Ana Sayfa > Haber > 20 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #OKEx – Turcoin – ZenCash

20 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #OKEx – Turcoin – ZenCash

Bütcoin Gündeminde Neler Var?

Haftanın son günlerine gelindiğinde Bitcoin (BTC) ileri yönlü hareketini yavaşlatmış görünüyor. Şu anda BTC  %1.74’lük bir değer kazancı ile 7.454 dolardan işlem görüyor. 7.500 dolarlık yeni direncin bugün aşılıp aşılmayacağı merak konusu. Bir yandan bazı uzmanlar BTC’nin son bir kez gerilemeye başlayacağını ardından yılın patlamasını gerçekleştireceğini düşünüyorlar. Bu gerilemenin 5.000 dolar seviyelerini zorlaması bekleniyor. Bitcoin ile birlikte daha önce de değindiğimiz gibi kripto borsasının diğer elemanlarının da gerilemesi bekleniyor. Hatta Bitcoin dışında diğer kriptoların yeni seviyelerinde tutunmakta zorluk çektiğini görüyoruz. Ethereum (ETH) 500 dolara tosladıktan sonra gerilemeye başladı ve  son yirmi dört saat içerisinde coincentral verilerine göre %2.61 değer kaybederek 463 dolara geriledi.

Haftanın en sağlam çıkışları Stellar (XLM) ve ZenCash (ZEN) dijital varlıklarından geldi. Geçen hafta Coinbase’in listesine eklemesi ile başlayan Stellar’ın yükselişi bu hafta da devam etti. Kripto borsasında 6. sırada yer alan Stellar şu adan 0.29 dolar değerinde. Bu haftanın en çok kazandıran kripto parası ZenCash oldu. Son bir haftayı neredeyse %40’lık bir değer kazancı ile geçiren ZenCash dün de %12’lik bir çıkış yakalayarak şu anda 28 dolardan işlem görmeye başladı.

Dünyanın İkinci Büyük Kripto Borsası OKEx Cardano’yu (ADA) Listeleyecek

Geçtiğimiz hafta Coinbase listesine giren Cardano bu haberin ardından beş altı gün kadar değer kazanmıştı. Aynı şekilde Stellar, BAT ve 0x’de Coinbase’in bu hareketinin ardından değer kazanmaya başlamışlardı. Şimdi Cardano dünyanın ikinci büyük kripto para borsası olan OKEx’in listesine girmeye hazırlanıyor. Bu hareketin Cardano’nun değerini yükseltebilme ihtimali var. Geleceğin en sağlam Blockchain yapılarından biri olması beklenen Cardano bu gelişmenin ardından yatırımcıların ilgisini çekmeye devam edecek gibi görünüyor.

Turcoin Paçayı Sıyırmayı Başaramadı, Paralar Geri Ödenecek

Dolandırıcılıklar kripto para dünyasında eksik olmuyor maalesef. Adaletsiz bir şekilde zengin olmaya çalışan dolandırıcılar da bu yeni dünyada kendilerine bir yer arıyorlar. Daha önce devasa kripto borsalarının, kripto paraların ve tabi ki birçok ICO’nun insanları dolandırarak ortadan kaybolduklarına ya da yakalandıklarına tanıklık etmiştik. Turcoin’in de bu dolandırma amaçlı ortaya çıkan projelerden bir tanesi olduğu anlaşıldı. Şirketin sahipleri Sadun Kaya ve Muhammed Satıroğlu daha önce yakalanmış tutuklanmışlardı. Ülke yasalarındaki açıktan yararlanmak isteyen bu iki şahıs dolandırıcılıktan sıyrılabileceklerini düşündüler. Ancak “Piramit Yapı” olarak da bilinen model kapsamında yargılanacaklar. Bu suçun cezaları çok ağır olduğundan şimdi şirket yöneticileri pişmanlık hükümlerinden faydalanabilmek için paraları geri ödeme konusunda başvuruda bulundular. Bu dolandırıcılık haberlerinden bir tanesinin de ülkemizde yaşanması elbette bizim için talihsiz bir olay. Kripto para dünyasında ülkemiz adına yaşanan bu olumsuz gelişmenin ardından daha pozitif Blockchain projelerinin ortaya çıkmasını bekliyoruz.

İngiltere ve Yeni Zelanda Sevindirici Adımlar Atmaya Hazırlanıyor

Bugün sevindirici bir haber de İngiltere’den geldi. Akıllı sözleşmelerin yasalar uyarınca geçerli sayılabilmesi ve bu şekilde yapılacak transferlerin önünü açma amacı ile bir düzenlemeye gidiliyor. Bu düzenlemeden önce akıllı sözleşmeler İngiltere ve UK yasalarında yer almadığı için özellikle resmi kurumlar bu konuda bir adım atamıyorlardı. Düzenlemenin hemen ardından bazı gelişmelerin yaşanacağı aşikar. Bakalım bu yeni gelişmeler kripto para borsalarını hareketlendirebilecek mi?

Yeni Zelanda’dan da güzel haberler gelmeye devam ediyor. Kripto paralar konusunda düzenlemeleri tamamlayan ülkede şimdi bankalar Blockchain teknolojisinden faydalanmaya başlıyorlar. Ülkenin önemli bankalarından SBS, transfer işlemlerinde daha iyi hizmet verebilmek için Blockchain teknolojisini kullanma kararı aldı.

Kanada’nın Qubec eyaletinde ise madencilik şirketlerini üzecek bir gelişme yaşandı. Bu bölgede madencilerin harcadıkları elektrik masraflarına zam geliyor. Aşırı derecede tüketilen elektrik genelde indirim alır. Örneğin New York ya da kuzey ülkelerinde ve son olarak da Japonya’da durum bu şekilde. Ancak Kanada bunun tersi bir adım atarak herkesi şaşırttı.

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir