Ana Sayfa > Haber > 26 : 08 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Cardano – Marlowe – Dash

26 : 08 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Cardano – Marlowe – Dash

Cardano - Marlowe - Meadow - Icarus

26 Ağustos Bitcoin (BTC) ve kripto para dünyası açısından önemli bir tarih. On yıl önce bugün Satoshi Nakamoto takma adında bir adam Bitcoin.org adresini satın almıştı. Aynı zamanda geçtiğimiz yıl bu tarihte SegWit, Bitcoin platformunda çalışmak üzere başlatılmıştı. Tam bir yıl önce Bitcoin fiyatı 4.344 dolardan işlem görüyordu. Eylül ortasına kadar gerilemeye devam eden Bitcoin 15 Eylül tarihinde 3.493 dolara kadar geriledikten sonra efsanevi boğa koşusu başlamıştı.

Bu yıla ve hatta bu haftaya döndüğümüzde kripto para teknolojisinin dünya finans sektörüne girebilme çabasına tanıklık ediyoruz. Kripto paralar iş piyasasında daha geçerli birimler olabilmek için sektöre hakim kurum ve kuruluşlardan onaylar almaya çalışıyor. Bankalarla ve özel şirketlerle yapılan birçok anlaşma olmasına rağmen henüz ne Bitcoin ne de başka bir Altcoin gelişmiş bir ülkenin hükumetini ikna edebilmiş değil. Geçen hafta reddedilen Bitcoin ETF başvuruları da bunu açıkça gösteriyor. Ancak birçok uzmanın da altını çizdiği gibi kripto paralar artık yeni çağın bir parçası ve yakın bir zamanda bir yere gidecek gibi görünmüyorlar. Er ya da geç bütün dünya devletleri bu birimi kabul etmek zorunda kalacak. Ancak bu kabullenme öncesi teknolojinin daha fazla gelişime ihtiyacı var.

İşte Çin hükumeti neredeyse yıl başından beri bu konuya odaklanmış durumda. Bir yandan teknolojiyi geliştirmeye çalışıyor, çünkü Bitcoin ve kripto para hakimiyeti şu anda kendi ellerinde, bir yandan da kalabalık nüfusunu teknolojinin olası ekonomik felaketlerinden korumaya çalışıyor. Geçtiğimiz hafta kripto paraların reklamı ve etkinliklerde kullanımına yasaklar getirmişti. Bu yasakların ardından ülkenin önemli mesajlaşma servislerinden biri olan WeChat ve Çin’li ödeme protokolü AliPay kripto paralar ile olan tüm organik bağlarını koparma kararı aldılar.

Geçtiğimiz haftanın kripto dünyası açısından sevindirici olayları arasında Mt. Gox mağdurlarının paralarının en azından bir kısmını geri alacaklarına dair çıkan kararı ve kripto para borsasının SEC kurumundan gelen 9 ret kararından sonra kısa sürede toparlanıp değer kazanmasını gösterebiliriz.

Güncel Kripto Para Fiyatları

  • Bitcoin (BTC)      : 6.679 dolar      %0.70
  • Ethereum (ETH)  : 275 dolar         %1.83
  • Ripple (XPR)       : 0.32 dolar        %0.87
  • Litecoin (LTC)     : 56.95 dolar      %1.32
  • EOS                     : 4.94 dolar        %1.04
  • Bit. Cash (BCH)  : 523 dolar         %1.83
  • Tron                     : 0.022 dolar      %2.89
  • Augur (REP)       : 19.19 dolar      %0.45
  • IOTA                    : 0.53 dolar        %0.83

Dash Yeni Partnerlerine Kavuşuyor

Dijital ödeme yöntemi sistemlerinin en eskilerinden biri olan Dash Core ve Arizona State University (ASU) 300.000 dolar değerinde bir anlaşma imzaladılar. Bu anlaşma kapsamında her iki kurum Blockchain sahasındaki araştırma ve geliştirme çalışmalarını ortaklaşa yapacaklar. Kontrata göre 100.000 dolarlık bir burs programı oluşturulacak. Aynı miktarda para Blockchain Araştırmaları adında bir laboratuvara ayrılacak. 50.000 dolarlık bir fonun ayrılacağı Luminosity Lab yeni öğrencilere blok zinciri altyapısını anlatacak ve yeni projelere kaynak sağlayacak.

Bu ortaklığın yanında Dash, GoCoin, Strike Social ve Piiko şirketleri ile de anlaşmalar imzalayarak yeni dönemde ortak çalışma kararı aldı. Dash Core CEO’su Ryna Taylor bu şirketlerle yapılan anlaşmalar sonrası Dash’in kripto paralar arasında daha sağlam bir alternatif olacağını ve gelecekteki yerini garanti altına alacağını söyledi.

Cardano Marlowe Projesini Başlatıyor

Son zamanlarda Cardano ve Ethereum arasında ilginç bir tartışma yaşanıyor. Her iki şirketin başında bulunan ve dahi olarak anılan birer CEO var. Ethereum’da Vitalik Buterin ve Cardano’da Charles Hoskinson. Bu ikili son günlerde blok zinciri teknolojisinin finans dünyasına uyumluluğunu artıracak yazılım dili konusunda bir tartışmaya girmişlerdi. Cardano yeni DLS dili olan Marlowe’u tanıttıktan sonra Vitalik’ten eleştirilere maruz kalmıştı. Ancak Hoskinson yeni geliştirdikleri dile çok güveniyor ve bu yeni platformun daha fazla yazılımcıya hitap edeceğini düşünüyor. Öyle ki Ethereum platformunda herhangi bir uygulama eklemek için tek bir dil şansı bulunuyor.

Cardano aynı zamana akıllı sözleşmeleri test edecek olan bir tarayıcı programı olarak geliştirdiği Meadow projesini de başlattı. Birkaç hafta önce hafif cüzdan olarak piyasaya sürdüğü Icarus projesi de düşünüldüğünde Cardano son zamanlarda bir hayli aktif bir görüntü sergiliyor.

 

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir