tr

28 : 11 | Güncel Kripto Para Haberleri

Bugün gündem bir hayli yoğun. Ripple 3 milyarlık bir işlem trafiğine ulaştı. Coinbase bundan sonra borsasında OTC işlemlerine de yer verecek.

OTC Nedir

Kripto para değerleri Kasım ayının ortasında başlayan Ayı Piyasası tarafından adeta iki haftada çöktü. Değer kayıpları %30 ila %80 arasında değişiyor. Hatta bir çok yan uygulama tamamen ortadan kalktı diyebiliriz. Ethereum ya da EOS gibi çok katmanlı blok zincirlerine bağlı uygulamalar artık piyasanın tekrar toparlanmasını beklemek zorunda. Uzun zamandır ICO satışlarında da büyük bir durgunluk yaşanıyor (ICO Nedir?). ICO’larda yaşanan bu yatırım eksikliği etkisini özellikle Ethererum için gösterdi. Piyasanın tekrar değer kazanması durumunda bile Ethereum, Bitcoin ya da Ripple karşısında eski günlerine geri dönemeyebilir. Çünkü artık çok katmanlı uygulama çözümleri konusunda yalnız değil.

Ripple 3 Milyar İşleme Ulaştı

Ripple, Eylül ve Ekim aylarının yıldızı olmuştu. xRapid ürünü ile oldukça iddialı TPS (Saniyedeki İşlem Sayısı) rakamlarına ulaştı. Bu sayede dünya devi bankaların ilgisini üzerine toplayarak bu süreçte, ING ve PNC gibi dünyanın en büyük bankaları ile ortaklıklar kurdu. Kısa bir süre içerisinde değerini üçe katlayan Ripple o günden bu güne sürekli olarak artan günlük işlem sayısı ile son yirmi dört saat içerisinde 3 milyar işleme kadar ulaştı. Birçok medya kanalında bu transferlerin gerçekleştiği cüzdanlar tartışılırken burada bana göre asıl önemli olan bu işlemlerin gerçekleşebilmiş olması. Bu güven daha fazla finansal kurumun kripto para pazarına girmesini sağlayabilir. Hatta bütün bu işlemler sırf bunun kanıtlanması için bilinçli olarak yapılmış olabilir.

Güney Kore Blockchain Oylama Sistemini Deneyecek

Güney Kore son zamanlarda kripto para şirketleri için bir cennet halini aldı. Dün Cardano’nun bu bölgede önemli bir uygulama olan Metaps+ ile yaptığı anlaşmayı duyurmuştuk. Blok zinciri teknolojisi sadece kripto para kullanımı ile sınırlı kalmıyor. Bunun yanında geri dönüşümsüz veri depolama özelliği sayesinde diğer birçok alanda güvenli bir şekilde işlerin devam etmesini sağlıyor. Bu alanlardan biri de siyaset olacak gibi duruyor. Amerika’nın ilerici eyaletlerinden West Virginia ve İsviçre’nin silikon vadisi olarak anılan Zug kentinde daha önce denenen blok zincir oylama sistemi şimdi de Güney Kore’de denenmeye hazırlanıyor.

Coinbase Over the Counter (OTC) işlemlere Başlıyor

Öncelikle OTC nedir onu bir değerlendirelim. OTC yani “over the counter” dilimize tezgah üstü gibi çevrilebilir. Anlamı iki tarafın başka bir kurum ya da kuruluş olmaksızın ticaret yapması. Yani örneğin ben hesabımdaki BTC’leri arkadaşıma yollarsam bu bir OTC işlemi sayılıyor. Kripto para dünyasına kripto para borsalarından önce giren herkes aslında kripto paralarda yaygın olan ticaret biçiminin bu olduğunu bilir. Burada tabi bir güven sorunu oluştuğu için şu anda daha çok Coinbase ve Binance gibi kripto para borsaları kullanılıyor. Fakat bu borsaların tamamının elindeki BTC miktarı toplam BTC miktarının %5’ini bulmuyor. Doğal olarak borsalar beklentiyi henüz karşılayamıyorlar. Bütün bunları değerlendiren Coinbase bundan sonra OTC işlemleri için ayrı bir platform hazırlayacak ve bu şekilde daha fazla yatırımcının pazara girmesini sağlamaya çalışacak.

 

Abone olun, haftalık bültenimiz e-postanıza gelsin

“” için 0 cevap

 1. grafiker dedi ki:

  yazı için teşekkürler. Xrapid güvenli mi acaba? size soruyorum @Coinmoz. teşekkürler

  • Coinmoz dedi ki:

   Selamlar, xRapid test aşamalarından başarıyla geçmiş olmasına rağmen henüz gerçek banka işlemlerinde “sürekliliği” ciddi bir testten geçmedi. Burada önemli olan konulardan biri süreklilik. Medyada dolanan saniye/işlem oranları hep kısa süreli testler sonucunda ortaya çıkan maksimum değer üzerinden hesaplanıyor. Ancak bu değerleri yarım saat ve üzerinde korumak henüz mümkün olmadı. Ancak xRapid yeni güncellemeler görecektir. Merkezi olmasına karşın Ripple piyasada uzun zaman var olacak gibi görünüyor.

 2. Etimesgut Mobilya dedi ki:

  Dragonchain mi daha güven Xrapid mi acaba bilgi verir misin Coinmoz ekibi?

Haber bültenine kaydolun, haftalık bültenimiz
e-postanıza gelsin
Sporbahis Giriş