Ana Sayfa > Haber > Bitcoin ATM’leri Amerikan Şehirlerine Geliyor

Bitcoin ATM’leri Amerikan Şehirlerine Geliyor

Blockchainde insanlığa faydalı sayısız uygulama test ediliyor ve bunların bir kısmı çoktan kullanılmaya başlandı. Bitcoin ATMleri de bu uygulamalardan.

Blockchain üzerinde insanlığa faydalı sayısız uygulama test ediliyor ve bunların bir kısmı çoktan kullanılmaya başlandı bile. Bitcoin ATM’leri de bu uygulamalar arasında yer alıyor. Kripto paraları finansal kurumların yeterince iyi hizmet veremediği yerlerde devreye sokmak başarılı bir çevre oluşturmaya yardımcı oluyor.

Gelişmişlik seviyesi düşük ya da şehir merkezlerinden uzakta yaşamın devam ettiği ada ülkelerinde yaşayan insanlar küçük işletmelerini büyütmek için kredi bulmakta zorluk çekiyor. Bu tür izole yerlerden yurt dışına çalışmaya gitmiş kişiler ailelerine yardımcı olmak için banka aracılığı ile para gönderme konusunda problemler yaşıyor. Ancak Bitcoin ya da başka bir kripto para ile bu sorunları aşmak mümkün.

Ekonomik Yönden Zayıf Bölgelere Bitcoin Desteği

Dijital paranın kullanımı şu anda Afrika, Güneydoğu Asya ve Güney Amerika’da oldukça yaygın. Bu bölgelerde yaşayan insanlar ekonomik kısıtlamaların üstesinden kripto para ile gelebiliyor. Amerika’nın iç bölgelerine de bu nedenle Bitcoin ATM’leri kuruluyor. Detroit bölgesinde 80, ülke çapında ise 2032 ATM çalışmaya başladı.

Detroit’te bulunan bir benzin istasyonunda Bitcoin ATM’sinin bir kişinin finansal servis ihtiyaçlarını nasıl karşıladığını merak ediyor olabilirsiniz. Ancak istasyonun sahibi Andy Attisha yaptığı açıklamada bu makineleri kullanan insanların genellikle banka hesabına sahip olmadığını açıkladı.

Bitcoin ATM Neden Daha Çok Fakir Bölgelerde Yerleşiyor?

Düşük gelirli aileler finanslarını klasik bankacılık sisteminin dışında yönetmeye çalışırlar. Birçok kişi işçi ya da kaçak şekilde çalışmaktadır ve gelir elde ettiklerini kayıt altına almamaktadır. Villanova Üniversitesi’nden finans profesörü John Sedunov, özellikle fakir bölgelerde Bitcoin ATMlerinin bu derece hızlı bir şekilde ortaya çıkmasına farklı bir gözle bakıyor. Sedunov’a göre bu bölgelerde yaşayan insanlar Bitcoin’e, piyango bileti olarak bakıyor. Sedunov’a göre insanlar Bitcoin’in 2017 yılındaki yükselişinden sonra ellerindeki birkaç yüz doları büyük umutlar ile Bitcoin’e yatırıyor.

Herhangi bir para transferi anonim bir şekilde gerçekleştirildiği için kripto para ATM’leri yasa dışı işlerle uğraşanlar için mükemmel kaynaklar. Caddelerde uyuşturucu trafiğini yöneten kişiler %7 – %8 civarındaki ücretler karşılığında paralarını ATM’lere yatırabilirler.

BitAML’nin kurucusu Joe Ciccolo, ATM’lerin bu potansiyelinin aşırı derecede abartıldığını düşünüyor. Ciccolo’ya göre ATM’ler kullanıcıların ehliyet de dahil olmak üzere müşteri bilgilerini alabilir. Ayrıca ATMLere getirilecek günlük kotalar ile bu problemlerin üstesinden getirebilir. ATMler ekonomik düzeyin düşük olduğu bölgelerde ister bankacılık servisi, ister piyango bileti olarak görülsün popülaritesinin artarak büyümesi yadsınamaz bir gerçek.

NewsBTC

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir