Ana Sayfa > Haber > 11 : 09 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Gemini – Ethereum – Tether

11 : 09 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Gemini – Ethereum – Tether

Ethereum neden düşüyor

Bitcoin (BTC) son yirmi dört saat içerisinde 0.56 oranında değer kazandı ve 6.300 dolar seviyesindeki yerini korumayı başardı. Piyasaların aklının karışık olduğu bu gibi durumlarda yerinde durabilmek de bir başarı sayılır. Panik satışları bitmiş gibi görünüyor. Şimdi karlı fiyattan alımlar başlayacak. Ancak her iniş çıkış dalgalanmasından sonra yatırımcıların bir kısmı farklı bir kripto para birimine yönelebiliyor. Daha bilinçli ve teknolojik konulara hakim olan yatırımcılar teknolojik gelişimleri inceliyor ve sıradaki yenilikçi adımı hangi kripto para birimi ekibinin atabileceğini tahmin etmeye çalışıyor. Bu şekilde sadece orta ve uzun vadede değil kısa vadede de kazanma şansı elde edilebiliyor.

Sıradaki yükselme trendinde hangi kripto paraların daha fazla değer kazanacağını teknolojik yeniliklerine bakarak değerlendirecek olursak, ki bu asla garanti bir yöntem değildir, Cardano, IOTA, ICON, BAT gibi kripto paraların diğerlerine oranla daha fazla değer kazanması beklenebilir. Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Ripple geleneksellik kazanmış güvenilir markalar olduğundan daha fazla tercih ediliyor. Özellikle uzun vadeli yatırımcıların Bitcoin’i tercih etmesi oldukça doğal. Zaten transfer işlemlerinin 40$ gibi saçma sapan bir rakama yükselmiş olması Bitcoin’i kullanılabilir olmaktan uzaklaştırdı ve bir rezerv kripto birimi haline soktu. Diğer şirketlerin işi çok daha zor. Çünkü diğer Blockchain platformları Bitcoin’in başlattığı bir hayali gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bu amaca farklı yollardan ilerleyen Ripple, Ethereum, Cardano ve diğerlerinden hangisinin daha başarılı olacağını zamanla göreceğiz.

Ethereum ve ICO Gerçekleri

Ethereum (ETH) 200 doların altına düştü. Bugün dolaşan haberlerden bazıları bu değer kaybının başlıca nedeninin ICO satışları olduğunu gösteriyor. ICO’ların etkisini rakamlarla gösteren bu kaynaklar son zamanlarda 30 milyon dolar değerinde token satışı olduğuna değiniyor. Birçoğu merkezsiz ve kar amacı gütmeyen projeler olan bu alt katman uygulamaları ayı piyasasından çok fazla etkileniyorlar. Henüz dünya çapında kabul görmüş bir uygulamadan bahsetmek güç. Ethereum gibi diğer Blockchain platformlarının da uygulamaları var ve bunların tamamı farklı tokenler kullanıyor. Şimdi en azından farklı platformları birbirine bağlayabilecek yeni bir model aranıyor. IOTA bunu başarabileceğini düşünüyor ve bu konudaki bazı çalışmalarını şimdiden yayınladı.

Güncel Kripto Para Fiyatları

Bitcoin (BTC) 6.335 dolar %0.64
Ethereum (ETH) 194 dolar %0.96
Ripple (XPR) 0.26 dolar %2.45
Litecoin (LTC) 54.10 dolar %0.29
EOS                    5.00 dolar %0.31
Bitcoin Cash (BCH) 470 dolar %1.66
Tron                      0.019 dolar  %1.81
Cardano 0.072 dolar  %3.85
IOTA                    0.57 dolar %1.02

Winklevoss’lardan Sabit Coin Atağı

Gemini şirketinin sahibi olan ve söylendiğine göre Bitcoin’lerin %1’ine sahip olan Winklevoss kardeşleri kripto dünyasında hemen herkes tanıyor artık. Daha önce Facebook’un oluşum yıllarını anlatan Network adlı başarılı filmde tanıştığımız ikiz kardeşler sosyal medyada kaçırdıkları treni kripto dünyasında yakalamaya kararlılar. Bitcoin’in ilk çıktığı zamanlarda ciddi yatırım yapan ikili Gemini adında bir kripto şirketini yönetiyorlar. SEC’e yaptıkları Bitcoin ETF başvuruları reddedilen ikiz kardeşler bu sefer tıpkı Tether gibi dolara endeksli olan bir Sabit Coin (Stable Coin) çıkarmaya hazırlanıyorlar. Adı Gemini Dollar olması beklenen yeni kripto para birimi için gerekli olan izinleri almak üzere New York’ta bulunan Winklevoss kardeşler sabit coin konusunda Tether’den daha başarılı olacaklarını düşünüyorlar. Tether çıktığı anda önemli bir yatırım aldı ve bir anda 3 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Ancak Tether yeteri kadar şeffaf olmamakla suçlanıyor. Aynı zamanda yazılımının bankalarla çalışmak için en uygun yazılım olmadığı tartışılıyor. Gemini bu eksikleri gidereceğini iddia ediyor.

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir