Ana Sayfa > Haber > 2018’de Avrupa’da En Çok Kripto Yatırımı Yapan Ülke Türkiye Oldu

2018’de Avrupa’da En Çok Kripto Yatırımı Yapan Ülke Türkiye Oldu

Kripto Para Haberleri

2017 yılı kripto para birimleri için oldukça önemli bir yıldı. Kripto para birimlerinin neredeyse tamamı için unutulmaz bir yıl oldu. Kripto para birimleri en iyi değerlere 2017 yılında ulaştı ve bu sayede tüm dünyadan yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. Kripto para birimlerinin piyasa değeri zirvelere ulaşmasıyla bir çok ünlü tarafında da benimsendi ve oldukça önemli isimler kripto yatırımları yapmaya başladı. Paris Hilton ve Floyd Mayweather bunlardan sadece ikisi. Özellikle Bitcoin (BTC) olmak üzere diğer büyük para birimleri de medyanın büyük ilgisiyle karşılaştı.

2017 yılı kripto para birimlerinin zirve yılıydı fakat 2018 aynı parıltıyla devam etmedi. Ciddi düşüşler 2018 başlarında başladı ve 2018 yılında asla tekrar eski zirve günlerine dönmedi. 2017 yılının Aralık ayında bir BTC yaklaşık 20.000 ADB doları değerinde idi. 2018 yılının Temmuz ayında ise bir BTC yaklaşık olarak 8.000 dolar değerindeydi. Eylül başlarında ise yani şu an 7.200 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

2018 Yılı Kripto için Bir Alım Fırsatı Doğurdu

Çoğu uzman kripto para birimleri için o ihtişamlı günlerin tekrar geleceğine dair açıklamalarda bulunuyor. Önemli isimlerden Bobby Lee en son açıklamasında Bitcoin için önümüzdeki iki üç yıl içerisinde 60.000 doları göreceğini düşündüğünü belirtmişti. Yine ünlü isimlerden Tom Lee Bitcoin için bu yılın sonuna doğru 20.000 doları göreceğini düşündüğünü belirtmişti. Bunun yanı sıra birçok ünlü uzman ve kripto takipçisi bu görüşleri destekler nitelikte açıklamalarda bulundular.

Bu fiyat düşüşü ve yapılan farklı açıklamalar yeni yatırımcıların pazara girmesine olanak sağlayabilir mi? Yatırımcılar yaşanan düşüşü bir alım fırsatı olarak değerlendirmiş olabilir mi? ING International Survey’in son yayınladığı rapora göre Avrupa genelinde kripto para kullanıcılarının oranları açıklandı. Sayısal olarak çok yükseklerde olmayan oranlarda Avrupa genelinde Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapanların oranları veriliyor.

 

2018'de Avrupa'da En Çok Kripto Yatırımı Yapan Ülke Türkiye Oldu

Rapora göre Avrupalı tüketicilerin yüzde dokuzu 2018 yılının Mart ayında kripto para birimlerine yatırım yapmaya başladıklarını söylüyor. Bu oran Amerika Birleşik Devletlerinde yüzde sekiz, Avustralya’da ise yüzde yedi olarak göze çarpıyor. Lüksemburg yüzde dört oranla en düşük yüzdeye sahip ve onu yüzde beş oranla Belçika takip ediyor. Raporda yer alan verilere göre bu konuda en yüksek yüzde Türkiye’ye ait. Türkiye yüzde 18 oranında kripto para birimleri ile tanışmış durumda. Türkiye’nin hemen altında ikinci sırada ise Romanya yüzde 12 oranla takip ediyor.

Raporda yer alan diğer önemli bir detay ise bazı kişilerin kripto para birimlerine hala sıcak olmadığı ve güvenilirlik konusunda endişeli oldukları. Yani Avrupa genelinde kripto para kullanımının bu kadar az olmasının en önemli nedeni insanların güvenilirlik konusunda tam olarak emin olamaması. Hollanda da ise bu biraz farklı. Hollanda’da bu oran yüzde yedi civarında ve oranın bu kadar düşük olmasının sebebi olarak insanlar kripto para birimleriyle ilgilenmediklerini belirtiyorlar.

statista

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir