Ana Sayfa > Haber > 17 Milyon TL’lik Bitcoin Çalan Hırsızlar Yakalanınca Parayı İade Ettiler

17 Milyon TL’lik Bitcoin Çalan Hırsızlar Yakalanınca Parayı İade Ettiler

17 Milyon TL'lik Bitcoin Çalan Hırsızlar Yakalanınca Parayı İade Ettiler

Türkiye’de büyük bir Bitcoin vurgunu yapan hackerler yakalandıktan sonra parayı iade ettiler. Türkiye2nin en büyük Bitcoin borsasının sahiplerinden Yasin O.’yu hackerler tam olarak 17 milyon TL dolandırdı. Suçlulardan birinin yakalanmasının ardından paranın iade edilmesiyle, Yasin O. şikayetinden vazgeçti.

15 Mart 2018’de bir şirkete ait server’lardan 400 Bitcoin çalınmıştı. Şirket sahibi Yasin O. Hırsızlığı fark ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Hackerler 5 Nisan 2018 tarihinde tekrar sisteme girerek, 112.3 BTC daha çaldı. 20 günde toplamda yaklaşık olarak 513.3 BTC çalan hackerler, çaldıkları BTC’yi yurtdışı borsasına ait bir firmadan aldıkları cüzdana aktardılar. Daha sonra BTC’leri farklı yurt dışı hesaplarına aktaran hackerler bu sayede izlerini kaybettirmeye çalıştı. Bilişim polisi tarafından takibi yapılan olay sürecinde, bu şirketten hizmet alan hesaplarına BTC aktarılan kişiler göz altına alındı. Sorgulama sonrasında A.K tutuklandı ve 1 ay tutuklu olarak cezaevinde kaldı. Bu süreçte çalınan 400 BTC Yasin O.’nun hesabına aktarıldı ve Yasin O. Şikayetinden vazgeçti. Tahliye edilen A.K’nın avukatı Seyyid Hasan Özdemir, hırsızların şifreyi kırmadığını ve şifreyi bilerek hesaplara girdiklerinin tespit edildiğini ifade etti. Polisin olayın sigortadan para almak adına dolandırıcılık süsü verilmiş olma ihtimali üzerinde durduğu da belirtildi.

haberler.com

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir