Ana Sayfa > Haber > 14 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Coinbase, Cardano, Optical PoW

14 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Coinbase, Cardano, Optical PoW

Saf Para Birimi Nedir?

Kripto para borsasının en değerli on varlığı arasında Cardano (ADA) ve Stellar (XLM) dışında kalanlar günü ufak kayıplarla geride bıraktılar. ADA %5.1’lik bir değer kazancı ile 0,13 dolara yükselirken XLM %7.8 değer kazanarak 0,2 dolardan işlem görmeye başladı. Değer kazanan bu iki kripto para dün Coinbase tarafından listelenme ihtimali olduğu haberi ile ayrı bir sevinç daha yaşadılar. Bu değer kazancının arkasında da bu gelişme olabilir. Coinbase’in listelemeyi düşündüğü diğer dijital paralardan Zcash (ZEC) %9.8, Basic Attantion Token (BAT) %14,9, 0x Protocol (ZRX) %15,32 değer kazandılar.

Bu beş kripto parada böylesi olumlu bir dalgalanma yaşanırken borsanın geri kalanında sakin bir hava hakim. Çok ufak gerilemelere rağmen Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XPR) ve Litecoin (LTC) günü ortalama %1’lik bir kayıpla tamamladı. Bitcoin 6.224 dolar, Ethereum 432 dolar, Ripple 0.437 dolar ve Litecoin 76 dolardan işlem görüyorlar. Günün kaybedeni ise EOS gibi görünüyor.

Coinbase’in Yeni Kripto Paraları Heyecan Yarattı

Dünyanın en geniş işlem hacmine sahip olan kripto borsalarından biri olan Coinbase’e yeni kripto paraların ekleneceği haberi piyasaları hareketlendirdi. Bir gün içerisinde bu kripto paralara karşı yoğun bir talep yaşandı. Cardano, Stellar, 0x, BAT ve Zcash kripto varlıklarının tamamı son yirmi dört saati değer kazanarak geçirdiler. Bu projelerden Cardano, Ethereum benzeri bir platforma sahip. Oldukça sağlam bir alt yapısı bulunuyor. Basic Attantion Token ise kripto paralarla sıkı bir ilişkisi olan Brave tarayıcısı tarafından kullanılacak olan kripto para. Brave javascript programlama dilinin yaratıcıları tarafından oluşturulan bir tarayıcı olması ile de geleceği parlak görülen ürünlerden biri. 0x bir alım satım protokolü. Stellar da yine kendini kanıtlamış bir platform. Zcash de gizlilik ilkesini edinen bir uygulama. Bakalım bu kripto paralar Coinbase ile birlikte yakaladıkları bu ileri doğru hareketi ne kadar devam ettirecekler ve yeni değerleri BTC karşısında nasıl şekillenecek.

Bitcoin Madencilerine Özel Elektrik İndirimi

Elektrik üretimi ve dağıtımı ülkemizde de çoğu bölgede olduğu gibi dünyanın hemen her tarafında özelleşmiş durumda. Yeni çıkan teknolojilerin elektrik üretimini ve dağıtımını kolaylaştırmış olmasının da bunda etkisi çok fazla. Amerika’da da birçok elektrik sağlayıcısı bulunuyor. Bunlardan büyük ölçekte elektrik üretebilme kapasitesine sahip olan ve devletin çıkardığı yasalarla uyumlu hareket eden Messana, çıkarılan yeni kararname ile aşırı derecede elektrik tüketen kurumlara indirimler yapma kararı aldı. Bu kararının kripto para madencileri için  alındığı konuşuluyor. Dünyanın en büyük madencilik şirketlerinin New York’a açıldığını düşünecek olursak bunun çok da mantıksız olmadığı açık.

PoW Yerini Optical Pow’a Bırakacak Mı?

Kar amaçsız bir kuruluş olan PoWx Bitcoin madenciliğine yeni bir sistem getirmeye hazırlanıyor. Optical PoW adını verdikleri sistemin şu anda kullanılan PoW yazılımına göre çok daha iyi olduğuna değinen şirket yetkilileri bu yeni yazılımın güncelleme ile sisteme eklenmesi durumunda çok daha fazla insanın daha az masrafla madencilik yapabileceğini söylüyorlar. Bitcoin’in güvenliğinin Çin’li dev madencilik şirketi BitMain’in elinde olduğunu söyleyen PoWx’li uzmanlar Çinli şirketin Bitcoin madencilik düğümlerinin neredeyse yarısına sahip olduğunu, bunun da merkezsizlik parolası ile ortaya çıkan BTC’nin teorik sonu olduğunu söylüyorlar. Her ne kadar iddia ettikleri gibi bu yeni teknoloji eskisinden üstün olsa da değişimin gerçekleşmesi oldukça güç. Öncelikle Bitcoin’de bir konsensus sağlamak çok zor. Alınacak ortak karardan sonra da bütün sistemin güncellenmesi gerekecek. Ortaya çıkan karışıklıkla nasıl mücadele edileceği ise henüz bilinmiyor. Bu yüzden uzmanlar sistemi yerleştirmeden önce detaylı bir şekilde araştırmalara devam etmeyi düşünüyorlar.

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir