Ana Sayfa > Haber > Azerbaycan’da Önemli Değişiklik! Kripto Paralara Vergi Getiriliyor!

Azerbaycan’da Önemli Değişiklik! Kripto Paralara Vergi Getiriliyor!

Azerbaycan’da Önemli Değişiklik! Kripto Paralara Vergi Getiriliyor!

Azerbaycan’da artık kripto para kazançlarına vergi getireleceği, Azerbaycan Vergi Bakanlığı’nda çalışan üst düzey bir yöneticinin yaptığı açıklama ile ortaya çıktı. Daha önce kripto paralar üzerinde tutucu bir tutum serileyen ülke de vergileme konusu ile bir değişiklik olduğu görünüyor.

Kurumlar vergi oranı %20 olan ve kişisel vergi oranı değişkenlik gösteren ülkede, yurt içinde ve yurt dışında kazanılan tüm kazançlar gelir olarak vergilendiriliyor.

Hem Bireysel Hem Kurumsal Gelirlere Vergi

Bakanlıktan yapılan açıklama şu şekilde:

Kripto paralar ile yapılan işlemlerden elde edilen kazançlar vergilendirilecek. Eğer bir kişi veya kurum kripto para birimini satın aldıktan sonra daha yüksek bir fiyata sattıysa, buradan sağladığı kazanç gelir olarak bildirilmeli ve vergilendirmeye tabi tutulmalıdır.”

Kripto para ticaretininin hızla yükseldiği Azerbaycan’da, devletin böyle bir vergilendirmeye gitmesiyle bütçe gelirlerini arttırmayı hedeflediği anlaşılıyor.

news.bitcoin.com

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir