Ana Sayfa > Haber > Almanya Kripto Para Dostu Finansal Sistem Oluşturmayı Hedefliyor

Almanya Kripto Para Dostu Finansal Sistem Oluşturmayı Hedefliyor

Almanya ve Avrupa, Amerikan finans sistemine şüpheyle bakıyor.

Son günlerde özellikle Türkiye ve İran’a Amerika tarafından uygulanan yaptırımlar sonucunda finansal işlemlerde aksamalar yaşandı.

Almanya’da Amerika merkezli bu finansal sistemden çıkarak, kripto para destekli yeni bir finansal sistem kurmanın planlarını yapıyor. Almanya, Amerika tarafından kontrol edilen finansal sistemin dışına çıkarak kendi bağımsız sistemini geliştirecek. 

Kripto Para Birimleri ile ilgili Yenilikçi Adımlar

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın ekonomi alanındaki geleceği yönelik değişiklikler dünya çapındaki pazarı da etkiliyor. Amerika, kripto para birimleri konusunda kafa karıştırıcı adımlar atıyor. Diğer ülkelerde Amerika merkezli bu ekonomik sistemden memnun değil ve son kararı kendileri vermek istiyor. Almanya Dış işleri Bakanı Heiko Maas, bir röportajda yaptığı açıklamada Avrupa’nın otonomisini Amerika’dan bağımsız ödeme yöntemleri geliştirerek daha da güçlü hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti. Bu hedef doğrultusunda Avrupa Para Fonu ve bağımsız bir SWIFT sistemi kurulacak. 

Amerika’nın sıkı uygulamaları nedeniyle Rusya ve İran’da bu yolda kendi adımlarını atıyor. Bu iki ülke Amerikanın SWIFT sistemini kullanmak yerine kripto paralara daha sıcak bakıyor. İran Parlamenter Ekonomik İlişkiler Komisyonu Başkanı Mohammad Reza, yaptığı açıklamada son iki yılda kripto para kullanımının inanılmaz seviyelere geldiğini ve bu şekilde SWIFT ile doların kolay bir şekilde bypass edilebileceğini belirtti. Reza, Rusya’nın da kendileriyle aynı fikirde olduklarını ve eğer bu işi doğru bir şekilde yaptıkları takdirde kripto paranın aktif bir şekilde kullanıldığı ilk ülkelerden bazıları olacaklarını açıkladı. 

Açılımı Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications olan SWIFT sistemi finansal kurumlar arasında bilgiyi ve açıklamaları güvenli bir şekilde transfer etmeye yarayan mesajlaşma ağı. Bu sistem Amerika çatısı altında tüm ülkelerde kabul edildi ve 10.000’den fazla kurum SWIFT’e üye. Ancak kontrol edilemeyen kısıtlamalar ve diğer ülkeler üzerinde oluşturulan baskı nedeniyle birçok kurum Amerikan SWIFT sisteminden bağımsız olmak istiyor. 

Bitcoin İçin İyi Olabilir Mi?

İnternet aleminin en önlü isimlerinden olan Mega’nın geliştiricisi Kim Dotcom, Almanya’nın Amerikan finansal sisteminden çıkarak kendi bağımsız finansal sistemini oluşturmasının Amerikan Doları’ndan devalüasyona uğrayacağını belirtti. Kripto paralar bu şekilde hem ticaret hem de depolama açısından son derece verimli bir para birimi olacak. Kim Dotcom, kendi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Almanya Ekonomi Bakanı’nın Avrupa Para Fonu, Avrupa SWIFT programı ve Amerikan merkezli olmayan ödeme yöntemleri geliştirmesinin son derece harika olduğunu ve Avrupa’nın bu şekilde Amerikan Doları hakimiyetinden kurtulacağını duyurdu.

btcnn

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir