Ana Sayfa > Haber > 19 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #FED – 40.000$ – Çin

19 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #FED – 40.000$ – Çin

Bitcoin Gündemi 18 07

Uzun süren yükseliş döneminden sonra Bitcoin (BTC) ilk direnç seviyesi ile karşılaşmış görünüyor. 7.400 dolar aşılamadı ve BTC şu anda 7.354 dolar seviyesinden işlem görüyor. Diğer kripto paraların birçoğu de güne gerileyerek başladılar. Bitcoin dışında kalan kripto paralar son yirmi dört saati ortalama %6 kayıpla geçirdi. Ancak Stellar (XLM) yükselişini sürdürmeye devam ediyor. %9’luk bir değer kazancı ile XLM şu anda 0.29 dolar.

dApp platformları arasında en iyileri olan ve gelecekte büyük bir rekabetin içinde yer alacağı düşünülen Ethereum (ETH) ve EOS %5’lik değer kayıpları yaşadılar. Bu değer kayıplarının ardından ETH daha önce yakaladığı 500 doların bir hayli altına geriledi ve yeni direnç seviyesinin 500 dolar olduğu ortaya çıktı. Şu anda Ethereum 477 dolardan işlem görmekte. Bunun yanında EOS da 10 doları kovaladığı yakın dönem hedefinde 9 dolara tosladı. Buradan geriye doğru seken EOS şu anda 8.52 dolar  değerinde.

Kripto para borsasına yakından bakıldığında ilginç bir detay göze çarpıyor. İnişler ve çıkışlar yaşanırken Bitcoin’in diğer dijital varlıklara göre daha düşük bir frekansta dalgalandığını söylemek mümkün. Uzun vadede bu güçlü bir özellik olurken kısa vade yatırımcılarının ve risk almayı seven borsacıların diğer kripto paralara yönelmeleri daha mantıklı olabilir.

Dün ICO’larda da durgun bir gün yaşandı ve sadece birkaç proje kripto dünyasına girebildi. Ayın sonuna kadar toplu bir ICO katılımı gerçekleşmeyecek. 30 – 31 Temmuz günleri bir yığılma yaşanacak ve bu günlerde kısa vadeli de olsa ileri yönlü bir hareketlenme görmek mümkün olabilir.

FED Başkanı Jerome Powell ABD&Kripto İlişkilerini Değerlendirdi

ABD Kongresinde FED’in kripto paralarla ilgili düşüncelerini paylaşan FED Başkanı Jerome Powell ülkenin kripto paralara karşı tutumunun çok da iyi olmadığı izlenimini verdi. Genel hatları ile olumsuz bir çerçeve çizen Powell özellikler kripto paraların güvenlik konusundaki eksikliklerine değindi ve kripto paraların değersiz olduklarına işaret etti. Dijital varlıkların arkalarında altın gibi bir rezerv olmadığını ve bu varlıkların elbet bir gün yok olacağını söyleyen Powell’ın en önemli açıklaması ise dolar ile ilgili oldu.

Son dönemde piyasada sık sık ABD’nin kendi kripto parasını çıkaracağı haberleri yer alıyor. Bu konuda da bir açıklama yapan FED başkanı ABD’nin böyle bir projesi olmadığını ve doların kripto birimini devlet olarak çıkarmayı düşünmediklerini ifade etti. ABD Merkez Bankası’nın bu yönde bir adım atmayacağının altını çizen Powell yasa dışı işlere girişen kriptoların da anında yok edileceğini söyledi.

Çin’de Hükümet Destekli Blockchain Finans Merkezi Açılıyor

Çin geri mi dönüyor? Kripto dünyasında herkes bu sorunun cevabını arıyor. Özellikle dün Amerika’dan gelen olumsuz yönde açıklamalar ilgiyi Çin’e yönlendirdi. Uzak Asya kripto paralara en olumlu bakan bölge denilebilir. Her ne kadar fikir, neredeyse tüm çağdaş fikirler gibi batıdan gelmiş olsa da asıl büyük ilgiyi doğu gösteriyor. Japonya ve Güney Kore’nin başı çektiği olumlu adımlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Ancak kriptocular merakla Çin’in ne zaman sahalara geri döneceğini soruyor.

Çin’de hükümet tarafından yeni bir finans merkezi oluşturulması kararı alındı. Finans işleri Çin için çok önemli olduğundan bu konudaki para transferlerinde yaşanan akıcılık sorununun önüne geçilmesi ülke için adeta bir zorunluluk. Bu yönde dünya çapında HSBC gibi pek çok dev bankanın dahil olduğu yeni bir topluluk oluşturarak Blockchain platformu üzerine kurulu bir bankacılık sistemi geliştiriyorlar. Hong Kong’da kurulacak olan bu yeni sistem bankacılık konusunda büyük bir deneyime sahip olan Ping An Group tarafından dizayn ediliyor.

Marc Lasry : Bitcoin Yıl Sonunda 40.000 Dolar Olacak

Dünyanın sayılı zenginlerinden biri olan yatırımcı ve iş adamı Marc Lasry de Bitcoin’in yıl sonu değeri konusunda bir tahminde bulundu. Birçok yatırımcı gibi o da oldukça olumlu bir tahmin yaptı ve BTC’nın yıl sonunda 40.000 dolara ulaşacağına değindi. Lasry özel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada ayrıca Bitcoin ve diğer kripto paralara olumlu baktığına da değindi.

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir