Ana Sayfa > Haber > 23 : 08 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Kryptovault – Tron – CoinMarketCap

23 : 08 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Kryptovault – Tron – CoinMarketCap

Kripto Para Haberleri

SEC normalde bugün açıklaması gereken Bitcoin ETF başvuruları konusundaki kararını bir gün erken açıkladı ve kurul tarafından değerlendirilen dokuz başvurunun tamamının ret ediliğini bildirdi. Kurulun bu kararı açıklamasının ardından birkaç gündür yatırımcıların SEC’ten çıkabilecek olumlu bir haber ihtimaline karşı yaptığı yatırımlar son buldu. Bu nedenle kripto para borsası %5 oranında değer kaybı ile bu habere ilk tepkisini vermiş oldu. Bu değer kayıpları sonrası bir çok kripto para birimi iki gün önceki değerlerine geri döndüler.

Bir önceki SEC kararı öncesi 8.000 dolar seviyesine yaklaşmış olan Bitcoin (BTC) gelen olumsuz kararların ardından ciddi bir şekilde değer kaybetmişti. Bitcoin dışında kalan kripto para birimleri bir hafta içerisinde %40’lara kadar değer kayıpları yaşamıştı. Yeni ret kararları daha çok bekleniyor olduğu için ve şu anda kripto para birimlerinin değerleri dip fiyat seviyelerine oldukça yakın olduğu için bir önceki sefer yaşanan dramatik değer kayıplarının tekrar yaşanmayacağı düşünülüyor.

Aksine SEC kararlarının gündemden kalkmasını olumlu bir şekilde değerlendirmek de mümkün. Önümüzdeki hafta başlangıcına kadar bu kararın etkilerinin devam edebileceğini öngörebiliriz. Pazartesi ve salı günleri kripto para borsasının izleyeceği rota daha belirleyici olacaktır.

Tamamı değer kaybeden kripto para borsasında ortalama gerileme oranı %5-6 olarak göze çarpıyor. Bitcoin yine en az etkilenen kripto para olurken en fazla etkilenen birimlerden biri geçtiğimiz ay rekor bir oranda değer kazanan Ontology oldu. 10 puan değer kaybeden Ontology’yi IOTA, VeChain ve Digibyte benzer rakamlarla takip ettiler.

En iyi on kripto para birimi arasında Ripple, EOS ve Stellar 6.5 değer kaybettiler. Litecoin şimdilik %3 değer kaybı ile en olumlu tepkilerden birini vermiş gibi görünüyor. Ethereum ise 4.53 değer kaybetti ve 300 dolarlık direnç noktasından bir miktar daha uzaklaştı.

Güncel Kripto Para Fiyatları

  • Bitcoin (BTC)      : 6.407 dolar      %3.95
  • Ethereum (ETH)  : 271 dolar         %4.44
  • Ripple (XPR)       : 0.32 dolar        %6.03
  • Litecoin (LTC)     : 55.13 dolar      %3.72
  • EOS                     : 4.73 dolar        %5.80
  • Bit. Cash (BCH)  : 517 dolar         %5.33
  • Tron                     : 0.019 dolar      %6.89
  • Augur (REP)       : 18.58 dolar      %4.83
  • IOTA                    : 0.48 dolar        %8.81

Çin Kripto Para Yasaklarına Devam Ediyor

Geçtiğimiz kasım ayında kripto para dünyasına tarihinin en ağır darbesini vuran Çin, bu olumsuz politikalarını devam ettirmekte kararlı görünüyor. Bir yandan Blockchain teknolojisini doğrudan iş dünyasına taşımak için yoğun bir şekilde çaba sarf eden Çin hükumeti kripto paralar ve özellikle de ICO’lar konusunda sert bir tutum takınmayı sürdürüyor. Yeni alınan tedbir kararları arasında kripto paralar ve ICO’larla ilgili etkinliklerin kısıtlanması ve kripto para ödülü veren etkinliklerin yasaklanması var. Bir çok bölgede reklam yasağı da alınan kararlar arasında.

Bunun yanında yine Çin hükumetinin verdiği bir karar olmasından şüphe edilen başka bir gelişme daha yaşandı. Bölgenin en aktif mesajlaşma platformlarından biri olan WeChat, kripto paralar ile ilgili bazı kaynakları sisteminden kaldırdı. Platformda kayıtlı olan Node Capital, Deepchain, Huobi News ve CoinDaily gibi kripto haberler sunan kaynaklar “anlaşmaların ihlali” nedeni ile donduruldu.

CoinMarketCap Artık Daha Fazla Bilgi Barındıracak

Kripto para dünyasının en güvenilir ve detaylı bilgilerini barındıran ticari istatistik ve kaynak şirketlerinden Coinmarketcap, dijital ticaret konularında ciddi bir bilgi birikimine sahip olan Vela ile ortaklık anlaşması yaptı. Bu anlaşmanın ardından Coinmarketcap çok daha ciddi bir içeriğe sahip olacak. Sadece kripto para borsası değil tüm dijital ticari alanlar ve borsalar hakkında çok daha detaylı bilgiler sunabilecek.

Tron ve BitTorrent Yeni Bir Uygulama Çıkarıyorlar

Tron kripto para dünyasının ayakta kalabilmesi adına en büyük çabayı gösteren şirketlerin başında geliyor. Yaptığı çeşitli anlaşmalar, ortaklıklar ve tartışmalar sayesinde, kendi platformuna taşındığı günden bu yana büyümeye ve tanınmaya devam ediyor. Şirketi en büyük adımlarından biri olarak görülen BitTorrent ortaklığı ilk meyvelerini vermeye başlıyor. Twitter kanalından yapılan bir bildiride iPhone’lar için çıkacak olan yeni bir uygulamadan bahsedildi. İnternette dolaşan dedikodulara bakılacak olursa bu uygulamanın Torn platformunda çalışacak olan bir video paylaşım uygulaması olduğu düşünülüyor. 6 saniyelik videoları paylaşılacağı bu yeni uygulama Tron ve BitTorrent için yeni bir reklam aracı olarak da görülüyor.

Norveçli Kripto Para Maden Şirketi Kryptovault Kapanabilir

Geçtiğimiz hafta bir bomba tehdidi alan ve çalışanları ve sahipleri arasında panik havası hakim olan Norveçli kripto para maden şirketi Kryptovault şimdi de bölge halkı ile karşı karşıya geldi. Bu bomba tehdidinin nedeni henüz ortaya çıkmamış olsa da yeni tartışma bu konuda biraz ipucu veriyor.

Bölge halkı kripto para madenciliği yapan Kryptovault şirketinin aşırı derecede gürültü yaptığından şikayetçi. Kripto para maden işletmeleri enerji tasarrufu yapmak için daha soğuk bölgelerde tesisler açıyorlar. Ancak elektrik ihtiyacını kendisi karşılayamayan bazı işletmeler insanların yaşadığı bölgelere yakın yerlerde madencilik çalışmalarını sürdürüyor. Anlaşılan o ki bu iş biraz gürültülü bir iş. Bakalım bölge halkı ile şirket arasında daha neler yaşanacak.

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir