Ana Sayfa > Uncategorized @tr > Bitcoin (BTC) Gerçekten Anonim mi?

Bitcoin (BTC) Gerçekten Anonim mi?

Bitcoin Fiyatı Kripto Paralara Yöne Veriyor

Blockchain ve Bitcoin gibi kripto para birimleri hakkında yeni yeni fikir sahibi olmaya başlayan kişiler Blockchain konusunda daha yoğun araştırmalar içerisine girebilirler. Çünkü bu teknolojinin nasıl uygulanabileceği ve hangi uygulamaların insanlığa daha fazla yarar sağlayacağı konusunda oldukça çeşitli görüşler bulunuyor. Birçok kişiye göre bu işin sırrı çözüldü ve artık bundan sonraki süreçlerde insanlarda daha fazla yenilik katabilme ve keşif duygusu hakim olacak.

Blockchain topluluğunda var olma ve bu işi öğrenme arzusunun yanında mutlaka herkesin içinde biraz şüphe ve kuşku olacaktır. Taktir edersiniz ki teknolojinin anlaşılması da uygulanması da zordur. Çünkü teknoloji dediğimiz kavram yerinde saymıyor, her geçen gün kendini yeniliyor.

Bitcoin ve Blockchain’i Kendi Araştırmalarınızla Anlayabilirsiniz

İnsanların ve medyanın Blockchain projelerini nasıl gördüklerini ve değerlendirdiklerini göz ardı etmenin, bu teknolojiyi kabul etmeyi engelleyen önemli sonuçlar ortaya çıkardığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Dünya genelinde kamuoyunda önde gelen kripto para BTC için özellikle böyle bir yorumda bulunabiliriz. Çünkü Bitcoin’in kurucusunun belli olmaması, karanlık bir yanı olan sihirli bir para gibi algılanmasına neden oluyor. Tabi ki Bitcoin’in ilk yaratılmasından itibaren hala süre gelen diğer popüler temalar gibi anonim değildir ve Bitcoin’in yaratıcıları bunu çok iyi biliyorlar.

Kripto para yolculuğunuzun başında özellikle Bitcoin’e şüphecilik ve güvensizlik sınırlarını en düşük düzeyde tutarak başlarsanız, BTC ve Blockchain’i tamamen anlayabilirsiniz. Aslında Bitcoin’in ilk günlerinde yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri de kripto para birimlerinin dünyadaki kara pazarlar ve suçlular için mükemmel bir seçenek olmasıydı.

Bu konuyla ilgili bir FBI raporu 2012’de basına sızmıştı ve raporda “BTC Sanal Para Birimi: Kuralların Ortadan Kaldırılması İçin Eşsiz Özellikler” başlıklı bir makale bulunuyordu. Dolayısıyla o dönemde devlet görevlilerinin Bitcoin’e bakış açısı da gayet belliydi. Raporun detaylarında ise FBI, BTC’nin anonimliği ve kara para aklayan suçluları, insan tacirlerini, teröristleri ve diğer tüm suçluları mantıklı bir şekilde cezbedeceği ile ilgili endişeler dile getiriliyor. Tabi ki FBI BTC için erken önlemler almak adına izini sürmeye başladı. Dublin Üniversitesi’nden yapılan araştırmalarla tam olarak izinin sürülebileceği ortaya çıktı. Bu aşamadan sonra artık geliştiriciler ve fanatikler dışındaki insanlar, Bitcoin’in izlenemez para birimi olduğu fikrinden vazgeçti ve bu artık bir sır değildi.

Zaten Bitcoin’in başlangıcından itibaren Satoshi Nakamoto, BTC’nin tamamen izinin sürülemez olduğunu iddia etmiyordu. Dolayısıyla Bitcoin’deki anonim kelimesi aslında anahtarları kapsıyor. Gizlilik özelliklerinde bulunan “Açık anahtarları anonim tutarak, başka bir yere bilgi akışı kırılabilir ve gizlilik korunabilir.” yazısı ile net olarak vurgulamak gerekirse, BTC’nin anonimliği ortak anahtarlarda saklıdır ve açık anahtar bunun takma adıdır.

Burada ince bir ayrım var. Anonim olmak önemli ölçüde, bir kişinin veya bir grubun asıl kimliğini takip etmek için izlenebilecek herhangi bir yolun olmamasıdır. Örneğin, yazar Samuel Clemens, takma isim kullanıp Mark Twain olarak kimliğini gizli tutmaya çalışmıştı. Bay Clemens, Mark Twain adıyla çok ünlü bir yazar oldu ve daha sonra gerçek kimliği ortaya çıktı. Tabi yine de takma ad kullanımı popüler kültürde yerini aldı.

Bitcoin Tamamen Anonim Olmak İçin Tasarlanmadı

Samuel Clemens örneğinde belirttiğimiz gibi, bizim oluşturduğumuz her ortak anahtar kendi takma adımız olabilir. Ortak anahtarlarımızın gerisinde anonim kalabilmek için elimizden gelenin en iyisini yapabiliriz. Yani bunu biz sağlayabiliriz. Çünkü Bitcoin tamamen güvenli olmak ve kullanıcıların anonim kalmasını sağlamak amacıyla tasarlanmamıştır.

Bitcoin’in tarihsel sürecine kısa bir gezinti yaptığımızda BTC anahtarlarını takma ismiyle belirten ve gizli kalmak için uğraşan eski kullanıcıların yaşadığı bazı zorluklar var. Örneğin Ross Ulbricht’in Silk Road olarak adlandırdığı sosyal projenin hikayesi, Bitcoin’de gizlilik sınırının var olduğunun güzel bir örneği. Bu olayda Ross Ulbricht, Dread Prite Roberts takma adıyla, meşhur dark web( karanlık web pazarı) Silk Road’ı kurarak işletmeye başladı. Bu doğrultuda BTC’yi geleneksel finans kurumlarını atlatmanın bir yolu olarak düşündü. Fakat ironik olarak Ross Ulbricht’in soruşturulması kapsamında önemli rol oynayan iki faktör Bitcoin ve Blockchain oldu. FBI BTC ve Blockchain ile bir dizi sunucuya erişebildi ve Ulbricht’in kiisel Samsung 700z dizüstü bilgisayarına kadar izlenebildi. Açık olarak Silk Road örneğinde, güvenlik ve gizlilik erişimi sağlandığından, Bitcoin’in anonimliği gerçek anlamda sorgulandı.

Gizlilik paraları olarak, bir zamanlar Bitcoin’in hüküm sürdüğü bu piyasada artık yerini yenileri almaya başladı.  Tabi bunun nedeni daha fazla gizlilik ihtiyacı hissedilmesidir. Kullanıcılar BTC’nin gizlilik konusundaki sınırlamaları konusunda daha fazla bilinçlendiler ve dolayısıyla endişe duydular. Bu doğrultuda yönünü Bytecoin, Zcoin ve Monero gibi projelere çevirdiler.

Gizlilik artık eskiden olduğundan daha fazla önemli bir hale geliyor. Blockchain teknolojisi bu işin sadece bir parçası olabilir. Yani bir katalizör görevi görebilir. Görünen o ki gizliliğin önemi artmaya devam ettikçe, gelişimine daha az önem veriliyor. Eğer kişiler kendi gizliliğini korumaya ve geliştirmeye terk edilirse, büyük ihtimalle kullanılacak yöntemler yine verilerin merkezileştirilmesi ve değişmeyecek şekilde bozunabilirliği olacaktır.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir