Ana Sayfa > Haber > 22 : 08 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #FICE – Bitcoin Cash – Binance Academy

22 : 08 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #FICE – Bitcoin Cash – Binance Academy

Kripto Para Haberleri

Bayramın ikinci gününün sabah saatlerinde Bitcoin %4 oranında değer kazanmaya başladı. Yaklaşık iki saat kadar bir süre sonra da diğer altcoin’ler değer kazanmaya başlayarak onu takip ettiler. Litecoin, Cardano ve EOS diğer altcoin’lere oranla daha erken tepki verdi.

En değerli kripto para birimleri arasında Ethereum ise en geç tepki veren coin oldu. Ethereum an itibari ile piyasadaki diğer dijital varlıklardan daha az değer kazanmış görünüyor. Bitcoin 6.600 dolar aralığına tırmanmışken Ethereum 1.2 değer kazanarak hala 280 dolar seviyesinde işlem görüyor. Kripto para borsasının sıradaki boğa koşusunda Ethereum’un yeni değer aralığı tam anlamı ile belli olacak. Bazı uzmanlar Ethereum Blockchain platformunda yer alan bazı uygulamalarının platformu terk etmesini ve bazılarının da son ayı darbeleri sonucu batmış olmasını bu değer kayıplarının nedeni olarak gösteriyorlar. Ethereum bu gelişmelere nasıl tepki verecek hep birlikte göreceğiz. En azından yazılım dilinde bir geliştirmeye gitmesi bekleniyor. Her ne kadar hala en sağlam iskelet Ethereum’da olsa da sisteme uygulama eklemek için bir dil özgürlüğü bekleniyor. Aksi taktirde kısa vadede olmasa da uzun vadede ciddi rakiplerinin gerisinde kalması olasılık dahilinde.

Son yirmi dört saat içerisinde en büyük ilerlemeyi son dönemin formda kripto paraları VeChain ve Nano gösterdi. %8-9 değer kazanan iki dijital varlık son haftanın da en gözde kripto para birimleri olmayı başardı. Aynı zamanda son bir iki haftada arka arkaya yaşadığı sert düşüşlerle 41. sıraya kadar gerileyen Augur da bugün %8 değer kazanarak tekrar 38. sıradaki yerine oturdu.

Güncel Kripto Para Fiyatları

  • Bitcoin (BTC)      : 6.663 dolar      %3.55
  • Ethereum (ETH)  : 284 dolar         %0.75
  • Ripple (XPR)       : 0.34 dolar        %1.54
  • Litecoin (LTC)     : 57.33 dolar      %3.26
  • EOS                     : 5.03 dolar        %3.48
  • Bit. Cash (BCH)  : 546 dolar         %2.14
  • Tron                     : 0.021 dolar      %0.49
  • Augur (REP)       : 19.48 dolar      %6.14
  • IOTA                    : 0.53 dolar        %1.56

Binance Academy Eğitim Hayatına Başlıyor

En büyük kripto para borsalarından bir tanesi olan Binance eğitim alanına adım atıyor. Kripto dünyasında daha fazla insanın yer alması için konuyu güncel tutmak ve daha fazla insanı Blockchain teknolojisi ile tanıştırmak için yeni bir eğitim birimi başlatılıyor. Binance Academy olarak isimlendirilen sistemde Blockchain ve kriptoloji konularında eğitimler verilecek. Katılımın daha yüksek rakamlara ulaşması için Binance Academy dersleri ücretsiz olacak. Kripto para dünyası ile alakalı, alım satım, Blockchain uygulama dilleri, ICO’lar gibi konuların hepsi için ayrı ayrı sınıflar ve dersler açılacak. Binance CEO’su Changpeng Zhao amaçlarının daha fazla insana Blockchain teknolojisinin ve kripto paraların ne kadar güçlü olduğunu göstermek olduğunu bildirdi. Umarız ülkemizden de bu derslere ilgi beklenenden falza olur ve teknolojik olarak çağı yakalama fırsatını bu kez kaçırmayız.

Bitcoin Cash Transfer İşlemleri Ciddi Oranda Azalıyor

Bitcoin işlemlerinin yavaş ilerliyor olmasından dolayı yıllar önce Bitcoin blok zincirinden kopan Bitcoin Cash (BCH) camiasında geçtiğimiz hafta bu kopuşun aslında çok da iyi olmadığı görüşü tartışılmaya başlanmıştı. Özellikle kripto para borsasının her değer kaybında Bitcoin’in daha da gerisine düşen BCH son araştırmalara göre yavaş yavaş eriyor. Chainanysis şirketinin hazırladığı bir rapora göre BCH mart ayında 10 milyon transfer işlem sayısına ulaştığı halde bu rakam daha sonra 4 milyona kadar geriledi. Aynı zamanda BCH ödeme biçimini kabul eden portal sayısında da azalma olduğu söyleniyor.

İlk İslami Kripto Borsası Birleşik Arap Emirliklerinde Açılıyor

First Islamic Crypto Exchange (FICE) ismi ile açılacak olan borsa, İslam dünyasında kripto paraların caiz olup olmadığı konusundaki soru işaretlerini ortadan kaldırmayı hedefliyor. Ya da belki bu soru işaretinden faydalanacak da olabilir tabi ki. Daha önce dünya genelinde İslami kuruluşlardan gelen konu ile ilgili çelişkili açıklamalar vardı. Bazı vakıflar kripto paraların kullanımının normal paradan bir farkı olmadığına değinirken, Diyaneti’in de aralarında bulunduğu bazıları kripto paraların şimdilik caiz olmadığını bildirmişti. Şimdilik deme nedenleri olarak da devlet yapısına nasıl bir etki göstereceğinin henüz belli olmamasını göstermişlerdi. Bunun yanında özellikle son yıllarda İslami ülkelerden birçok ICO gerçekleştiğini hatırlatmakta fayda var. Bakalım bu yeni borsa kripto para dünyasına yeni misafirler ekleyebilecek mi?

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir