Ana Sayfa > Haber > 31 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Steem – BitMain – IBM

31 : 07 | Bitcoin Gündeminde Neler Var? #Steem – BitMain – IBM

Kripto Para Gündem

Bitcoin’in (BTC) piyasa değeri bakımından altcoin’lerle arasındaki büyük fark dün bir kez daha ortaya çıktı. Kripto para borsaları Bitcoin’in %4’lük değer kaybı ile sarsıldı ve diğer tüm dijital varlıklar BTC ile birlikte %4-10 aralığında değer kaybı yaşadı. Bitcoin 7.800 dolar seviyesine düştükten bir saat sonra tekrar 8.100 dolar aralığına girmeyi başardı. Ancak altcoin’ler için aynı senaryonun yaşandığını söyleyemeyiz.

İki günlük durağanlıktan sonra kripto para değerlerinin hangi yönde hareket edeceği merakla beklenirken değer kayıplarının başlaması piyasada ufak çaplı bir panik havası yarattı. Bitcoin 8.000 doların altına inince uzmanlar arka arkaya açıklamalar yaptılar. Bitcoin’in tekrar 8.000 dolar aralığına sekmesi bir saat civarında gerçekleşti. Ancak onunla birlikte aynı panik havasını soluyan diğer kripto paralar bu geri dönüşü sergilemekte büyük zorluk çekiyorlar. Ethereum (ETH) ve Ripple (XPR) %3 değer kaybettiler. Ancak EOS, Stellar ve Cardano %7-8’lik değer kayıplarından geri dönmeyi başaramadılar. Dün gizli projeleri Atlas‘ı açıklayan, Tron Virtual Machine’i (TVM) devreye sokan Tron da büyük beklentileri olduğu ay sonuna %2.7’lik bir değer kaybı ile başladı.

İlk elli kripto para arasında bulunan varlıklardan sadece Verge (XVG) günü karla geçirmeyi başardı. Verge son yirmi dört saat içerisinde %5.26 değer kazanarak 0.025 dolardan işlem görmeye başladı.

Bitmain’in 2018 ilk Çeyrek Karı 1.1 Milyar Dolar

En büyük hashrate değerlerine sahip Bitcoin maden şirketi olan Bitmain, yılın ilk çeyreğinin rakamlarına bakıldığında birçok kripto şirketini geride bıraktı.  Sadece üç ay içerisinde şirketin 1.1 Milyar dolar kar sağlaması çeşitli dev kuruluşların da ilgisini çekmiş gibi görünüyor. Madencilik sektörüne yatırımların giderek artıyor olması da bunun başka bir işareti. Şirketin CEO’su Jihan Wu, gelecek planlarını oldukça gizli tutuyor olsa da alınan bazı haberler Bitmain’in Amerikan borsasına gireceğini işaret ediyor. Bilindiği gibi ICO (Initial Coin Offiring), bir borsa terimi olan IPO’dan (Initial Private Offering) türeme bir isim. Bitmain’in yeni planı Amerikan borsasında halka arzını gerçekleştirmek.

___________________________________________________________________________________________

Rüzgar Enerjili Bitcoin Madenciliği

___________________________________________________________________________________________

Oyun Oynarken Dikkat Edin, Steem’de madencilik Şüphesi

Gittikçe dijitalleşen oyun dünyasında en büyük şirketlerden biri olan Steem, listesindeki oyunlardan biri olan Abstractism adlı oyunu, izinsiz madencilik yapmaktan dolayı listesinden kaldırdı. Pcgamesn’in haberine göre, oyunun kullanıcıların bilgisayarını kullanarak kendi çıkarına madencilik yaptığı belirlendi. 

Madencilik virüslerinin giderek yaygınlaşıyor olması endişe verici bir durum. Bazı şirketler kullanıcılarından izin alarak madencilik yapıyor. Aslında bu pek izin de sayılmaz, sadece kullanıcılarını bilgilendiriyorlar. Eğer kullanıcı bir şekilde siteye girmek zorunda kalırsa işlemcisi site için çalışmaya başlıyor. Bu şekilde madencilik yapan şirketlerin başında The Pirate Bay geliyor.

___________________________________________________________________________________________

The Pirate Bay Kullanıcılarının Bilgisayarlarından Madencilik Yapmaya Başladı

___________________________________________________________________________________________

IBM Kripto Paralar için Bankacılık İşlemlerini Kolaylaştırmaya Çalışıyor

En köklü teknoloji devlerinden biri olan IBM, kripto paralar konusunda yenilikçi adımlar atmaya devam ediyor. Daha önce Avustralya Hükumeti ile anlaşarak önümüzdeki beş yıl boyunca ülkenin kripto paralara ve daha önemlisi blockchain teknolojisine entegrasyonunu sağlayacak olan IBM, gözünü yen hedeflere dikti. Bankacılığı sektöründe kripto paraların entegrasyonu açısından büyük sorunlar var. Özellikle hesap açılması için kimlik bilgileri, geri alınabilir hesap hareketleri ve şeffaflık konularında büyük çelişkiler bulunuyor. Ancak IBM bu sorunları aşmak için büyük çaba harcıyor. Hatta dolaşan haberlere göre şirketin daha önce 9 ayrı bankada yeni sistemlerini denemeye başladığı konuşuluyor. IBM’in birlikte çalıştığı bankalar arasında Barclays ve CitiBank’ın da yer alması projenin ne kadar büyük ve ciddi olduğunun da bir göstergesi.

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir