Ana Sayfa > Haber > Bir ICO Dolandırıcılığı 8 Adımda Nasıl Anlaşılır?

Bir ICO Dolandırıcılığı 8 Adımda Nasıl Anlaşılır?

Bir ICO Dolandırıcılığını Anlamanın Sekiz Yolu

Modern teknoloji kripto para gibi dijital varlıkların keşfedilmesine olanak sağladı. Finans sektörü kripto para birimlerinin oluşması ile farklılaşmaya başladı ve bir nevi güncelleme yapıldı. Özellikle ICO’lar (ICO Nedir?) ve IPO’lar (ilk halka arz) gibi işlemler yatırımcının dikkatini çekmeye başladı.

Bir ICO modern bir fon yaratma aracı olarak kabul edilir. Halkın bir şirketi ya da ürünü satın alıp desteklemesine izin verir ve bununla birlikte yatırımcının ICO ile oluşturulan değerden faydalanmasına izin verir. Fakat her sektörde olduğu gibi ICO’lar için de sahtekarlık riski oldukça fazladır ve yatırım yaparken çok dikkatli olunması gerekir. Bunun için en önemli yol iyi bir araştırma yapmaktan geçer. Bilgili bir yatırımcı olduğunuz zaman dolandırılma ihtimaliniz en aza inecektir.

ICO Dolandırıcılığı Erken Tedbir Rehberi

Kendinizi bir ICO dolandırıcılığı içerisinde bulmak istemiyorsanız ilk yapmanız gereken araştırma yapmaktır. Bunun için meşru ICO derecelendirme siteleri bulunuyor. Bu siteler ilk adım olarak size yardımcı olacaktır. Sahte bir ICO’yu belirlemek için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

  1. İşlevsiz, Kötü Yapılmış veya Kopyalanmış Web Sitesi

Bir web sitesi bir ICO için şirketin broşürü gibidir. Fakat bazı sahtekarlar internet sitesine yatırım yapmak istemez ve en az çaba ve maliyet ile internet sitesini hizmete açar. Genellikle ETHBAY örneğinde olduğu gibi minimum değişiklik olan basit bir şablon ile kullanıcıların karşısına çıkar. Bununla birlikle bir diğer sahte site ise Referpay. Burada da yine aynı şablonla gelen tema kullanılmış. Dolayısıyla ICO’lar için sahtekarlık yapılıp yapılmadığını internet sitelerini kontrol ederek az çok anlayabilirsiniz. Çünkü sahtekarlık peşinde olan insanlar genelde çok fazla para harcamak istemezler ve hatta bu onlara biraz tembellik gibi gelir.

  1. Sahte Takım Profilleri

Projenin arkasındaki kişilerin kim olduğunu bilmek oldukça önemlidir. Birçok yatırımcının en önem verdiği konu gerçek insanlarla çalışmaktır ki sonraki aşamalarda büyük sorunlarla karşılaşılmasın. Bazı ICO’lar kendi takımlarında olmayan bir grup insanları listeliyorlar ve bunun gerçek mi aldatmaca mı olduğunu anlamanın bazı püf noktaları bulunuyor. Ekipte olan insanların geçmiş araştırmalarını iyi yapmanız gerekiyor. En azından kişileri Linkedln üzerinde arayabilirsiniz. Geçmiş tecrübeleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz. Eğer kişinin profili Lindedln’de bulunmuyorsa çok yüksek ihtimal bu gerçek bir profil değildir.

  1. Şüpheli Veya Özgün Olmayan Resmi Rapor

Teknik rapor projenin temel profili olarak bilinir. ICO’nun desteklemeye değer olup olmadığına kara vermek için kişiler öncelikle bu rapora bakar. İhtiyaç duyduğunuz tüm bilgilerin burada olması gerekir. Fakat önemli olan nokta bu raporların özgün olup olmadığıdır. Bunun ayrımını yapmak için ise biraz dikkatli kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Tanıtım yazısında bulunan yazılar, projenin ne vadettiği ve gerçekten başarmak istediği şeyler hakkında eksiksiz olmalıdır.

  1. Şirketin Belli Olmayan Amaçları

Her projenin veya ICO’nun bir amacı vardır. Bu hedefler gerçekçi, zamana bağlı ve uygulanabilir olmalıdır. Şirketin gerçek olamayacak kadar iyi hedefleri varsa tekrar düşünmelisiniz. ICO dolandırıcılığı yapmayı düşünen sahtekarlar ya ortaya doğru düzgün bir amaç koyamaz ya da amaçlarını çok abartırlar.

  1. Korunan Kod Deposu

Blok zincir teknolojisi bu ICO projelerinin temeli olduğu için kodların çalışır durumda olduğunu anlamak çok önemlidir. Genelde blok zincir projeleri açık kaynak (open source) felsefesi ile yazıldığı için birçok projenin kodlarını GitHub’da bulabilirsiniz. Bu kodların güncellemelerini inceleyebilirsiniz. Eğer şirket açık kaynak çalıştığını söylüyor ancak siz kodları hiçbir yerde bulamıyorsanız dolandırılıyor olabilirsiniz.

  1. Ön ICO Aşaması

Tüm ICO’ların arz öncesi bir aşamadan geçmesi gerekir. Buna çok dikkat etmelisiniz. Fakat arz öncesi aşaması olan tüm ICO’lar da gerçektir diyemeyiz. Fakat bu önemli bir konudur ve dikkat edilmesi gerekir. ICO dolandırıcılığı öncesi böylesi bir aşama sahtekarlar için zaman kaybı ve yakalanma ihtimali anlamına gelebilir.

  1. Fonların Gerçekçi Kullanımı

ICO’nun tanıtım yazısı fonların nasıl kullanılacağı konusunda şeffaf olmalıdır. Bununla birlikte proje sahiplerinin paralarını da dışarıda bırakmalarını önlemek için paralarını belirli bir süre boyunca satmalarına izin verilmediğini belirten bir bölüm de olmalıdır. Aynı zamanda fonların dağıtımı da açık olmalıdır. Projenin gelirinin büyük bir kısmı doğrudan kurucuların ceplerine gitmemelidir.

  1. Tüzel Kişilik ve Şirket Kaydı

Her ICO’nun arkasında bir şirket vardır. Dolayısıyla bu şirketlerin adlarının ve şirket kayıt numaralarının internet sitelerinde ya da tanıtım belgesinde bulunabildiğinden emin olun. Tercihen şirket Malta, İsviçre gibi kripto arzları için onay alınabilecek bir ülke üzerinde kayıtlı olmalıdır. Hemen hemen her ülkede şirketin gerçekten kayıtlı olup olmadığını kontrol edip inceleyebileceğiniz bir veritabanı vardır.

cryptoglobe

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir