Ana Sayfa > Haber > Andy Warhol’un Tablosu, Dünyanın İlk Kripto Para Açık Arttırması ile Satılacak

Andy Warhol’un Tablosu, Dünyanın İlk Kripto Para Açık Arttırması ile Satılacak

Blockchain platformu Maecenas bugün basın bildirisi yoluyla yaptığı açıklamada dünyanın ilk kripto para açık artırımını yapacağını duyurdu. Platform, 20 Haziran tarihinde, İngiltere’de bulunan Dadiani Syndicate isimli sanat galerisinde Andy Warhol’un 14 Small Electric Chairs isimli 5.6 milyon$ değerindeki tablosunu satışa çıkaracak.

Blockchain platformu Maecenas bugün basın bildirisi yoluyla yaptığı açıklamada dünyanın ilk kripto para açık artırımını yapacağını duyurdu. Platform, 20 Haziran tarihinde, İngiltere’de bulunan Dadiani Syndicate isimli sanat galerisinde Andy Warhol’un 14 Small Electric Chairs isimli 5.6 milyon$ değerindeki tablosunu satışa çıkaracak.

Warhol’un 1980 Reversal serisinde yer alan tablonun sahiplik haklarının %49’u satılacak. Tabloyu satın alan kişi dijital bir sertifikaya sahip olacak. Açık arttırma platformun kendi ART tokenı, Bitcoin ve Ethereum üzerinden gerçekleşecek.

Maecenas’ın geliştirdiği dijital sertifika blockchain üzerinde çalışıyor. Bu şekilde yatırımcılar diğer yatırımcılara Maecenas üzerinden alım ya da satım yapabiliyor. Yayınlanan basın bildirisine göre akıllı kontrat Ethereum blockchaini üzerinde çalışacak ve buradan son fiyat belirlenecek. Açık arttırma 4 milyon $’dan başlayacak ve satın almak isteyenlerin KYC ve AML çeklerini tamamlaması gerekecek.

Sanatta Kripto Para Dönemi

Dadiani Güzel Sanatlar galerisi 2017 yılından bu yana kripto para ödemelerini kullanıyor. Dadiani Syndicate ise galerinin Bitcoin, Ethereum ve Litecoin ödemelerini kabul eden, lüks eşya satış kolu. Blockchain teknolojisi daha önce sanat alanında, doğrulama, telif hakkı, sahiplik, değer biçme ve orijinallik doğrulaması üzerine kullanılmıştı.

Eleesa Dadiani’nin galerisi sanat alanında kripto para ödemelerini kabul eden ilk sanat galerisi olarak ön plana çıkmıştı. Dadiani daha sonra adı açıklanmayan Çinli bir alıcıya 4 milyon sterline Formula 1 aracı satmıştı. Eleesa Dadiani, Mayfair’de bulunan sanat galerisi ile Kripto Kraliçe olarak biliniyor.

Satış ile ilişkili olarak Maecenas CEO’su Marcelo Garcia Gasil yaptığı açıklamada bir tarih yazdıklarını ve bu etkinlikle ilk kez bir sanat eserinin blockchain teknolojisi kullanılarak satılacağını dile getirdi. Gasil bunun bir parçası olmaktan gurur duyduklarını ve uzun yıllar boyunca çok çalışmanın meyvelerini topladıklarını dile getirdi. Dadiani ile birlikte çıktıkları bu yolda Warhol’un tablosunu izleyen daha birçok sanat eseri olacağını açıklayan Gasil, Dadiani ile birlikte yaptıkları şeyin sanat marketinde uzun vadeli bir değişime yol açacağını belirtti.

Dadiani Syndicate’in kurucusu Eleesa Dadiani ise Maecenas ile beraber bir ilke imza attıklarını ve bununla beraber tarihin bir parçası olduklarını açıkladı. Dadiani, Maecenas ile yaptıkları işin sanat yatırımlarını daha ileri taşıyacağını ve bu vizyon ile heyecan verici bir yola çıktıklarını belirtti.

14 Small Electric Chairs tablosu, Andy Warhol’un 1960’lı yıllarda yaptığı ünlü Death and Disaster serisinin post modern olarak yeniden yapılmış hali olan 1980 Reversal serisinden bir parça. Tablo daha önce Zürih, Viyana, Hamburg ve Seul gibi şehirlerde sergilendi. 14 Small Electric Chairs tablosu Warhol’un Campbell’s Tomato Soup Can, Green Coca-Cola, Dollar Bill and Marilyn Monroe ve Electric Chain eserleri ile beraber en ünlü eserleri arasında yer alıyor.

CoinTelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir