Ana Sayfa > Haber > 12 Yaşındaki Bir Çocuğu Kaçıran Suçlular 15 Bitcoin Fidye İstedi

12 Yaşındaki Bir Çocuğu Kaçıran Suçlular 15 Bitcoin Fidye İstedi

12 Yaşındaki Bir Çocuğu Kaçıran Suçlular 15 Bitcoin Fidye İstedi

Güney Afrika‘nın küçük bir kasabasında ilginç bir adam kaçırma vakası yaşandı. Katlego Marite adını taşıyan 12 yaşındaki çocuk arkadaşlarıyla sokakta oyun oynarken bir arabaya zorla bindirilerek kaçırıldı. Suçlular kısa bir süre sonra çocuğun ailesi ile iletişime geçerek çocuğun hayatının tehlikede olduğunu söylediler ve iadesi için 15 Bitcoin, yani yaklaşık 520 milyar lira fidye talep ettiler. Suçluların aileye ilettiği not şu şekilde:

“Bu bir adam kaçırma vakasıdır. Çocuğun sağ salim yanınıza ulaşabilmesi için 15 Bitcoin’i şu cüzdana transfer edin. Pazarlık söz konusu değildir!”

Güney Afrika’nın Witbank isimli bölgesinde yaşanan olay kovuşturması dahlinde üç kişi göz altına alınmış olsa da yerel bir haber kaynağı olan TimesLIVE‘ın aktardığı bilgilere göre henüz sorgulamalarının devam ediyor ve bu sorgulamalardan sonra bu üç kişinin tutuklanıp tutuklanmayacağı belli olacak.

Bu arada çocuğun ailesinin yıkılmış olduğunu dile getiren polis memurlarının ilettiğine göre zavallı aile olayın şokundan çıkabilmiş değil. Özellikle fidye bedelinin hiç tanımadıkları bir birimde isteniyor olması onları bir hayli ürkütmüş. Polis memuru sözlerine şu şekilde devam etti;

“Çocuğun ebeveynleri Bitcoin’in ne olduğunu bile bilmiyorlar, yıkılmış durumdalar ve sürekli birbirlerine çocuklarının nerede olduğunu sorarak ağlıyorlar!”

Olay yerinde bulunan tanıdıklar kısa bir süre içinde çocuğun annesi olan Miriam Marite’ye haber saldılar. Olayın yaşandığı yeri gören bir özel mülk kamerasında tesadüfen bulunan bir görüntüde olaya karışan arabanın gümüş renkli bir Toyota Corolla olduğunun görülmesi üzerine sokak sakinlerinden bir tanesi arabasına binerek çvre devriye gezmeye başladı. Bu arada polise de haber verildi. Aile yakını kameradaki arabaya benzer bir arabayı, çevredeki barlardan bir tanesinin önünde gördü ve polisi aradı. Bu arabayla ilişkisi tespit edilen üç kişi gözaltına alındı ve sorguları halen devam etmekte.

Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde buna benzer fidyecilik olaylarının yaşandığını biliyoruz. Geçen yıl bir EXMO Exchange çalışanı Kiev’de kaçırılmış ve milyon dolar değerinde bir Bitcoin fidyesi istenmişti. Bir kaç gün içerisinde fidyenin ödenmesinin ardından adam serbest bırakılmıştı. Kripto paraların özellikle ilk kullanılmaya başlandığı, Bitcoin’in bile yer altı sayılabileceği yıllarda suç dünyası, bu metodu alışkanlık haline getirmişti. Özellikle fidye yazılımlarla yapılan suçlarda birçok korsan büyük paralar kazanmıştı. Çünkü oldukça güçlü şifreleme metotları ile bilgisayarları kitleyen bu yazılımları deşifre etmenin tek yolu fidyecilerden alınacak bir parola. Her ne kadar bu yöntemler hala devam etseler de teknolojide günümüze gelen ilerlemeler sayesinde CIA yetkilileri bir şekilde bu transferlerin izlerinin sürülebileceğini ileri sürdüler. Bu tutum şüphe uyandırsa da bir kısım suçluyu ikna etmiş olabilir.

newsbtc

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir