Ana Sayfa > Haber > Asus Madenciler İçin 20 GPU’luk Anakart Üretiyor

Asus Madenciler İçin 20 GPU’luk Anakart Üretiyor

Madenciler İçin Yepyeni Bir Anakart

Kripto paralar geliştikçe madencilik de evrimine devam ediyor. Günümüzde dijital para madenciliğinin en popüler yöntemlerinden bir tanesi de GPU Madenciliği. İşte ASUS bu yöntemi kullanarak dijital para çıkarmak isteyen insanlar için harika bir anakart üretmiş. Yakın zamanda piyasaya çıkması beklenen ASUS H370 Mining Master 20 ekran kartı yuvası ile oldukça hızlı bir işlem kapasitesine sahip olacak. Cihazın tanıtımı 5-9 Haziran tarihleri arasında Taipei’de Computex 2018 fuarında yapılacak. Anakart hakkında şirket yetkililerinden gelen kısa bilgilendirme şu şekilde:

 “Madenciliği bir sayı oyununa benzetebiliriz; Madencilik yapmak sadece ürettiğiniz kripto para biriminin değeri, üretme maliyetini aşarsa değerli olacaktır. Düğüm başına düşen ekran kartlarının sayısının arttırılması, bu durumu lehinize çevirmenin en faydalı yoludur. Çıkacak olan anakart, madencilik işlemlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir dizi tanılama özelliğine sahip olduğu için eski anakartlardan daha başarılı ve hızlı olacak. Bu özelliklerin başında, sisteme önyükleme yapan ve her bir yükseltici portun boş olup olmadığını, işlevsel bir ekran kartına bağlı olup olmadığını veya sorun olup olmadığını gösteren GPU State Detection geliyor.”

ASUS resmi sitesinde cihazın özellikleri şu şekilde verilmiş

İsim – H370 Mining Master Motherboard

Boyut – ATX, 12”x9.1”

Soket – LGA 1151 for Intel 8th Gen Core / Pentium / Celeron processors

Hafıza – 2 x DIMMs (max. 32GB) DDR4 2666 / 2400 / 2133 MHz Non-ECC, unbuffered memory

PCIe – 1 x PCIe x16 slot

Depolama – 2 x Serial ATA 6.0 Gb/s connectors

Networking – 1 x Intel® Gigabit LAN

USB GPU Yükseltme Portları – 20 x Vertical USB ports over PCIe

USB Portları – 6 x USB 3.1 Gen 1, 4 x USB 2.0 / 1.1 ports

Diğer Portlar – 1 x COM header

Henüz fiyatı açıklanmayan ASUS H370 Mining Master Computex 2018’de doy gösterdikten hemen sonra Amerika’da ve ardından dünyanın her tarafında satışa sunulacak. Karmaşık madencilik işlemlerinin gerçekleşmesinde en etkili hesap işlemcileri olarak görev yapan GPU’lar yani ekran kartı işlemcileri ne kadar güçlü olursa dijital para çıkarma şansı da o kadar artıyor. ASUS son geliştirdiği bu anakarta 20 farklı ekran kartı takılması seçeneğini sunuyor. Bu ekran kartlarının aynı anda çalışabilmesi ve portların birbirine karışmadan işlemleri gerçekleştirebilmeleri oldukça karmaşık bir mühendislik gerektiriyor.

Evde Kripto Para Madenciliği Yapmaya Değer Mi?

Daha önceki yıllarda, yaklaşık 2010 yılından önce madencilik için kullanılan işlemciler CPU’lardı. Ancak ardından GPU işlemcilerinin floating point hesaplamalarındaki etkin gücü keşfedildi ve madenciler bir anda ekran kartlarına önem vermeye başladılar. Bu keşfin ardından yaklaşık üç yıl boyunca kaliteli ve işlevsel ekran kartı bulunduran bilgisayarlar madencilik konusunda rakiplerini bir hayli geride bırakmaya başladılar. Her ne kadar şu anda madencilik profesyonel anlamda çok büyük tesislerde ve çok güçlü makinelerle yapılıyor olsa da yaşam alanında bir sistem kurarak madencilik yapmak hala oldukça akla yatkın bulunuyor. Özellikle piyasaya birçok altkoin giriyor olması, bu altkoinlerin madenciliğinden gelebilecek karın en büyük göstergesi.

bitcoin.com

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir