Ana Sayfa > Haber > 10 : 09 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #SEC – Dash – Bithumb

10 : 09 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #SEC – Dash – Bithumb

Kripto para haberleri : SEC - Ripple

Bitcoin (BTC) 6.000 dolar seviyesinden aşağı inmeden toparlanmayı başardı. Bitcoin’in yeni yönü Eylül ortasına doğru 6.700 doları görecek şekilde ortaya çıktı. Ancak bu noktadan sonra tekrar bir düşüş yaşanabilir. Kripto paralara olan dış ilginin giderek azalması ve kısa pozisyonların devreye girmesi son dönem yaşanan kayıpların başlıca nedenleri olarak görülüyor. Bu ilgiyi artırmak için ortaya gerçek ürünler koymak gerekiyor. IBM, Stellar ve Ripple anında bankalar arası para transferi gerçekleştirme konusunda çok olumlu işler başarıyorlar. Eğer bu sistem tam olarak oturur ve SWIFT’in başarısını gölgede bırakırsa geçen yılki kadar kalabalık olmasa da bir miktar dış ilgiyi tekrar kripto para borsasına çekebilir.

Bitcoin dışında kalan diğer kripto para birimleri ayı piyasasında BTC’ye kıyasla çok daha fazla zarar görmeye devam ediyor. Birçok kripto para birimi son iki ay içerisinde ciddi şekilde değer kaybetti ve yatırımcılarını tıkanma noktasına getirdi. İvmeli bir değer kaybı gözlenen bu ürünlerde birçok yatırımcı kısa vadeli bir değer artışını fırsat görerek ellerindeki kripto paraları satıyorlar. Bu da piyasada tekrar değer kaybı yaşanmasına yol açıyor.

Dün Monero ile benzerliklerini ve farklılıklarını ortaya serdiğimiz bir gizli kripto para birimi olan Dash piyasada iki gündür en kuvvetli kalan birim oldu. Dash son yirmi dört saat içerisinde %11.9 değer kazanarak tekrar 200 doların üzerine çıktı.

Geçtiğimiz ay Ethereum 320 dolar seviyesinde iken Dash 160 dolar seviyesindeydi. En değerli on listesinde yer alan bütün kripto para birimlerinin değer kaybettiği aralığı değer kazanarak geçiren tek marka Dash oldu. Bugün itibari ile Dash fiyat konusunda Ethereum’u geride bıraktı. Geçtiğimiz yıl yaşanan büyük boğa koşusu dönemi Dash yine önde olmasına rağmen ayı piyasasının başlaması ile birlikte Ethereum, Dash’i geride bırakmış ve bugüne kadar hep fiyat bakımından Dash’in üzerinde kalmayı başarmıştı.

Son yirmi dört saat içerisinde neredeyse bütün kripto paralar değer kazanmasına rağmen gerileyen tek kripto para birimi Ripple oldu. Ripple 1.62 değer kaybetti ve şu anda 0.27 dolardan işlem görmeye başladı.

Güncel Kripto Para Fiyatları

Bitcoin (BTC) 6.281 dolar %1.45
Ethereum (ETH) 195 dolar %2.78
Ripple (XPR) 0.27 dolar %1.56
Litecoin (LTC) 54.04 dolar %1.96
EOS                    5.00 dolar %4.85
Bitcoin Cash (BCH) 477 dolar %2.11
Tron                      0.019 dolar  %3.06
Cardano 0.075 dolar  %0.16
IOTA                    0.56 dolar %5.60

Güney Koreli Kripto Para Borsalarına Sigorta Hizmeti Geliyor

Siber saldırılar kripto para borsalarının korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Pek çok kripto para borsa girişimcisi boğa piyasasına rağmen elde ettiği gelirlerin büyük bölümünü siber saldırılara kurban verdi. En büyük borsaların bile sürekli olarak saldırılar altında bulunduğunu, birçok ülkede bu borsaları koruyan yasaların bile olmadığını artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Güney Kore’li bir sigorta şirketi olarak ortaya çıkan Hanwha Insurance artık bu borsaların kayıplarını sigorta altına almayı öneriyor. Şimdiden Bithumb ve Upbit gibi dev Güney Kore kripto para borsaları ile iletişime geçen ve büyük ihtimalle bu borsaları sigortalayacak olan şirket ilerleyen dönemlerde ülke dışına da çıkabilir.

SEC Yine Piyasayı Olumsuz Etkiledi – ETN’ler Durduruldu

SEC kripto para birimlerinin ve teknolojisinin başına bela olmaya devam ediyor. Tabi bunu kötü anlamda düşünmemek lazım. Bu kararları henüz istenen aşamaya gelememiş olmaya bağlamak lazım. Ancak günümüz bankacılık sisteminin bu aşamanın bile çok daha altında çalıştığını da unutmamak gerekiyor.

SEC kurulu şimdi de Bitcoin ve Ethereum ETN’lerini askıya alma kararı aldı. Twitter’dan yaptığı açıklama ile Bitcoin Tracker One (“CXBTF”) ve Ether Tracker One (“CETHF”) ürünlerinin piyasada dolanmasını engelledi. Bu askıya alma işlemi 20 Eylül’de sona erecek. SEC bu adımı yatırımcıların güvenliğini korumak için attığını öne sürdü.

 

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir