Ana Sayfa > Haber > ARK Core V2 Hakkında Merak Edilenler

ARK Core V2 Hakkında Merak Edilenler

ark core v2 duyurusu yapıldı

Geçtiğimiz günlerde, ARK’ın internet sitesinden yayınlanan resmi açıklama ile beraber ARK Core V2 duyuruldu. ARK Core V2 duyurusunun ardından sosyal medyada birçok kişi bu konuyla ilgili fikirlerini belirtmeye başladı. Ancak birçok kullanıcıda da soru işaretleri ortaya çıktı.

ARK Blockchain Platformunun Özellikleri

ARK ağı bütün işlemleri dağınık yapıya sahip bir ledger’da tutuyor. Bu ledger, ağ katılımcıları tarafından cüzdan işlemlerini onaylamak için kullanılıyor. ARK’ın fikir birliği mekanizması Delegated Proof-of-Stake kısaca DPoS olarak biliniyor. DPoS’da kullanıcılar ve token sahipleri, ağdaki işlemleri onaylayacak 51 delege seçiyor. Geri kalanı ise yedekleme olarak kullanılıyor.

Kripto Para Dünyasında Çatallanma Ne Demek?

Mükemmel bir dünyada blockchain bütün düğümlerin mükemmel bir anlaşmaya sahip olduğu tek bir veri merkezi olarak ilerliyor. Ancak gerçekte durum böyle değil. Delege düğümlerinde yaşanan anlaşmazlıklar blockchainin iki farklı yola ayrılmasına neden oluyor. Bu ayrılık da çatallanma olarak adlandırılıyor. Çatallanma hem konsensüs mekanizmasının anlaşmazlıklarına bağlı olarak hem de protokol güncellemelerine bağlı olarak gerçekleşiyor.

Çatallanma Türleri

Çatallanmalar, soft fork ve hard fork olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Soft fork, bir ağ protokolü güncellemesi ile meydana gelir. Bu çatallanma türü geriye doğru uyumlu olduğunda sofa fork olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda kullanıcılar transferleri ve blokları onaylamak için hemen bir yazılım güncellemesine ihtiyaç duymazlar.

Hard fork meydana geldiğinde ise geriye dönük bir uyumluluk yer almamaktadır ve her iki tarafta bulunan bloklar, mevcut kurallar içerisinde geçerli kabul edilir. Eski versiyonda oluşan bloklar da sadece bu versiyonda geçerli olur. Bitcoin Cash bunun en büyük örneğidir. Bir grup 8MB büyüklüğünde bloklarla devam etmek isterken bir grup bunu istemedi. Bunun sonunda iki ayrı blockchain ve iki ayrı proje meydana geldi. Bunun nedeni ise fikir ayrılığı yaşanmasıydı. Ancak bütün hard forklarda fikir ayrılığı yaşanması mecbur değil.

Core V2’de fikir ayrılığı meydana gelmedi. Günü geldiğinde aktif delegelerin bekleyen güncellemelere karşı ya da protokolün güncellemesine karşı bir ayrılık yok. Yapılacak olan bütün güncellemelerin gerekli ve ağ için yararlı olduğu birliğine varıldı. Bu nedenle ARK tek bir ağ olarak yoluna devam edecek ve Bitcoin ile Bitcoin Cash durumunda ortaya çıkan farklılık yaşanmayacak.

Ark

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir