Ana Sayfa > Haber > 27 : 09 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Circle – Tron – Bitmain – Cardano

27 : 09 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Circle – Tron – Bitmain – Cardano

Kripto para haber portalı

Kripto para piyasası bugün Bitcoin Cash (BCH) dışında hareketsiz bir gün geçirdi. Bitmain’in IPO açıklamalarından sonra yükselişe geçen Bitcoin Cash son yirmi dört saat içerisinde %17 değer kazanarak 523 dolardan işlem görmeye başladı. Geçtiğimiz hafta büyük bir sıçrama yapan ve değerini ikiye katlayan Ripple (XRP) dün de değer kazanmaya devam etmişti. Bugün bunun etkisi ile %3 oranında gerileyerek yeni yerini bulmaya çalışıyor. Yine Ripple ile birlikte değer kazanan DASH ve IOTA da günü %3 zararla kapattılar.

Bitmain Halka Açılıyor | Bitcoin ve Bitcoin Cash Nasıl Etkilenecek?

Kripto para borsası bunun dışında %1 kar – zarar aralığında küçük frekanslı dalgalanmalar yaşamaya devam ediyor. Bitcoin (BTC) gün içerisinde 6.500 doları görmüş olsa da şu anda 6.480 dolardan işlem görüyor. Uzun zamandır hareketsiz olan Bitcoin’in 7.000 doları zorlama uğraşı Bitcoin Cash sayesinde olabilir. Bitmain ile Bitcoin ve Bitcoin Cash arasında ciddi bir bağ bulunuyor. Bitcoin’in en ciddi madencisi olan Bitmain aynı zamanda Bitcoin Cash ile de çok farklı alanlarda çalışmalar yürütüyor. Örneğin bir Bitmain havuzu olan AntPool ile Bitcoin Cash, Bitmain sayesinde Houston Rockets ile sponsorluk anlaşması yaptılar ve seneye dünyanın en prestijli spor etkinliklerinin başında gelen NBA sahnesinde yer alacaklar.

Bitmain’in halka arzı aslında çok büyük bir gelişme. Bitmain yıllardır Bitcoin’in gerçek sahibi olarak anılıyor ve azımsanmayacak kadar fazla insan Bitmain’in Bitcoin’e zarar vereceğini düşünüyor. Kripto dünyasında özellikle de Bitcoin Blockchain ağında önemli bir kusur olan %51 açığından faydalanma ihtimali olan Bitmain, her seferinde bunun asla gerçekleşmeyeceğini, %51 madencilik oranına ulaşılsa bile Bitcoin’e zarar vermek gibi bir niyetlerinin olmadığını dile getiriyor. Bitmain’in halka arzı ve yapısının özerklikten daha kurumsal bir hal alması Bitcoin ve Bitcoin Cash için olumlu bir haber.

Güncel Kripto Para Fiyatları

Bitcoin (BTC) 6.481 dolar %0.32
Ethereum (ETH) 214 dolar %0.49
Ripple (XPR) 0.53 dolar %0.03
Bitcoin Cash (BCH) 526 dolar %18.53
EOS                    5.46 dolar %1.14
Litecoin (LTC) 57.22 dolar %0.12
Tron                      0.020 dolar  %0.40
Cardano 0.079 dolar  %0.53
IOTA                    0.54 dolar %2.75

Yeni Bir Stabil Coin Geliyor : Circle USDC

Bir internet finans şirketi olan Circle yeni bir stabil coin yani sabit coin çıkarmaya hazırlanıyor. Yeni çıkacak olan sabit coin USDC olarak isimlendirilecek. Circle yetkilileri kripto para karşıtlarını da blok zincir dünyasının içerisine çekmek için bu adımı attıklarını bildiriler. Özellikle USDC’nin bir kripto para olmadığının altını çizen yetkililer USDC’yi normal fiat paralardan farksız görüyorlar. Sabit Coin’lerin avantajlı dünyasını fark eden tek şirket Circle değil elbette. Daha önceden Tether, True Dollar, Gemini Dollar ve Pexos gibi önemli bir piyasa hacmine sahip olan sabit coin’ler borsadaki yerlerini almıştı. Hatta Tether şu anda en değerli 10 token listesinde bir numara olarak işlem görüyor.

Tron 28 Eylül’de Atlas Projesini Güncelliyor

Uzun süren bir geri sayımın ardından Tron geçtiğimiz ay, Bittorrent, Atlas ve TVM (Tron Virtual Machine) projelerini duyurmuş ve bu yeni projeleri hayata geçirmişti. Şimdi sistemi daha da kullanıcı dostu hale getirmek ve TVM’yi özelleştirmek için yeni bir güncelleme çıkarıyor. Henüz Atlas Projesine eklenecek yenilikler duyurulmadı. Twitter’da Tron’un CEO’su Justin Sun bir duyuru yaptı ve yeni güncellemeler hakkında canlı bir yayın yapılacağının haberini verdi. Canlı yayın 29 Eylül’de San Francisco saat dilimine göre 10’da başlayacak.

Universal Wallet Cardano (ADA) ile Anlaştı

Piyasada bulunan birçok mobil cüzdanolmasına rağmen Cardano’nun ADA kripto para birimi için kullanılabilecek çok fazla sayıda mobil kripto para cüzdanı bulunmuyor. Bu yüzden Universal Wallet desteklediği kripto para birimleri arasına ADA’yı da almaya karar vermiş. Bu arada Cardano CEO’su Charles Hoskinson Ethereum Classic için düzenlenen bir panele katıldı. Bu panelde Ethereum Classic (ETC) hakkında övgü dolu sözler sarf etti. Ethereum’un oluşum sürecinde de önemli katkıları bulunan Hoskinson öyle görünüyor ki Ethereum hard forkundan sonda daha çok ETC tarafında yer alıyor.

Coinmoz kripto para haber portalı

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir