Ana Sayfa > Haber > 10 : 08 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #IBM – Coinbase – Ethereum Classic

10 : 08 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #IBM – Coinbase – Ethereum Classic

Kripto Para Gündemi

Uzun süren endişeli bekleyişin sonunda yeni destek noktasına ulaşıldı gibi görünüyor. Bu noktanın 6.000 dolar civarında olacağı beklenen bir şeydi. Ancak Bitcoin’in (BTC) tekrar 5.800 dolar değer noktasına gerileyebileceğini düşünenler de vardı. Reddedilen iki SEC başvurusunun ardından başlayan değer kayıplarının bir şekilde sonlanması gerekiyor. Kripto para borsasının önünde gerçekleşmesi beklenecek birçok SEC ve benzeri kurum kararları var kuşkusuz. Sadece ETF’ler için de değil üstelik. Aynı zamanda sadece Amerika’da da değil. Bu yüzden Vitalin Buterik‘e katılmamak elde değil. Bu gibi kararların ardından girilen panik havasının kripto paralara iyi gelmediği çok belli. İki SEC kararının arasında başlayan değer kazançları olumlu işaret. Bu işaret devlet kurumlarından çıkan olumsuz kararların etkisinin olmadığı ortamda borsanın değer kazandığı anlamına geliyor.

Bitcoin son yirmi dört saat içerisinde 2.2 değer kazanarak nefes aldı. Diğer kripto paralarda da bu etkinin hissedildiği görülüyor. Stellar ve Dash en çok değer kazanan kripto para birimleri olarak göze çarpıyor. Stellar %7 değer kazandı ve 0.22 dolar seviyesine yükseldi. Dash ise 5.68 değer kazanarak 186 dolara yükseldi.

Son iki haftada yaklaşık 150 dolar değer kaybeden Ethereum (ETH) da en azından panik gerileyişini sonlandırmış görünüyor. Ripple’da (XPR) aynı şekilde sert düşüşleri geride bırakmış görünüyor. Son yirmi dört saat içerisinde yaşadığı kayıp 2.2.

Güncel Kripto Para Fiyatları

  • Bitcoin (BTC)      : 6.453 dolar      %2.30
  • Ethereum (ETH)  : 360 dolar         %0.39
  • Ripple (XPR)       : 0.33 dolar        %2.04
  • Litecoin (LTC)     : 61.41 dolar       %0.54
  • EOS                     : 5.07 dolar        %1.36
  • Bit. Cash (BCH)  : 601 dolar         %1.47
  • Tron                     : 0.025 dolar      %2.49
  • Augur (REP)       : 23.58 dolar      %1.31

Bitcoin Harcama Alanları Suçtan Uzaklaşıyor

Bitcoin ve genel olarak kripto para birimleri hakkında çıkan eleştirilen başında suç içerikli eylemlerde kullanıma elverişli oluşu yer alıyor. Özellikle devlet kurumları bu konuda çok mesafeli bir tavır sergiliyorlar. Ancak Amerikan Uyuşturucuyla Mücadele Birimi DEA’dan bir ajanın yaptığı bir açıklamada, eskiye oranla kripto paraların suç odaklı işlerde kullanım oranında ciddi bir azalma olduğu ortaya çıktı. Ajan, Bitcoin işlem faaliyetlerinin incelenmeye başladığı yıllarda transfer işlemlerinin %90 gibi büyük bir kısmının suç işlerinde kullanıldığını söylüyor. Ancak bu rakam şu anda %10’a inmiş durumda. Buradan açıkça görülüyor ki artık kripto paralar aktif hayatta da kullanılıyor.

IBM ve Maersk Yeni Bir Şirket Kuruyorlar

Teknoloji devi IBM Blcokchain teknolojisi ile tekrar eski günlerine dönmeye kararlı görünüyor. Bankalarla ilgili konularda Ripple ile iş yapan kurum aynı zamanda Avustralya ile ortaklaşa Blockchain uygulamaları konusunda araştırmalar yapıyor.

IBM’den bir blok zinciri şirketi daha çıkıyor. Dev nakliye şirketi Maersk ile ortaklaşa bir şirket kuruluyor. Küresel taşımacılık için tarafsız ve güvenilir bir program geliştirmek isteyen iki firma yeni projenin adını TradeLens koydular. Denemeleri tamamlanmış olan uygulama yakın zaman içerisinde kullanıma hazır hale gelecek.

Coinbase Kısa Bir Süre Ethereum Classic Listeledi

Kısa vade yatırımcılar bugünlerde borsaların listelerine katacağı yeni kripto para birimlerini yakından takip ediyor. Listelenen yeni kripto para birimlerinin takip eden günlerde ortalama %5-10 arasında değer kazanıyor. Dikkatli bir reddit kullanıcısı Coinbase’in dün kısa bir süre listesine Ethereum Classic listelediğini iddia etti. Bakalım yakın zamanda böyle bir gelişme yaşanacak mı?

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir