Ana Sayfa > Nasıl Yapılır? > 10 Adımda Bitcoin, Ethereum ve Litecoin Alım Satım Rehberi

10 Adımda Bitcoin, Ethereum ve Litecoin Alım Satım Rehberi

Nasıl Bitcoin Alınır?

Yeni başlayanlar için kripto para alım satımı

Ethereum, 2017 yılının başlangıcından beri %2000 üzerinde.

Bitcoin tüm insanlık tarihinin en önemli icatlarından biridir. Şimdiye kadar ilk defa biri başka biriyle yeryüzündeki herhangi bir yerden rahatlıkla ve kısıtlama olmadan herhangi miktarda para alıp gönderebilmektedir. Bu sistem bize daha iyi ve daha özgür bir dünyanın yaklaştığını gösteriyor.

— Roger Ver, CEO Bitcoin.com

İşçi ve Emekçi bayramının hafta sonu (Eylül 2017) süresince, Harvey‘e ara verme ihtiyacı duyduğumda aklımda yapabileceğim eğlenceli iki seçenek vardı. Ya Netflix’te Narcos’un 3. sezonu izleyecektim ya da kripto para konusuna daha derin bir dalış yapacaktım. Coinbase tarafından 1,6 milyar $ değerindedeki etkileyici 100 milyon $’lık fon birikimini öğrendiğim için ürün grubunu biraz daha iyi anlamaya ve yeni gelir fırsatları bulabileceğim yerleri keşfetmeye hevesliydim. Bu sebeple atladım ve derin bir araştırma yaptım.

Sorumluluk reddi: Kripto paraların gün içi işlemleri konusunda uzman değilim öyle gibi davranmaya da çalışmıyorum. Finansal bir tavsiye vermiyorum. Lütfen kendi risk toleransınızı anlayın ve kendi zor kazanılmış paranızdan sorumlu olun.

Özellikle Bitcoinin 90’lardaki peluş bebekler gibi espiri konusu olup olmayacağını bilmek istememle bu işe başladım ve hayali bir teorinin parçası olarak Ekonomi 101 sınıflarına katıldım. Hızla vardığım sonuç: Bitcoin’in heyecanlandırıcı reklamlarının aşırı abartıldığını düşünmüyorum.

Ben kesinlikle gelecek yıllarda Bitcoin’in fiyat ve değerinde kayda değer bir artış olurken bütün kripto para varlık sınıflarının 3 yıl veya daha kısa bir sürede finansal sistemin asıl kısmını oluşturacağına inanıyorum.

Bu varlıkların – en fazla da altın, REITS ve diğer emtealar gibi varlıkların – alım satımında çok büyük bir risk var. Fakat kripto paraların küresel pazar kapitülasyonunun 2019 yılında 1 trilyon doları geçmesini bekliyorum (günümüzde 148 milyar $).

Günümüzün paralarının birçoğu yok olacak ve hayatta kalabilenlerin, 2001’de dotcom iflasının gölgesinden ortaya çıkan Amazon gibi müthiş bir önemi olacak. Bu temel iddiaya inanmıyorsanız bu makale size hitap etmeyebilir ama yine de haberlerinizi almak isterim.

Bu 10 adımlık rehberde önemli kripto paraların bazılarını nasıl araştırabileceğinizi, alımını, satımını ve bazılarının büyümesini anlamanızı sağlayacak bilgiler vereceğim

1 – Blockchain’in nasıl çalıştığını öğrenin

Goldman Sadas, Blockchain’in teknolojik işlemleri yeniden betimleme potansiyeline sahip olduğunu ve her şeyi değiştireceğini söylemektedir. Fakat Blockchain’in tümüyle nasıl çalıştığını söyleyen biri varsa ve adı Satoshi Nakamoto değilse büyük ihtimalle size yalan söylüyordur. Size kendisinin Nakamoto olduğunu söyleyen biri varsa o da büyük ihtimalle yalan söylüyor. Neyse ki blokchain de aynı internet gibi kullanmak için nasıl çalıştığını anlamanıza gerek yok.

Yine de temel birkaç bilgi… Bir Blockchain platformu, blok denilen kriptografi kullanarak bağlanan ve güvenli hale getirilen kayıtların sürekli büyüyen bir listesidir. Bilinçli olarak blok zincirleri kendiliğinden veri değişimine dirençlidir ve iki taraf arasındaki işlemlerin kamuya açık bir ana defteri olarak hizmet eder. Bugüne kadar Blockchain hakkında duyduğum en iyi kıyas Google Doc ile karşılaştırmasıdır:

“İşbirlikçileriyle belge paylaşımının geleneksel yolu Microsoft Word belgesini başka bir alıcıya göndermek ve belgeyi kaydetmelerini istemek, düzeltmesini yaptırıp geri göndermelerini istemektir. Bu senaryodaki sorun, belgeyi görebilmeniz veya belgede değişiklik yapabilmeniz için geri kopyasının size ulaşmasını beklemeniz gerektiğidir. Kişi işini bitirene kadar düzeltme işleminden mahrum kalıyorsunuz. Günümüzde bankalar da böyle çalışıyor. Kısaca transfer yaparken hesaba erişimi kitleyerek para dengesini sürdürüyor ve para transferini yapıyorlar (veya dengeyi düşürerek) sonrasında diğer tarafı güncelliyor ve erişimi tekrar açıyorlar (veya dengeyi güncelliyorlar).

Google Doc ile bütün tarafların aynı belgeye aynı anda erişimi oluyor ve belgenin her zaman en güncel hali görünüyor ve bütün taraflar tarafından düzenlenebiliyor. Bu gerçek zamanlı paylaşım yapan Google Doc aynen Blockchain ana defterinin dağıtımı gibi. İşlemin “gerçek versiyonu” farklı bilgisayarlardaki mevcut blokları analiz ederek ve “ortalamayı” alarak doğrulanıyor.

Merkezi olmaması ve şeffaf yapısı Blockchain’i yüksek güvenlikli ve neredeyse çalınması imkansız yapan şey çünkü bir ana defteri hacklemek bütün ağda yok sayılacak bir çelişkiye sebep olmaktadır. İşlevsel olarak birinin ana defteri hacklemesi için “ortalamayı” değiştirmek adına ağdaki bütün bilgisayarları tam olarak aynı anda hacklemesi gerekmektedir. Bitcoin gibi bir kur için bu milyonlarca bilgisayar anlamına gelmektedir. Yani ne kadar çok ağ varsa o kadar sağlam bir yapı kazanıyor zincir.

Güncel ödeme sistemlerini uygulamak için Google, Facebook, bankalar ve resmi kuruluşlar gibi üçünü parti aracı kurumlar gerekmekte ve bunu yapabilmek için de birçok yüksek harç ücreti gerekmektedir. Bir Blockchain sistemi aynı zamanda bireyler arasında daha hızlı direkt ödeme yapmaya olanak sağlar ve hatta mikro ödemeleri destekleyebilir.

“Blockchain manüpülasyon sorunlarını çözer. Batıda insanlar Google, Facebook ve bankalarına güvenir. Fakat dünyanın geri kalanında insanlar kurumlarına çok da güvenmez. Blokchain fırsatları, en fazla henüz o güven seviyesine ulaşmamış ülkelerdedir.

-Vitalik Buterin, Ethereum kurucusu.

2 – En popüler kurları öğrenin

Kripto paralar arasında Bitcoin zaten vazgeçilmezdir. Ama asıl kurlar dünyası altcoinlerle beraber git gide kalabalıklaşıyor. CoinMarketCap’e göre 1 $’dan fazla fiyata satılan 100’den fazla kripto para var ve bu rakam giderek artmakta. Hatta çok daha fazlası küçük hisse sıralamasında fakat şu an için onlarla alım satım yapmanızı önermem.

150 milyar $’ın biraz altında bir piyasa değeriyle 1 $’dan fazla alım satım yapan 100’den fazla kripto para var. Yine de Bitcoin, tüm pazarın %50’sinden fazlasını oluşturmaktadır.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli şey de kripto para pazarının %50’sini Bitcoin’in oluşturduğu ve en yüksek hacme sahip olduğudur. Şüphesiz ki bu kur günümüzün en önemli kuru. Ayrıca Bitcoin’in orijinal versiyonu Bitcoin Classic (BTC) ile yeni versiyonu Bitcoin Cash (BCH) arasında ilginç bir ayrımı fark edeceksiniz. Bitcoin Cash, orijinal Bitcoin Blockchain’in yan ürünüdür. Bitcoin Classic ile Bitcoin Cash arasındaki teknik farklardan bahsetmeyeceğim ama ikisinin de farklı kurlar olduğunu bilmelisiniz. Şimdiye kadar halkın Bitcoin Cash’e göre Bitcoin Classic’i tercih ettiği ve 8 kat daha yüksek bir fazla piyasa değeri olduğu sanılıyor. Fakat insanlar “bitcoin” (küçük harflerle) dediklerinde aslında ikisini de kastediyor olabilir.

Dikkat çekmek istediğim diğer iki kur ise Ethereum (%40 Bitcoin ölçüsüne sahip “Ether” olarak da bilinir) ve hem en küçük hem de en dengesiz olan kurlar Ripple ve Litecoin. Küçük piyasa değerine rağmen Litecoin, Bitcoin Cash ve Ripple’a göre daha yüksek alım satım hacmine sahiptir. Bunun nedeni büyük ihtimalle en iyi dijital kur cüzdanı olan Coinbase tarafından en iyi üç kurdan biri olarak kabul edilmesidir.

3 – Bütün İçsel Riskleri Anlayın

Bitcoin, altın veya menkul kıymetler borsası dahil hemen hemen diğer bütün varlıklardan çok daha dengesizdir. Kripto paralar hala çok yeni bir teknolojidir ve birçok zorlukla karşılaşılmaktadır. Bitcoinin yükselmesiyle ilgili bütün trendlere inansam da bu kurun alım satımının çok büyük riskleri var. Bitcoin ücretleri, kur hakkındaki kamu duyarlılığından dolayı çok fazla etkilendi. Şirketler ve finansal kuruluşlar işlerine ve iş akışlarına bunu nasıl dahil edeceklerinin (veya etmeyeceklerinin) kararını verirken dalgalanmalar devam edecek. Aynı zamanda birazdan değineceğim gibi düzenleyici değişikliklere de oldukça hassasiyet göstermektedirler.

Örnek verecek olursak Bitcoin alım satımı 2017 Temmuz ayında 1.992 $ düşerek %30 değer kaybetmeden bir ay önce Haziran 2017 başlarında 2.983 $ değerindeydi. Sonrasında Eylül ayında etkileyici %139’luk artışı gördü ve 4.764 $’a tırmandı.

Her yükselişin sonunda bir düşüş vardır.

Daha sonra 3 Eylül 2017’de oturup bunu yazarken Çin hükümeti de birkaç saat önce Initial Coin Offering’den (ICO) para toplayan bütün kuruluşları ve bireyleri yasakladıklarını açıkladı.  ICO alım satıma ilişkin bütün bankaların ve finans kuruluşlarının önünü kesti. People’s Bank of China ve China Securities Regulatory Commision önceden de ICO’ları maddi dolandırıcılığın kapılarını açabilecek yetkisiz bir para toplama aracı olarak eleştirdiği için çoğu kişiyi şaşırtmasa da bu olay büyük bir haber oldu. (ICO’ları son bölümde açıklayacağım).

Çin’deki ICO yasağı haberleri, aşağıda gösterildiği gibi Bitcoin alım satımını %12, Ethereum’u %23 ve Litecoin’i %32’ye düşürdü. Bu yüzden birikim hesabınızın tümünü Litecoin’e yatırmanın henüz zamanı değil. Zaten uzun vadede yükselmek, o noktaya sorunsuzca ulaşacağı anlamına gelmez.

Kripto para alım satımında yüksek risk, yüksek ödül.

Dövizin kendi içinde de içsel riskler vardır. Cüzdanınızdaki nakit para gibi Bitcoin’inizin veya diğer kurların güvenliği sizin kendi tedbirlerinize bağlıdır. Bitcoin’iniz kaybolamaz ve işlemler kalıcı ve sadece alıcı tarafından geri ödenebilir. Bu da demek oluyor ki sadece bildiğiniz ve güvendiğiniz insanlar veya kuruluşlarla iş yapmalısınız.

Unutmayın Bitcoin işlemleri halka açık ve kalıcı olarak ağda kaydediliyor. Bu da demek oluyor ki herhangi biri herhangi bir Bitcoin adresinin dengesini ve işlemlerini görebilir. Ancak sadece Bitcoin kuru ve/veya işleme dahil olan taraflar gerçek insanlara adres temin edebilir. Yani asıl kısım olan işlemler anonimdir.

Coinbase’e karar vermeden önce ilgilendiğim diğer güvenilir kurlar  (belirli bir sıralaması yok):

Bitsquare, Bitstamp, ShapeShift, Kraken, Poloniex, CoinMamma ve Gemini.

Ülkelere göre tüm kur listesini görmek için  buraya tıklayın.

4 – Her gün Bitcoin Haberlerini okuyun

Sitemizde yer alan günlük haberleri mutlaka takip etmelisiniz. Her gün düzenli olarak kripto para dünyasından en güncel haberleri sitemizde bulabilirsiniz. Bunun yanında yine günlük haber veren şu siteleri de takip etmenizi önerebilirim. 

5 – Bir Komisyon Hesabı Açın

Coinbase, Bitoin, Ethereum ve Litecoin alım satımı için en güvenilir ve en bilinen kurlardan biridir. Aslında kripto paralarınız için bir dijital cüzdandır. iPhone ve Android aplikasyonu kur gönderimi ve ücret takibini çok kolaylaştırmaktadır.

Coinbase’in bitcoin alım/satımı için IOS aplikasyonu.

Coinbase ile ilgili sevdiğim şey işletildikleri her ülkenin mevzuat gerekliliklerini karşılamasıdır. İki farklı ama aynı zamanda entegre olan ürünleri vardır: Bitcoin alım satımı veya arkadaşlara gönderimi için Coinbase ve daha gelişmiş hatasız alım satım için Global Digital Asset Exhange (GDAX).

Önceleri GDAX, Bitcoin Exchange olarak adlandırılıyordu ama 2016 ortalarında markanın ismini değiştirmeye karar verdiler. Ürüne bakış açısından, kullanıcı deneyiminin Coinbase’e benzediği için GDAX’i kendi mühendisleri ile yaptıklarını söyleyebiliriz.

Coinbase hesabıyla başlayıp kendinizi hazır hissettiğinizde GDAX’a geçin. İki kur arası transferi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz ki bu gerçekten harika bir şey.

6 – Hesabınıza yatırım yapın

Coinbase (veya başka bir kurda) hesap oluşturduğunuzda ehliyetinizin veya pasaportunuzun fotoğrafını yükleyerek kimliğinizi onaylamanız gerekecek. Bu işlem sadece birkaç dakikanızı alır ve sonrasında hesabınıza yatırım yapabilirsiniz.

Yeni bir ödeme yöntemi eklemek için gösterge panosundaki “Ayarlar” ve “Ödeme Yöntemler” bölümüne gidin. Bir banka hesabı veya kredi/hesap kartı seçebilirsiniz. Banka hesabı daha yüksek limite sahip fakat para ödemek daha çok zaman alır. Kredi/Hesap kartı daha düşük limite sahiptir fakat işlemler hızlı gerçekleşir. Banka hesap yönlendirmenize girerseniz hesabınızdaki iki teminat miktarını onaylamanız gerekecek. Ben kişisel olarak ikisini de yaptım. Vadesiz hesabımdan birkaç bin dolar ile hesabıma yatırım yaptım. Hemen başlayayım diye sabırsızlığım sayesinde kredi kartıma da birkaç bin dolar koydum.

Aklınızda bulunsun Coinbase bütün kredi kartı işlemleri için %3.99 işlem ücreti kesiyor. Ben en azından %3 nakit geri veren kredi kartı kullanmanızı tavsiye ederim böylelikle ücretin bir kısmını karşılayabilirsiniz (Bir sonraki bölümde ücret yapısını detaylı bir şekilde açıklayacağım). Döviz satımında PayPal kullanabilirsiniz fakat alımında kullanamazsınız. PayPal için yatırım mevcut fakat düşük ödeme limiti var. Genelde banka hesabınız sizin için en iyi yöntem olacaktır.

7 – Biraz Bitcoin alın ve satın!

Hesabınız finanse edildiğinde ilerleyip ilk ödemenizi yapabilirsiniz. Unutmayın bütün birimlerde coin ödemesi yapmak zorunda değilsiniz. 

Coinbase bir kullanıcıdan diğer bir kullanıcıya transfer için ücretlendirme talebinde bulunmaz. Bu da Blockchain’in etkisidir. Fakat ABD banka hesabı gibi döviz dışına veya döviz dışından para transferi yapmak isterseniz coinbase küçük bir çevirme ücreti keser. Ücretlendirme, eğer banka hesabı kullanıyorsanız minimum 0,15 $ ile 1,49 $ kredi/banka kartı kullanıyorsanız %3.99 şeklinde olmaktadır. Yüksek ücretleri karşılamak için büyük ödül puanı kazanmadıysanız kredi kartı ile ödemeden kaçınmayı deneyin.

Son olarak banka hesabı ödeme yöntemini seçerseniz yatırım işlemi 4-5 gün sürer ve ödeme zamanında BTC’nin piyasa ücretinde kilitli kalırsınız. Yukarıdaki durumda toplamda 985,32 $ tutarında 4,411.93 $ fiyatından 0,2233 BTC alıyorum ve 14,68 $ ücret kaybediyorum. Yatırım süresi ne kadar sürerse sürsün o fiyatı garantilemiş oluyorum. Aslında Coinbase o sırada Bitcoini alıyor ve sanal bir kasada sizin için saklıyor. Bankanızdan yatırım geldiğinde de hesabınıza gönderiyor.

8 – GDAX’e geçin

GDAX vs Coinbase

Coinbase’de biraz bitcoin alıp sattıysanız büyükler ligine geçmelisiniz. Coinbase’in en gelişmiş alım satım platformu Global Digital Asset Exchange (GDAX) olarak adlandırılır. Coinbase ile aynı giriş ve şifreyi kullanır ve iki platform arasında kur transferini kolayca yapabilirsiniz. GDAX, gerçek zamanlı fiyatlandırma verileri, sipariş defteri, grafik araçları, ticaret geçmişi ve basit bir alım/satım sipariş süreci ile güzel bir ara yüze sahiptir. Böylece en azından kendinizi bir profesyonel gibi hissedebilirsiniz.

GDAX, kurumlara ve profesyonel borsa simsarlarına düşük işlem ücretleri ile tam olarak düzenlenmiş ABD merkezli bir takas üzerinde çeşitli dijital para birimleri ticareti yapma olanağı sunar.

GDAX’e alıştıysanız artık büyük ihtimalle artık  Coinbase’i kullanmazsınız. GDAX, Coinbase’e göre düşük işlem ücreti kesmekte – “müşteriler” (alıcılar) için % 0,1 ile % 0,25 ve “yapıcılar” (satıcılar) için % 0 ücret, aylık ticaret hacmine göre değişen ücretler.

Coinbase sisteminin avantajı daha basit, hızlı ve siparişinizin daha yüksek bir ücret karşılığında yerine getirilmesi garantili olmasıdır. GDAX pazarında, “yapıcı” siparişi ücretsizdir, ancak siparişin yerine getirilmeme riskini ve yeni bir fiyat belirlemeyi riske atmış olursunuz.

9 – Trendleri bulmak için grafikleri inceleyin

Eğer benim gibi Bitcoin ve kripto paraların bütün pazar kapitülasyonunun zamanla değerinin artacağına inanıyorsanız o zaman amaç doğru fiyatı alarak olabildiğince coin toplamak ve sahip olabileceğiniz kripto varlıkların oldukça çeşitli bir portfolyosunu oluşturabilmek.

Bunu yapmak için “düşük olanı almalısınız” ve karları işletmelisiniz. Düşüğün daha çok düşmesi yükseğin daha çok yükselmesi durumuna karşı yavaş yavaş giriş ve çıkış yapmanızı tavsiye ederim. Büyük duygusal veya gerici hareketler içinde Alım/satım yapmaktan kaçının ve ücretleri aşağıda tutmak için haftada birkaç kezden daha fazla alım satım yapmamaya çalışıp tahminlerinize bir şans verin.

Hisse bedelinin bittiğini/az değer biçildiğini söylemenin tek yolu hareket ortalamalarını okumaktır. Hareketli ortalamalar, dalgalanmaları düzenlemek ve trend olabilecek hisse yönetimine dikkat çekmek için hisse grafiğinde gösterilmektedir. Kısa vadeli hareketli ortalamaları (aşağıdaki kırmızı çizgi) uzun vadeli hareketli ortalamaların (siyah çizgi) üzerinden geçmektedir. Bu bazen fiyattaki hızlandırılmış hareketi takiben olur. Ayrıca güçlü korku ya da heyecan duygularının piyasaya yeni girdiğiniz anlamına geldiği için ticaret hacmindeki artışlara da dikkat edin.

Günümüzde borsa simsarlarının benim tahmin edemeyeceğim trendleri tahmin etmek için kullandıkları başka birçok strateji var. Bunlar Head and Shoulders, Trend Lines, Support and Resistance modelleri ve Candlesticks’i içerir. İşte her birini biraz daha ayrıntılı olarak açıklayan harika bir makale. GDAX kontrol paneliyle aynı görünüme sahip dört farklı bölümle birlikte yukarıdakine benzeyen bir fiyat tablosu bulacaksınız:

  •       GDAX’teki Fiyat Grafiği, tarihi fiyat ve hacim verilerini iki görünümde gösterir: çeşitli tarihsel zaman dilimlerine göre bir çizgi grafiği ve mum grafiği (önerilen).
  •       Fiyat Grafiğinin hemen altındaki Derinlik Grafiği, teklifin ayrıntılı bir görsel sunumunu gösterir ve bir dizi fiyat üzerinden fiyat sorar. Grafiğin fiyat aralığını, grafiğin üst kısmındaki artı veya eksi düğmelerini kullanarak artırabilir veya azaltabilirsiniz. Grafiğin ortasındaki fiyat, en iyi bahis ve satış fiyatları arasındaki orta fiyattır. İmleci fiyatların üzerinde hareket ettirmek, sipariş verebileceğiniz bir fiyat seçmenizi sağlayacak. Fiyatın tıklanması, sol kenar çubuğunda otomatik olarak satın alma/satma fiyatı çıkacaktır. Bu grafik, alıcıların satış/teklif fiyatlarındaki satıcılardan ne kadar yakın olduğunu görmek için faydalıdır; Eğri altındaki yüzey alanı ne kadar büyük olursa, o fiyatta o kadar teklif vardır.
  •       Sipariş Defteri, sipariş merdiveni adı verilen tüm Coinbase kurunda açık siparişlerin yayındaki görünümünü gösterir. Her siparişin pazar boyutunu, fiyatını ve sipariş boyutunu gösteren üç sütun vardır. Herhangi bir diziye tıklayabilirsiniz. Böylelikle otomatik olarak sol kenar çubuğunda alım/satım fiyatı çıkacak. Siparişi onayladığınızda sipariş merdiveni hemen üzerinde görünecek ve doldurulmaya çalışılacaktır.
  •       Açık Siparişler bölümü, açık siparişlerinizin her birinin durumunu gösterir. Aynı zamanda dolu siparişleri de gösterir. İstediğiniz zaman herhangi bir siparişi kolayca iptal edebilirsiniz.
  •       Sağdaki Alım-Satım Geçmişi bütün tamamlanmış siparişleri gösterir.

Sol üstte (aşağıda), dokuz farklı seçenekle kuru değiştirmek için açılan bir liste göreceksiniz. En çok görüntülenenler BTC/USD (Bitcoin), ETH/USD (Ethereum) ve LTC/USD (Litecoin) olacaktır.

GDAX kullanıcıların Ücret Grafiğini, Derinlik Grafiğini, Sipariş Defterini, Açık Siparişleri ve Alım Satım Geçmişinin hepsini tek bir görüntüde görmesini sağlar.

Bu grafiklerin öncelikli amacı, belirli bir zaman dilimi üzerinde kurun genel yönünü belirlemek ve düzeltme yapmadan önce kurun alımı ve/veya satımı için istediğiniz fiyatları belirlemektir.

Kısa vadeli (7-14 gün), orta vadeli (1-2 ay) veya uzun vadeli (6-12 ay) gibi yatırımlarınız için bir zaman dilimi belirtmeniz önemlidir. Marja erişiminiz yoksa (büyük ihtimalle yoktur) veya oynamak için büyük miktarlarda paranız yoksa 7 günden daha kısa zaman dilimlerinde alım satım yapmanızı tavsiye etmem. Aksi takdirde ücretler getirilere göre çok yüksek olacaktır

10 – Sınırlı sayıda emir kurun ve sabırlı olun

Bir sipariş vermeye hazır olduğunuzda, pazar fiyatını kabul edecek veya limitli emir denilen şeyi kuracaksınız. Limitli emirler, yatırımcılara ve borsa simsarlarına dalgalı fiyatların kurbanı olmaksızın bir pozisyona tamamen girme olanağı sağlar. Örneğin, bir hisse senedinin alım satımı 2.50$ civarında yapılırken limitli emir alımı 2.40$ olabilir. Fiyat 2.40$’a düşerse, sipariş otomatik olarak yürütülür. Bir GTC (iptal edilene kadar iyi) siparişi ise, yatırımcı tarafından şahsen iptal edilene kadar açık kalacaktır.

Limitli emir belirlediğinizde sabırlı olun. Fiyatın dalgalanması için zaman tanıyın böylelikle en yüksek ve en düşük değerleri görün ve limitli emrinizin bir alıcıyı (veya satıcıyı) yakalayıp yakalamadığını görün. Limitli emirlerinizi iptal etmek için aceleye gerek yok bu yüzden limitli emir fiyatlarınızı hızlı bir şekilde değiştirme isteğinize karşı koyun. Çoğu deneyimli yatırımcı, büyük satış avantajından faydalanmak için veya yüksek bir seviyeye ulaştığında için biraz kar almak için art arda düşük fiyatlarda çoklu limitli emir kuracak. Limitli emirleri en iyi arkadaşınız, onları kullan.

Aşağıda bu makalede açıklanan IOC, FOC ve Stop Orders gibi yapabileceğiniz daha gelişmiş başka limitli emir seçenekleri vardır.

Sonuç

Gelecekteki makalelerde, limitli emirlerimi kurmak için kullandığım bazı stratejileri daha ayrıntılı bir şekilde tartışacağım. Ama umarım bu makale, bir kurlarda kripto paraların alım satımına başlatmak için kapsamlı bir rehber olarak hizmet sunabilmiştir.

Yeni başlayanlara vereceğim bir tavsiye; kısa vadede ICO’lara veya Initial Coin Offerings’e kendinizi kaptırmayın ve Bitcoin, Eurotheum ve Litecoin gibi daha oturmuş kurları bırakmayın.  MarketWatch‘a göre, bir ICO, “bir şirketin kendi dijital kurunu piyasaya sürerek bir sonraki büyük kripto puanı arayan yatırımcıları çekeceği bir para toplama aracıdır”. ICO, ilk halka arza (IPO) benzer fakat bir kript bükümü vardır ve (şu an itibariyle) mevzuata ilişkin karşılaşacağı engeller yoktur.

ICO’lar aracılığıyla küresel olarak toplamda 1,6 milyar $ bir artış oldu, ancak bahsettiğim gibi, ICO’lar son zamanlarda Çin’de yasaklandı. Bu nedenle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ICO fenomenini de düzenleyecek benzer kurallar önermesi için büyük bir baskı altına alındı. Bunun sonucunda ICO’larını planlayan ABD merkezli şirketler tekrar düşünmek isteyebilirler. Sadece bakmanızı ama dokunmamanızı tavsiye etmeme rağmen, CoinSchedule.com sitesinde yaklaşan ICO’ların kapsamlı bir listesini bulabilirsiniz. Artık devir ICO’ların devri değil.

Çin’in ICO’lara yasaklamalarına tepki olarak, girişim fonu Social Capital’in kurucusu Chamath Palihapitiya

ABD pazarındaki ICO’lar hakkında daha fazla bilgi için, Faisal Khan ve Science Inc’in CEO’su Mike Jones ile birlikte bu yıldan sonra gelen 50 milyon $ değerinde blockchain yatırımından bahsettikleri “Around the Coin” fintech podcast’ine bir bakın.

Bitcoin, Ethereum ve Litecoin, modern yatırım tarihindeki en yüksek getirilerden bazılarını (Litecoin geçen yıldan beri +% 1,762,97) aldı. Bu yüzden alım satımlarını yapmamak için gerçekten bir sebep yok. Sabırlı ve disiplinli iseniz, para kazanmak için iyi bir şansınız olacak veya en azından eğlenceli bir alım satım yapacaksınız.

 

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir