Ana Sayfa > Haber > Bitcoin ETF’leri Büyük İhtimalle Önümüzdeki Yıla Sarkacak

Bitcoin ETF’leri Büyük İhtimalle Önümüzdeki Yıla Sarkacak

Bitcoin ETF başvurularının sonuçları için biraz daha beklemek gerekecek.

Artık Bitcoin ETF’lerinin kabul edilip edilmeyeceği değil ne zaman kabul edileceği merak ediliyor. Bu durum ETF’lerin eli kulağında olduğunu düşündürüyor. Ancak kripto para piyasasının biraz daha beklemesi gerekebilir. Çıkan haberlere ve kurumun yorumlarına bakılacak olursa ETF’lerin kabul edilme süreci büyük bir ihtimalle 2019 yılına sarkacak gibi görünüyor. Bu yüzden önümüzdeki sene kripto para piyasasında önemli gelişmelerin olması bekleniyor. 

Bu ertelenmenin, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC), Winklevoss kardeşler tarafından kurulan Gemini şirketinin yaptığı başvuruların reddedilmesinden kaynaklandığı düşünülüyor. ETF içerisinde hem yatırım fonu hem de koruma fonu yer alabiliyor. ETF ile birlikte birçok emtianın ticareti Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu ya da Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından düzenleniyor. Şu anda çok az miktarda kripto emtia bu iki kurum tarafından tanınmış durumda. Ayrıca herhangi borsanın listeleme yapabilmesi için ortaklarını açıklaması ve güvenlik önlemlerini bildirmesi gerekiyor. Uygulamadaki bu zorluklar nedeniyle birçok ETF şu anda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından kabul edilmeyi bekliyor. 

Bitcoin ETF için Ciddi Girişimler Mevcut

SEC’nin Bitcoin ETF başvurularını kabul etmesi için ciddi girişimlerde bulunuldu. Bunların en arasında en önemlisi ise Winklevoss kardeşler tarafından 2017 yılının Mart ayında ve 2018 yılının Temmuz ayında gerçekleştirilen başvurular oldu. Ancak bu iki başvuru da SEC tarafından kabul edilmedi. Winklevoss kardeşlerin başvurularının dışında da birçok başvuru gerçekleştirildi ancak şu anda kabul edilmiş herhangi bir ETF bulunmuyor. 

5 Ağustos tarihinde Scott Suh ve Michael Graham tarafından yayınlanan raporda birçok finansal kurumun öncelikli beklentisi olan Bitcoin ETFlerinin kabul edilmesi ile beraber yeni dijital emtia sınıflarında önemli gelişmeler ve kırılmalar yaşanacağı yer aldı. Bu kırılmayı gerçekleştirecek başvuruların başında ise SolidX/VanEck tarafından gerçekleştirilmiş başvuru bulunuyor. Diğer taraftan endüstrinin birçok büyük ismi ise Bitcoin ETF’lerinin o kadar da gerekli olmadığını ve topluluğun birlikte hareket edilmesi ile beraber kısa vadeli bir hareketin boğa piyasasını önemli bir şekilde ateşleyeceğini düşünüyor. 

SolidX/VanEck tarafından yapılan başvuru SEC tarafından Eylül ayında görüşülecek ancak bu tarihin de büyük bir olasılıkla değişeceği düşünülüyor. Bu da Bitcoin ETF’lerinin kabulü için 2019 yılını daha mantıklı bir tarih haline getiriyor. Top şu anda SEC’nin kucağında ve bütün gözler buradan çıkacak karara çevrilmiş durumda.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir