Ana Sayfa > Haber > AB Kripto Düzenlemeleri Bitcoin Fiyatını Etkiler mi?

AB Kripto Düzenlemeleri Bitcoin Fiyatını Etkiler mi?

AB Kripto Düzenlemeleri Bitcoin Fiyatını Etkiler mi?

Avrupa Birliği üyesi ülkeleri Maliye Bakanları kripto para birimlerine ve kripto topluluklarıyla yakından ilgileniyorlar. Bu doğrultuda sektördeki düzenlemelerin sıklaştırılmasının gerekli olup olmadığıyla ilgili bir toplantı yapılacak. Tartışma konusu olarak kripto para birimlerinin güvenilirliği, kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve terörizm finansmanlarına yardımcı olup olmadığı gibi birçok konu olacak.

Bloomberg’in yayınladığı bilgiye göre toplantı 7 Eylül’de Viyana’da gerçekleşecek. Toplantıdan çıkacak karar ise kripto para birimleri için kritik bir öneme sahip. Toplantıdan çıkacak kararla ilgili ise uzmanlar umutlu. Tartışılacak konular arasında “sermayeyi yükseltmek için etkin bir yol alabilir mi?” ve “kripto para birimleri mevcut ekonomik sistemde nasıl modernize edebilir?” gibi konuların olması toplantıdan olumlu sonuçlar çıkabileceğinin de bir işareti olarak görülüyor. Bunun yanında kripto para piyasası için çok sert bir tutum sergilenip sergilenmeyeceği ise net olmayan konular arasında.

AB Toplantısında Kripto Paralar için Sert Tutumlar Olmayabilir

Çin’de bulunan düzenleyiciler, Çin Hükumetinin kripto para yasaklarına rağmen yorulmadan çalışıyorlar. Bunun yanı sıra çoğu ülke bu sektör için daha ılımlı diyebiliriz. Sonuçta toplantı da çıkacak karar ne olursa olsun sahtekarlık ve kaçak faaliyetlerin azaltılmasına yönelik çalışmalar olacak gibi görünüyor. Bu doğrultu da birçok ülke yeniliğe olanak tanıyan zararsız bir yaklaşım olarak benimseyebilir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyici gruplar kripto para piyasası konusunda çok sert bir tavır içerisinde değiller. Daha ılımlı görünseler de yatırımcılara yıl içerisinde karışık mesajlar gönderdiler. Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu (SEC) kripto para birimlerinin düzenlenmesi konusunda tarafsız gibi görünüyordu. Fakat piyasa manipülasyonu ve fiyatların dengesizliği gibi konulardan dolayı bütün ETF başvurularına ret verdi.

SEC’in yanı sıra Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) kripto para piyasasına karşı oldukça pozitif. Teknolojiyi ve teknolojik gelişmelere yatırım yapan yatırımcıların saygı görmeyi hak ettiğini ve bu sektörde yatırımcılara fayda sağlamak için harekete geçilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Sekreteri Steve Mnuchin, ABD Başkanı Donald Trump’a hitaben yazdığı Fintech raporunda, kripto para birimi ve Blockchain sektörü için koruma ortamı sağlanması gerektiğini savunmuştu. Mnuchin raporda şunları söylemişti:

“Uluslararası alanda birçok ülke inovasyona yönelik temelleri test etmek için çeşitli düzenleyici araçlar oluşturdular. Amerika Birleşik Devletleri bu yaklaşımları yakından takip etmeli ve daha iyi çözümler oluşturmalı.”

Mnuchin ayrıca ülkede kripto para ve Blockchain alanında gelişmeler devam ederken yenilikleri kısıtlamayan düzenlemeler yapılması gerektiğini de vurguluyor.

Japonya ise kripto para piyasasının yanı sıra kripto para birimi değişim alanına ve bu alanda düzenlemeler yapmaya odaklanmış durumda.

Kripto para piyasasının çok kısa süre içerisinde ne kadar büyüdüğüne hep birlikte şahit olduk. Ekonomik gelişmelere yön veren devletlerin katılacağı bu toplantı da ise ne kara çıkacağı tam olarak kestirilemiyor. Olumlu kararların çıkması kripto para birimlerine iyi bir hava katabilir ve yukarı yönlü fiyat hareketlenmeleri görebiliriz.

newsbtc

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir