Ana Sayfa > Nedir? > Altcoin Nedir, Bitcoin ve Blockchain için Ne Anlamı Vardır?

Altcoin Nedir, Bitcoin ve Blockchain için Ne Anlamı Vardır?

Altcoin Nereden Alınır?

Bitcoin “kişiden kişiye” (P2P, peer to peer) kullanılan ilk ve en başarılı dijital para birimi olarak ortaya çıktı. Fakat Bitcoin her ne kadar öncü olsa da hazırladığı yolda tek başına ilerlemiyor. Bitcoin’in başarısının ardından sayısız başka dijital P2P para birimi Bitcoin’in başarısını taklit etme amacıyla ortaya çıkarıldı. Hatta bunlardan bazılarının Bitcoin’in handikaplarına cevap olması ve rekabet avantajını kullanması hedeflendi. Bu alternatif para birimlerine Bitcoin ismini taklit edercesine sıklıkla “Altcoin” deniyor. Aynı zamanda bunlar Bitcoin’e “alternatif” de oluşturmaktalar. Özellikle Bitcoin madenciliği giderek zorlaştığı ve Bitcoin fiyatları potansiyel alıcıların cüzdanlarını deldiği için Altcoinler son aylarda bayağı ilgi odağı oldular. Birçok Altcoin madencilik süreci gerektirdikleri ve P2P kullanıldıkları için Bitcoin’e çok benziyorlar; fakat bunlarla ucuz ve etkin işlem sürelerine ulaşılması hedefleniyor. Fakat her bir Altcoin’in ayrı ayrı bu hedeflere ulaşmasının nasıl planlandığı paradan paraya değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle, eğer Altcoinlere yatırım yapmayı düşünüyorsanız, potansiyel her yatırım için ön çalıma yapmalısınız. Şu anda piyasada birçok Altcoin bulunuyor. Belki de en popüleri ve iyi bilineni “Litecoin”dir. Bu para birimi Bitcoin’e çok benziyor ve Silicon Vadisi’ndeki girişimci firmalar tarafından destekleniyor. Son zamanlarda, köpek konulu bir videonun internete düşmesiyle meşhur olup isim alan Dogecoin bir çılgınlığa dönüştü. Feathercoin ve Peercoin gibi diğer Altcoinler de ivme kazanıyor. Ayrıca, bir para birimi olmayıp Bitcoin’in koduna dayalı bir domain kayıt sistemi olan Namecoin de bulunuyor.

Peki ya tüm bu Altcoinler ne olacak? Tabii ki, kimse geleceği tahmin edemiyor ama erişilebilir Altcoinlerin çoğu Bitcoin yazılımına/konseptine yapılan modifikasyonlardan ibaret. Bitcoin hali hazırda asıl P2P olduğundan ve yatırımcıların çoğu ile çevirim içi topluluklar onu desteklediği için başka bir Altcoin’in Bitcoin’i tahtından indirmesi zor olacaktır. Tabii ki, birkaç yıl önce herhangi bir P2P para biriminin çıkış yapması imkansız görünüyordu ve Bitcoin bu nosyonu yok etti. Uzun vadeli varlığını koruması en muhtemel olanı NameCoin olabilir ama onun da bir para birimi olması hedeflenmemiş. NameCoin’in para birimi olması yerine bir dağıtık DNS olması hedeflendiğinden, Bitcoin ile NameCoin’in rekabet içinde olmamaları ve bir arada varlıklarını sürdürebilmeleri için yeterli yer olabilir.  Ayrıca, NameCoin domain kaydına izin vermesiyle ve internet sansürünü ortadan kaldırmasıyla eşsiz ve yararlı bir amaca hizmet ediyor. Bitcoin’in kendisi zaman içinde başarısızlığa uğrayabilir. Evrensel olarak kullanılan bir kripto para birimini yaratmada ilk ciddi girişim olduğundan, bir gün Bitcoin sisteminin kusurları karşımıza çıkabilir. Eğer böyle olursa daha iyi bir alternatif olarak yerine başka bir para birimi gelebilir. Fakat şimdiye kadar ne Feathercoin ve de Peercoin veya başka bir para birimi Bitcoin’i tahtından indirecek konumda değil. Bitcoin’in ardılı olabilecek herhangi bir para birimi, Bitcoin’in temel zayıf yönlerine çözüm bulmak zorunda kalır. Hali hazırda ise Bitcoin henüz hiçbirisi “ölümcül” olmayan zorluklarla gerçekten de yüzleşmeye devam etmekte.

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir