Ana Sayfa > Haber >  Altın Ve Bitcoin’in Tarihsel Fiyat Analizleri Neredeyse Aynı

 Altın Ve Bitcoin’in Tarihsel Fiyat Analizleri Neredeyse Aynı

 Altın Ve Bitcoin’in Tarihsel Fiyat Analizleri Neredeyse Aynı

Günümüzde kripto para birimlerine meraklı olan kişiler genellikle Bitcoin ile altını karşılaştırıyorlar. Hatta çoğu kişi artık Bitcoin’i dijital altın olarak nitelendiriyor. Bunun üzerine yapılan analizler sonucu ilginç bir şekilde Bitcoin ve altının tarihsel benzerlikleri dikkat çekiyor.

Altın yüzyıllardır süren serüveni sonucu tüm dünyada hatırı sayılır bir yer edindi. Yıllar geçtikçe daha da değerlendi ve artık dünyada en büyük yatırım aracı olarak altın geliyor. Dünyada neredeyse her yerde altın güvenilir bir kaynak olarak değerlendiriliyor ve altın bu süreçte yatırımcılarına ciddi paralar kazandırdı. Altının tarihsel sürecine göz atıldığından 1976’dan itibaren çizdiği fiyat grafiği Bitcoin’in ortaya çıkış sürecinden bu yana çizdiği fiyat grafiğiyle neredeyse aynı.

Altın ile Bitcoin Grafikleri Arasında Esrarengiz Benzerlik

Altına oranla oldukça yeni piyasalara giren Bitcoin’in tarihsel süreci de oldukça dikkat çekici ve esrarengiz. Bunun sebebi ise Bitcoin ile altının tarihsel sürecinin oldukça benzer olması. Altın ile Bitcoin’in geçmişten günümüze grafiği incelendiğinde aradaki benzerlik uzmanlar tarafından esrarengiz olarak değerlendirildi. Bununla birlikte birçok kişi Bitcoin’in altından daha fazla faydası olduğunu düşünüyor. Bitcoinist’in Ağustos ayı başlarında yayınladığı bir habere göre Bitcoin 2017’den bu yana altın seviyesinin daha fazla işlem hacmine sahip olduğunu bildirdi.

 Altın Ve Bitcoin’in Tarihsel Fiyat Analizleri Neredeyse Aynı

Bu iki varlığın özünde çok farklı olduğu oldukça açık. Fakat günümüzde Bitcoin ve dünyanın en değerli metali olan altın birbiriyle sürekli kıyaslama içerisinde kalıyor. Bu düşünceye katılan girişimci, yatırımcı ve Pfeffer Capital’da ortaklığı bulunan John Pfeffer Bitcoin’in altın için ilk uygulanabilecek yedek olduğunu düşünüyor. Bu fikre katılan Winklevoss kardeşler ise şunları söyledi:

“Biz Bitcoin’in altından daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyoruz. Altını altın yapan en önemli özelliği nedir? Az bulunurluk. Fakat Bitcoin aslında tedarikte sabittir ve dolayısıyla az bulunan bir şeye göre daha iyi bir seçenektir. Bununla birlikte taşınabilirlik konusunda kesinlikle çok iyi. Daha dayanıklı. Kesinlikle altından daha iyi bir seçenek.”

Temmuz ayında ABD eski başkan adayı Ron Paul doların karşısında kripto paraların ve altının güçlendirilmesi gibi bir çabanın olduğunu belirtmişti:

“Resmi para birimi olan doların altın ya da kripto para birimleriyle değiştirmek isteyenler var ve bunun için ciddi derecede çaba sarf ediliyor. Özellikle dolar karşıtı birçok ülke bunun için çalışıyor.”

Altın ile Bitcoin grafikleri arasındaki benzerlik gayet açık. Bitcoin de önümüzdeki yıllar içerisinde altın kadar çok tercih edilen bir yatırım aracı olarak tercih edilir mi bunu şu an bilemiyoruz. Dünya genelinde bir güven sağlayabilir ve resmi para birimleri arasında yer edinebilir. Fakat birçok uzmanın da belirttiği gibi iki yatırım aracı arasında ciddi derecede dikkat çeken noktalar var ve bu sürecin sonunda Bitcoin kendini ispatlayarak galip gelebilir.

bitcoinist

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir