Ana Sayfa > Haber > Amerika’nın Üçüncü Büyük Bankasından Kripto Para Yasağı Geldi

Amerika’nın Üçüncü Büyük Bankasından Kripto Para Yasağı Geldi

Toplam değeri ile Amerika’nın en büyük üçüncü bankası konumunda bulunan Wells Fargo müşterilerinin kredi kartı kullanarak herhangi bir kripto para satın almasını yasakladığını duyurdu. Bankanın bu hamlesinin altında yatan gerçek nedeninin kripto parada yaşanan değer kaybı olduğu düşünülüyor.

Toplam değeri ile Amerika’nın en büyük üçüncü bankası konumunda bulunan Wells Fargo müşterilerinin kredi kartı kullanarak herhangi bir kripto para satın almasını yasakladığını duyurdu. Bankanın bu hamlesinin altında yatan gerçek nedeninin kripto parada yaşanan değer kaybı olduğu düşünülüyor.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında yaşanan düşüşten sonra müşterilerin birçoğu kredi kartı borçlarını ödemekte zorlandı. Ripple gibi bazı kripto paralar Aralık ayında zirveyi gördükten sonra neredeyse %80 oranında değer kaybetti. Bu süreçte kripto para satın alan kişiler büyük kayıplar yaşadılar. Bu nedenle de kredi kartı borcu ödemeleri bir hayli zor bir duruma geldi.

Wells Fargo’nun bu kararı ile Amerika’nın diğer büyük bankaları arasında yer alan JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Capital One ve Discover gibi bankaların arasına katılmış oldu. Bankanın basın sözcüsü yaptığı açıklamada artık müşterilerin Wells Fargo kredi kartları ile herhangi bir şekilde kripto para alamayacağını bunun en büyük nedeninin ise kripto para sektöründe yaşanan fiyat oynaklığının olduğunu dile getirdi. Basın sözcüsü aldıkları bu kararın aynı zamanda endüstrinin diğer isimleri ile aynı düzeyde olduğunu açıkladı.

Raporlar Her Şeyi Gösteriyor

Bireysel kredi araştırma firması LendEDU ile mobil araştırma girişimi Pollfish tarafından yapılan internet anketine 672 aktif bitcoin yatırımcısı katıldı. Bu ankete katılan yatırımcıların %18.15’i kredi kartı ile bitcoin satın almış. %22.13’ü ise bitcoin aldıktan sonra kredi kartı borcunu ödeyememiş. Raporun özellikle bir kısmı son derece ilginç gözüküyor.

Araştırmaya göre bitcoin satın alanların birçoğu para kaybedeceğini düşünmüyor ve bitcoin yatırımlarından elde ettikleri gelir ile kredi kartı borcunu ödeyebileceğini düşünüyor. Örneğin katılımcıların %70.37’si kredi kartı ile bitcoin alımına olumlu bakıyor ve bundan herhangi bir endişe duymuyor. Buna ek olarak katılımcıların %88.89’u bitcoin yatırımlarından gelir elde ederek ve aldıkları bitcoini de satarak kredi kartı borçlarını kapatabileceklerine inanıyor.

Bitcoin’in fiyatının bir anda yeniden yükselmesi ve daha önce hiç olmadığı yerlere gelmesi ihtimaller dahilinde olan bir şey ancak bu kredi kartı kullanıcılarının ateşle oynadığı gerçeğini değiştirmiyor. Kredi kartı ile bitcoin satın alıp bundan inanılmaz gelirler elde etmek mümkün ancak bu aynı zamanda insanların zarar ederek iflas etmeyeceği anlamına gelmiyor.

Wells Fargo da tıpkı piyasadaki rakipleri sadece kredi kartı ile kripto para alımlarını yasaklamış durumda. Diğer taraftan banka kartı ile kripto para satın alabilmek hala mümkün.

CryptoGlobe

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir