Ana Sayfa > Haber > ABD ve Kanada’dan En Kapsamlı Kripto Operasyonu: “Crypto Sweep”

ABD ve Kanada’dan En Kapsamlı Kripto Operasyonu: “Crypto Sweep”

ABD ve Kanada'dan En Kapsamlı Kripto Operasyonu: "Crypto Sweep"

ABD ve Kanada Eyaleti Menkul Kıymetler Düzenleyicileri “Crypto Sweep Operasyonu” adını verdikleri bir operasyonla, potansiyel olarak sahte, hileli kripto yatırım programlarına soruşturma açtıklarını, 21 Mayıs’taki bir basın açıklamasında belirtmişlerdi.

Devlet ve il yetkilileri bu konuda yapılmış en geniş kapsamlı araştırmayı yapıyor. Kuzey Amerika Menkul Kıymetler Derneği (NASAA) tarafından koordine edilen 70 soruşturma açıldı. İlerleyen haftalarda ise bu sayının artacağı bekleniyor. 2018 yılı başlarında NASAA şüpheli para arzları konusuna çok daha fazla odaklaanacağını belirtmişti.

Soruşturma kapsamında, Washington Post’a göre,  soruşturma ekibi geçtiğimiz hafta kripto ile ilgili yaklaşık 30.000 alan adı keşfettiler. Bunların neredeyse tamamı 2017 yılı içerisinde Bitcoin fiyatının tüm zamanların en yüksek değere ulaştığı dönem alındığı kaydedildi.

Araştırmacılara göre, dolandırıcılık yapanların sahte adresleri, gösterişli pazarlama materyalleri ve %4’lük günlük faiz oranı göstererek kullanıcı çekmeyi başarıyor. Bazı sahte ICO’lar, bu kapsamda ünlü fotoğrafları bile kullanıyor.

NASAA Başkanı Joseph Borg, araştırmaların çok titizlikle yapıldığını ve her kripto para ya da ICO’nun hileli olmadığını belirtti.

cointelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir