milyonlarca dolar karşılığında Monaco firmasına devrediliyor. Her ne kadar bu yılın başlarında Matt Blaze alan adının satılık olmadığını bildirmiş olsa da satışın gerçekleştiği konuşuluyor.

 

 

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir