Ana Sayfa > Haber > 27 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #SEC – İran – Hitachi

27 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #SEC – İran – Hitachi

Bitcoin Gündem Kripto Para

Amerikan SEC kurumundan çıkan olumsuz SEC kararı dün piyasaları durdurmaya yetmişti. Ancak en azından olumsuz bir tablo oluşturmaya yetmediğini düşünmüştük. Dün beklenen olumsuz hareketler bugün gerçekleşmeye başladı. Bitcoin’in ETF’si SEC tarafınca ret edilince kripto para borsası ağır bir darbe yemiş oldu. Borsanın tamamı ortalama %5 geriledi ve borsalarda kırmızı bir tablo oluştu.

Bu olumsuz havanın çok erken bir tarihte dağılması zor görünüyor. Önümüzdeki birkaç gün boyunca gerileme görmemiz mümkün olabilir. SEC kararı Amerika’nın kripto paralara bakış açısını da yansıtıyordu. Kuruldan 96 sayfalık bir açıklama metni yayınlandı ve özet olarak kripto paraların henüz sisteme entegre olamayacak kadar yetersiz olduğu kanısına varıldığı görüldü. Aslında bu karar hiç beklenmedik bir karar sayılmaz. Fakat yine de buradan çıkacak olumlu bir kararın etkisi inanılmaz büyük olabilirdi.

SEC kripto paralara kapılarını sonuna kadar kapatmış değil elbette. Kasım ayında gerçekleşecek olan G-20 zirvesinde çıkacak olan kararların ardından yeniden bir değerlendirme yapılması da mümkün. Burada dünyanın en büyük 20 ekonomisi ortaklaşa bir değerlendirme yapabilecekler. Her ne kadar şu anda ekonomik açıdan dünya genelinde büyük anlaşmazlıklar olsa da bu kripto paralar için olumlu bir havaya dönebilir. Amerika ya da Çin tarafından biri ya da belki Rusya ve Hindistan, ki bu ihtimal en zoru, kripto para borsasını kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak isteyebilir. Unutmamak gerekiyor ki burada milyarlarca dolarlık bir fırsattan bahsediyoruz.

Hitachi Parmak İzi ile Ödeme Sistemini Deniyor

Dünyanın önde gelen teknoloji geliştirme şirketlerinden Hitachi bu kadar projenin arasında oldukça sıra dışı bir o kadar da mantıklı bir fikir ile karşımıza çıkıyor. Kripto para hesapları ile parmak izini birleştiren Hitachi bu şekilde insanların parmak izlerini kullanarak belli bir limitin altında kalan işlemleri anında gerçekleşmesini sağlamayı hedefliyor.

Bu gelişme yeni bir teknoloji gibi dursa da aslında sadece bir entegrasyon. Bu ve buna benzer birçok teknik hali hazırda dünyanın çeşitli coğrafyalarında kullanılmakta. Buradaki yenilik bu yöntemin kripto paralar üzerinde uygulanacak olması. Aslında bunun gibi ve bundan çok daha kullanışlı teknikler de mevcut. İşte bankaların ve devletlerin kripto paraları kabul etmesi bu yüzden de çok önemli. Umarız yakın zamanda Blockchain teknolojisini bu kadar yakından inceleyen ve kullanmaya başlayan Facebook, Google, LG gibi şirketler kripto paralar için de üzerine düşen görevleri yerine getirirler.

İran Hükumeti Kendi Kripto Para Birimini Basmaya Hazırlanıyor

Ekonomik savaşlardan bahsederken İran’ı unutmak olmaz. Yıllardır Amerika’nın ve doğal olarak Avrupa ve diğer bir çok ülkenin de sayısız yaptırımına maruz kalan İran hükumeti ekonomilerini ayakta tutmakta zorlanıyor. Özgürlükler ve insan hakları konusunda ortalamanın çok altında olması ve özellikle kadınlara ve azınlıklara karşı olumsuz tutumları nedeni ile batılı ülkeler tarafından başlatılan yaptırımlara nükleer silah konusu da eklenince Amerika ve İran arasındaki bağlar tamamen kopma noktasına geldi. Bütün bunlar yaşanırken İran ile Rusya’nın arasının düzelmeye başlaması da Amerika’nın yaptırımları artırmasını sağladı.

Bu şartlar altında ekonomisini ayakta tutmakta zorlanan İran çareyi kripto paralarda buldu. Daha önce aynı yöntemi Venezuela da denemeye başlamış ve uzun süre işler yolunda gitmişti. Hatta neredeyse Hindistan ile kendi kripto para birimi olan Petro ile alış veriş yapma noktasına gelmişti. Tam bu sırada Çin’in yasak kararı geldi ve işler Venezuela, Petro ve diğer tüm kripto para birimleri için ters dönmeye başladı. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde ayakta kalmayı başaran Bitcoin ve kripto para borsası tekrar bir çıkış yakalamaya başlayabileceğinin sinyallerini verdi. Bu yüzden İran’ın yeni kripto para birimi bölge için önemli bir katkı sağlayabilir.

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir