Ana Sayfa > Haber > Altcoinler Neden Bitcoin’i Takip Ediyor?

Altcoinler Neden Bitcoin’i Takip Ediyor?

Altcoinler Neden Bitcoin'i Takip Ediyor

Bitcoin (BTC) fiyatı şu anda 6.357 dolar. Bundan altı yedi ay önce 20.000 dolara dayanmıştı. O günden beri ivmeli bir gerileme içerisinde 6.000 doların altına kadar indi ve şimdi kısa süreli bir değer kazancı ile günümüzdeki şeklini aldı. Bu neredeyse %70’lik kısa dönem değer kaybını altcoinlerin büyük bir çoğunluğu takip etti. Altcoinler bu süre zarfında %50 ila %75 değer kaybettiler. Bazıları ise bu fırtınayı kaldıramayıp piyasadan tamamen silinip yok oldular.

Bitcoin konsensus problemi nedeniyle teknolojik olarak yavaş ilerleme kaydediyor. Zaten birçok altcoin de bu yüzden ortaya çıktı ve teknolojik olarak Bitcoin’den daha iyi durumdalar. Ancak Ethereum dahil bütün altcoinler ne yaparsa yapsınlar Bitcoin ile birlikte çıkıyor, Bitcoin ile birlikte düşüyorlar. Değer kazançları ve kayıpları farklılık gösterse de devasa bir borsanın tamamının birlikte hareket ediyor olması dış borsalardan bakıldığında farklı görünüyor. Peki bu toplu hareketin nedeni ne olabilir?

Altcoin’ler Değerlerini Bitcoin’den Alıyorlar

Bitcoin piyasadaki ilk dijital para olarak yıllardır süren öncülüğünü bugüne kadar taşımayı başardı. Onun gizemli yanları ve hatta birçok yasa dışı olaya karışması bile değerinin artmasını engelleyemedi, hatta yardımcı oldu. Geçtiğimiz yıla kadar agresif bir şekilde yükselmeye devam etti. Diğer kripto paraların çıkmasına vesile oldu ve kendi borsasını oluşturmayı başardı.

Diğer kripto paralar değerlerini bu borsalardan alabilmeye başladılar. Bitcoin değeri dolar üzerinden ölçülürken altcoinlerin değerleri BTC üzerinden hesaplandı. Bu gelenek hala devam etmekte. Büyük kripto borsaları rezervlerinin büyük bir bölümünü BTC’ye ayırıyor ve dar zamanlarda öncelikle diğer altcoinleri elden çıkarıyorlar.

Oranlarda Meydana Gelen Farklılıklar Neden Oluşuyor?

Kripto borsası uzun vadeli hareketlerinde birlikte hareket ediyor olsalar da kısa vadeli hareketlerde ilerleme ve gerileme hareketlerinde farklılıklar meydana gelebiliyor. Bunun başlıca nedeni yine çok sayıda BTC sahibi olan yatırımcılar. Yani bunun nedeni de çoğu zaman Bitcoin. Balina olarak da betimlenen bu BTC zenginleri büyük miktarda BTC satıp başka bir altcoin’e yatırım yaptığında aradaki değer farkında kısa vadeli bir değişim oluyor. Bu değişim aslında BTC fiyatının dolar karşısındaki değeri ile ilgili olmuyor. Çünkü ortada bulunan Bitcoin sayısında bir değişim olmuyor. Ancak yatırım yapılan altcoin BTC karşısında değer kazanıyor.

Ethereum, Ripple, Litecoin ve son dönemlerde EOS bu gidişata bir son vererek dolar karşısında bir değer bulabilmek için elinden geleni yapıyorlar. Bu şirketlerin kurucuları sürekli olarak dünyayı geziyor, yatırımcılarla konuşuyor, sektöre yeni iş adamları ve projeler sokmaya çalışıyorlar. Buna rağmen uzmanlar Bitcoin gerçeğinin yakın zamanda değişebileceğine inanmıyorlar. Hatta birçok altcoin bu durumu kabul etmiş durumda.

Ethereum (ETH) Bu Durumu Değiştirebilir

Borsanın bu toplu hareketinin yakın zamanda değişmesi beklenmiyor. Yine de önümüzdeki yıllarda Ethereum projeleri kendisine ayrı bir borsa yaratmaya yetecek kadar büyük bir başarı elde edebilir. Tabi EOS da büyük bir potansiyel. Fakat henüz EOS projesi yeterince olgunlaşabilmiş değil.

Bu kopmanın önündeki en büyük engel Ethereum ve alt projelerinin gelişmesinin yine Bitcoin’e yarayacak olması. Yani Ethereum değerini arttırmaya başladığında buna bağlı olarak Bitcoin değeri de artacak. Borsalarda meydana gelmesi beklenen kopuş için belli ki Ethereum’un daha çok çalışması gerekiyor.

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir