Ana Sayfa > Haber > 30 : 06 Bitcoin Gündemi – Sıçramanın Nedeni Ne Olabilir?

30 : 06 Bitcoin Gündemi – Sıçramanın Nedeni Ne Olabilir?

Bitcoin Borsası Gündemi

Daha dün ilk onda bulunan kripto paralar arasında Tether dışında kalanlar %3 ila %7 arasında bir değer kaybı yaşamıştı. Bitcoin (BTC) 5.000$’lık kritik seviye aralığına inmişti ve 5.800$ civarına kadar gerilemişti. Ancak bugün Asya borsalarının açılması ile birlikte kripto paralar yeniden doğdu. Bitcoin fiyatı 6.400$ seviyesine sıçradı ve kripto tutkunları rahat bir nefes aldı. Son yirmi dört saat içinde Tether dışında tüm paralar %10’un üzerinde değer kazandı. Şu sıralar mükerrer ödeme konusunda sıkıntılar yaşayabileceği konuşulan Tether’in bu dalgalardan hiç etkilenmemiş olduğunu belirtmekte yarar var.

EOS böylece ilk büyük sıçramasını yaşamış oldu dersek yanlış olmaz. EOS 8.24$’a yükselirken Ethereum (ETH) 451$ değerinden işlem görüyor. En büyük sıçrama %13.69 ile Bitcoin Cash’dan geldi. Peki bu sıçramanın arkasında ne gibi nedenler olabilir.

Bitcoin Sıçramasının Nedeni Asyalı Yatırımcılar Mı?

Birkaç gündür yazılarımızda Asyalı yatırımcıların sabırsızlıkla Bitcoin’in dip fiyatını beklediklerini belirtiyorduk. Özellikle bir Bitcoin kazmak için gerekli olan madencilik bedelinin 5.800$ olduğundan bahsedilmesi bu sıçramanın gelebileceği anlamını taşıyordu. Ancak eğer durum böyle ise bu yatırımcıların kısa vadeli bir plan yaptıkları da düşünülebilir. Yatırım yapmak için biraz daha beklemek faydalı olabilir.

ICO Lansmanları Bir Başka İhtimal Olarak Göze Çarpıyor

ICO’lar özellikle lansman günü, yani piyasaya adım attıkları gün çok ciddi bir promosyonla güzel rakamlar yakalayabiliyorlar. Dün lansmanı yapılan yüzün üzerinde ICO vardı. Normalde bu rakam 2 ila 6 arasında değişir. Dün, normal bir günde çıkan ICO’lardan çok çok daha fazlası piyasada yerini aldı. Bu ICO’ların bir çoğu lansmanlarını ETH ya da BTC üzerinden yaptıkları için, kripto dünyasına yeni para akmış olabilir. Eğer durum böyleyse bu ICO’lardan dolandırıcı olmayıp da işine gücüne bakacak olanlar piyasada önemli bir hareketlenme yaratabilirler. Daha da ötesi bu sıçramanın arkasında bu ICO’ların oldukları anlaşılırsa daha fazla ICO için de teşvikler başlayabilir ki bu da yeni fırsatlar anlamına gelir. Bu arada VeChainThor da dün resmi lansmanını gerçekleştirdi.

Microsoft Xbox için Kripto Ödeme Yöntemi Geliştiriyor, Sırada Valve Var

Microsoft yaptığı bir açıklama ile Xbox oyun konsolu için yeni bir kripto ödeme yöntemi başlatacağını duyurdu. Bu ödeme yöntemi oyun dünyasının kripto paralara resmi geçişi anlamına da gelebilir. Microsoft’un oyun dünyasına olan etkisi sadece Xbox ile kısıtlı değil tabi ki. Windows platformunu da unutmamak gerek.

Bununla birlikte oyun dünyasından bir diğer haber de Valve’den geldi. En büyük oyun firmlarından biri olan Valve’in internet sitesindeki işe alım sayfasında verdiği yeni ilanlar gözlerden kaçmadı. Bu ilanlarda göze çarpan detay Blockchain uzmanlarının aranıyor olması. Valve’de yakında kripto ödeme yöntemine geçecek gibi görünüyor.

Rusya’dan Kritik Adım | Qiwi Kripto Yatırım Bankası Açıyor

Dün güzel bir haber de Rusya’dan geldi. Rusya’nın dev kuruluşlarından biri olan Qiwi, ülkenin en geniş ödeme kanallarından bir tanesi. Qiwi’ye bağlı olduğu belirtilen QBN bir kripto yatırım bankası açacağını duyurdu. Bu adım Rusya hükümeti tarafından olumsuz karşılanmıyor. Rusya’da işlerin nasıl yürüdüğünü anlamak gerçekten zor.

Avusturya’da ise kripto paralar konusunda kısıtlamaları daha da arttıran bir yasa tasarısı gündemde. Öyle görünüyor ki Avusturya ekonomisini yüksek frekanslı dalgalanmalardan korumaya çalışıyor. Bu arada Viyana’da bir barın tuvaletine koyulmuş olan mavi bir kutudan Bitcoin ve Ethereum satışı yapıldığı görülmüş. Bu aletlerin yaygınlaşması çok güzel olur doğrusu. Tabi sadece tuvaletlerde değil!

Coinbase Nisan Raporu Açıklandı | Satışlar %37 Daha Fazla

Dünyanın bir numaralı kripto borsası olarak değerlendirilen Coinbase şeffaf politikalarına devam ediyor. Bu şeffaflık çerçevesinde raporlarını da insanlarla paylaşan Coinbase Nisan ayı raporunu açıkladı. Bu raporda altını çizdikleri detay alım satım oranları ile ilgili oldu. Buna göre Nisan ayında insanlar %37 oranında daha fazla kirpto para alımı yapmışlar. Bu rakamdan öyle anlaşılıyor ki kripto dünyasından dışarı yönlü bir akış var ki %37 çok büyük bir rakam. Ancak unutmamakta fayda var bu rakamlar düşüş dönemi rakamları. Beklenen çıkış başladığında bu rakamların bir hayli tersini görebiliriz.

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir