Ana Sayfa > Haber > Akıllı Sözleşme Hatalarını Gidermek için Milyon Dolarlık Araştırma

Akıllı Sözleşme Hatalarını Gidermek için Milyon Dolarlık Araştırma

Akıllı Sözleşme Hatalarını Gidermek İçin Milyon Dolarlık Araştırma

Teknoloji alanına yakın kişilerin de çok iyi bildiği gibi hata olmadan bir yazılım oluşturmak neredeyse imkansız. Her büyük kod, geliştirme sürecinde bir çok hata verir ve süreç içerisinde bu hatalar teker teker düzeltilmeye çalışılır. Ancak söz konusu bir kod milyonlarca dolar değerindeki dijital varlıkların kaderini etkiliyorsa geliştirme süreci o kadar da rahat ilerlemez. Kritik hataların olmadığından emin olmanız gerekir. Hatta bunu yapmak faydalı ve uzun ömürlü bir ürün elde etmek için zorunludur. Bu hafta yaşanan Bancor siber saldırısı sonucu çalınan dijital varlıklar ve bu yıl yaşanan küçük çapta akıllı sözleşme başarısızlıkları da gösteriyor ki ne kadar ciddi bir süreç olursa olsun hatasız bir kod oluşturmak neredeyse imkansız.

Hatalar Milyonlarca İnsana Milyonlarca Dolar Zarar Verebilir

Kripto para birimleri hatalara karşı oldukça hassastır. Hatta akıllı sözleşmelere izin vermeyen kripto para birimleri bile en az diğerleri kadar hassastır. Hatta bu hatalardan diğer kripto para birimlerinin ölçütü olan Bitcoin bile payını aldı. Kripto paraların en popüleri olan Bitcoin (BTC) 2010 yılında 74638. blokta 180 milyar Bitcoin oluşturma hatası yaşamıştı. Bu hata kişiler ya da kurumlar herhangi bir kazanç ya da kayıp yaşamadan hızlıca düzeltilmişti.

Fakat Ethereum (ETH) kullanıcıları genelde bu kadar şanslı olamadılar. DAO ve son günlerde yaşanan Bancor saldırısı gibi olaylar, akıllı sözleşmelerden kaynaklı kodlama hatalarından dolayı 12 milyon dolarlık zararlara neden oldu. Genel anlamda 1 milyar dolarlık kayıp kripto söz konusu.

Ethereum Virtual Machine aslında Ethereum için iyi bir araç olarak görünüyor. Ama sorun şu; burada mantık o kadar karmaşık ki, istismar edilebilme olayı da kadar yükseliyor doğal olarak. Ethereum akıllı sözleşmelerini oluşturmak için kullanılan sağlamlıktan dolayı onun üzerinde ustalaşmak da bir o kadar zor.

Yeni Blockchain’ler Akıllı Sözleşmelere Nasıl Yaklaşıyor?

Bu yıl Amsterdam’da Blockchain EXPO’da konuşan Jordan Andrews, kullandıkları platformun C # olduğunu belirtti. Bu platformun destekleyicileri oldukça sağlam editörlerden oluştuğunu, pek çok tutarlı testlerden geçtiğini ve Visual Studio’daki test ve hata ayıklama dağıtım paketinden geçtiğini belirtti. Yani Jordan’ın açıklamalarına göre, gerçek C # bayt kodundan herhangi bir sözleşmeyi kaynak koda dönüştürebilirsiniz. Burada Ethereum üzerindeki akıllı sözleşmelerin sadece yüzde birini denetleyebiliyor olmanız ciddi bir sorun yaratıyor çünkü ters derleyiciler (decomplier) çalışmıyor.

Stradis büyük oranda işletme kabulüne odaklanırken diğer blok zincirleri de Ethereum’a karşı hazırlık içerisinde. Fakat henüz tam olarak hazır duruma gelmiş sayılmazlar.

Tezos akıllı sözleşmeler için resmi doğrulamayı, çoklu işlevsellik üzerinde güvenliği ödüllendiren basit bir programlama dili olarak kullanacak. Yani yazılımcıların kafalarına göre programlar oluşturması daha zor olmalı ki hatalar getirmesi de bir o kadar zor olsun.

Stellar, çoklu SIG dolgusu ve zamansal sınırlamalar gibi konuları kapsayan akıllı sözleşme yetenekleri sağlıyor. Cardano’nun akıllı sözleşmeleri hatalardan arındırılmış olduğundan emin olmak için resmi olarak doğrulanmalıdır ve IELE adlı bir sanal makine kullanılarak çalıştırılmalıdır.

Resmi Doğrulama Hataları Düşürebilir

Jordan Andrews resmi doğrulamayı kabul etmenin akıllı sözleşmeleri daha iyi bir hale getireceğinden emin:

“Ben hem Stratis hem de Solidity için ekosistemin daha çok geliştirme göstereceğinden eminim. Şu an gerekli olan öncelikli şey resmi bir doğrulama. Bence bu oldukça önemli bir şey.”

Blok zinciri teknolojisi her endüstrinin içerisinde var olmaya devam ederken, akıllı sözleşmelerinde bu oyunda ne kadar önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Ayrıca zaman bu sözleşmelerin önemini daha da arttıracaktır. Dolayısıyla bu sözleşmelerdeki hataların giderilmesi de kaçınılmaz bir hal alacaktır. Sonuçta bu hatalardan kaynaklı milyonlarca dolar zarar ortada. Ethereum’da akıllı sözleşme hataları zaten mevcut. Şu an asıl mesele onları ilk kimin bulacağı. Umuyoruz ki yakın zamanda buna şahit olabiliriz.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir