Ana Sayfa > Haber > Avrupa Komisyonu, Sahte Haberlerle Blockchain ile Savaşacak

Avrupa Komisyonu, Sahte Haberlerle Blockchain ile Savaşacak

Avrupa Komisyonu, Sahte Haberlerle Blockchain ile Savaşacak

Avrupa Komisyonu, internette yayınlanan sahte haberlerle ile savaşmak için kullanacağı araçların çerçevesinde blockchain teknolojisi kullanacak. Komisyon Code of Practice on Disinformation adını verdiği aracın merkezinde blockchain teknolojisi yer alacak. Bu aracın 2018 yılının yaz aylarında tanıtılması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan basın bildirisine göre blockchain teknolojisi gibi yeni geliştirilen teknolojilerin, bilginin üretim şeklini değiştiriyor ve uzun vadede yanlış bilgi ile savaşma konusunda bir potansiyele sahip. Avrupa Komisyonu açıklamasında blockchain uygulamalarının internette yer alan haberlere şeffaflık, güvenilirlik ve izlenebilirlik sağlayabileceğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu’nda uzmanlar tarafından yayınlanan raporda yanlış bilginin internette yer almaması için çevrimiçi platformların daha fazla şeffaflığa sahip olması gerektiği yer alıyor. Komisyonun diğer adımı Code of Practice on Disinformation, bu yılın Temmuz ayında Avrupa Birliği çapında uygulanmaya başlanacak.

Blockchain teknolojisi ayrıca Avrupa Birliği’nin Horizon 2020 Work Programme isimli araştırma programlarında da kullanılacak. Bu program Avrupa Birliği’nin bugüne kadar yapmış olduğu en büyük araştırma ve yenilik fonu programı. 11 Nisan tarihinde Avrupa Birliği, 22 ülke ile Avrupa Blockchain Birliği için bir deklarasyon imzaladı. Avrupa Birliği Başkan Yardımcısı Andrus Ansip yaptığı açıklamalarda Avrupa’nın dijital yeniliklerde dünya lideri olabilmesi için blockchain teknolojilerini geliştirmeleri gerektiğini belirtti.

CoinTelegraph

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir