Ana Sayfa > Haber > Bir Yatırımcı 60 Milyon Dolar Değerindeki Bitcoin Hesabını Yanlışlıkla Attığını Açıkladı

Bir Yatırımcı 60 Milyon Dolar Değerindeki Bitcoin Hesabını Yanlışlıkla Attığını Açıkladı

Bir Yatırımcı 60 Milyon Dolar Değerindeki Bitcoin Hesabını Yanlışlıkla Attığını Açıkladı

Kısa bir süre önce tam zamanlı bir kripto döviz yatırımcılığına geçiş yapan bilişim uzmanı James Howells, New York posta yaptığı açıklamada 2009’da Bitcoin’ yatırdığı 60 milyon dolardan fazla yatırımı kaybettiğini ve bunun telafisi olmadığını açıkladı.

2009 yılında, Bitcoin’in ilk fiyatının 1 doların altında olduğu dönemde Howells, GPU madenciliği kullanarak bir hafta içerisinde 7.500’den fazla Bitcoin kazandığını belirtti. 2013 yılında Bitcoin fiyatı 100 doların üstüne çıktığında Howells, 2009’da kullandığı ana sürücüye sakladığı 7.500 BTC’yi kaydetmeye başladı. Bir gün boş bir diski atacakken, yanlışlıkla Bitcoin bilgilerini attığını farketti.

Howells olayı şu şekilde anlatıyor:

“2009’da bir hafta içerisinde 7.500’den fazla BTC kazandım. Dört yıl sonra çekmecemde iki disk vardı. Biri boş diğerinde ise Bitcoin özel anahtarlarım vardı. Boş olanı atmak istedim fakat yanlışlıkla Bitcoin bilgilerimi attım.”

Howells, milyonlarca doları attığını fark ettikten sonra hastalandığını kabul etti.

“Fiyatlara baktım, hesaplama yaptım ve düşününce 2 milyon dolar olan yatırımım birkaç ay sonra 9.9 milyon dolar olmuştu. Çok sinirlendim ve bu beni hasta etti. Depolama sahasındakilerle konuştum ve onlara 10 milyon dolarlık bir sabit disk attığımı söyledim. Bana aptalca baktılar.”

Bu durum sadece Howells’ın başına gelmiyor tabiki. Chainalysis tarafından yapılan bir araştırmaya göre 3.79 milyon BTC’nin potansiyel olarak kalıcı bir şekilde kaybedildiği ve tekrar elde edilemeyeceği tespit edildi.

3.79 milyon BTC’nin maksimum arzının yüzde 18’inden fazlası. Yani Bitcoin fiyatı dijital varlığın piyasa değerlenmesinin dolaşımdaki arzına bölünmesiyle hesaplandığı için, bu kayıp paralar ile Bitcoin fiyatı gerçek fiyatından yüzde 18 daha fazla olmalı.

CCN

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir