Ana Sayfa > Haber > Bitcoin ETF’si Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Bitcoin ETF’si Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Bitcoin ETF'si Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve piyasalarda oldukça popüler bir konu ETF’ler. Tabi bu popülerliği ile birlikte birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Peki ETF hakkında yeterince bilgi sahibi miyiz? ETF Nedir?

ETF Nedir?

ETF (borsa yatırım fonu) belirli bir pazarda uzmanlaşmış bir yatırım fonudur. Yani yatırımcıların temel varlık satın almadan, doğrudan belirli bir endekse göre almasını sağlar. Borsada hisse senedi gibi alınıp satılabilir. İşlem kolaylığı, düşük işlem maliyeti ve sahip olduğu takip avantajı gibi önemli avantajları var.

Kripto Tüccarları ETF’yi Neden Önemsiyor?

Bir ETF’nin bir çok avantajı vardır. Güvenlik, takip imkanı, işlem kolaylığı ve maliyet düşüklüğü nedeniyle kripto tüccarları tarafından tercih ediliyor. Cüzdan oluşturma, değişim seçme gibi sorunlarla uğraşmamak da önemli bir artı olarak yansıyor. Bununla birlikte SEC ( Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) tarafından onaylanması demek, sahip olduğunuz varlığın onay mührüne de sahip olmanız anlamına geliyor.

Bitcoin ETF’si ile İlgili Şu Ana Kadar Neler Oldu?

ETF ile ilgili bu zamana kadar çok fazla talep reddedildi. İlk ETF önerisi 2013 yılına dayanıyor ve Mart 2017’de reddedildi. İlk ETF Winklevoss kardeşlerden geldi. Winklevoss kardeşlerin ikinci bir talebi ise Temmuz 2018’de reddedildi. Diğer birçok başvuru da çeşitli nedenlerden dolayı reddedildi.

Bitcoin ETF’nin Şu Anki Durumu Ne?

Bir süredir çok popüler olan ETF’lere oldukça fazla talep var. Bunlardan özellikle Bitcoin için yaklaşık bir düzine Bitcoin ETF talebi var. Bunlarla ilgili göze çarpan iki detay bulunuyor.

İlki VanEck’ten. VanEck yaklaşık 38 milyar dolarlık bir yatırım yönetim şirketi ve bir blok zincir yazılım sağlayıcısı olan SolidX’in sahibi. Firmalar ETF ile arka planda Bitcoin tutan, fiziksel destekli bir fon olmayı hedefliyor. En az 200.000 dolarlık bir yatırıma sahip olacaklar ve bazı kurumlara yatırımı sınırlı tutmak için yüksek bir eşik değeri belirleyecekler. Firmanın talebinin cevabı ise Ağustos’ta belli olacak.

İkinci önemli talep ise Direxion’dan geldi. SEC geçtiğimiz günlerde firmanın talebini bazı sebeplerden dolayı bir süre daha inceleyeceklerini belirterek karar tarihini 21 Eylül’e erteledi. Dolayısıyla 21 Eylül bir çok Bitcoin tüccarı tarafından dört gözle beklenen bir tarih.

Bir ETF’yi Kabul Etmek İçin Neler Gerekiyor?

Bir ETF talebini incelerken dikkat edilmesi gereken belli başlı beş unsur bulunuyor:

Manipülasyon: SEC, piyasanın bütünlüğünü garanti etmek ve fiyat manipülasyonlarının önüne geçmek için yetkilendirilmiş bir kurumdur. Kripto para birimleri ise genellikle manipülasyona çok açıktır. Daha da önemlisi şu an FBI Bitcoin manipülasyonu ile ilgileniyor. Buna bir çözüm önerilecek olursa eğer her şeyin erişimi daha kolay olması denilebilir. Yani piyasanın daha şeffaf olması manipülasyonun önüne geçebilir.

Değerlendirme: Blok zincir teknolojisi çok önemli bir öge olan merkezsiz bir yapıya sahiptir. Fiyat hareketliliklerinde ise bu bir dezavantaj yaratabilir.

Fiyatlandırma: Bir ETF temel varlıktan sapabilir. Piyasaları izlemek için verdiği söz kadar sapma gösterebilir.

Depolama: Bir Bitcoin’i saklamak ve depolamak göründüğü kadar kolay değildir. Yetkililer ETF’ler için daha yüksek talep ile ölçeklendirilmesinden endişe duyuyorlar.

Kolay Para Çekme: ETF ile yatırımcılar varlıklarını günlük olarak istedikleri gibi geri çekme veya kullanma hakkına sahiptir. SEC şu an yeterli nakit olup olmadığını inceliyor.

Bütün Sorunlar Göz Önüne Alındığında Bir Çözüm Alınabilir mi?

Coinbase kurumsal yatırımcılar için önemli bazı çözümler sunuyor. Coinbase Prime nakit alanında, Coinbase Custody ise depolama alanında önemli çalışmalar yapıyorlar. Diğer firmalar ise Bitcoin yatırım işlemini daha akıcı hale getirmeye çalışıyorlar. Üstelik SEC, ETF’ler konusunda artık biraz daha iyimser gibi görünüyor.

Bir ETF onaylanırsa Fiyatlara Ne Olacak?

Bir ETF’nin onaylanması, milyarlarca doların kripto paraya dönüşmesi anlamına gelir. Dolayısıyla fiyatlar artacak.

Bir ETF Onaylanacak mı? Onaylanacaksa Ne Zaman?

Bu uzun bir süreç gibi görünüyor. Son zamanlarda SEC’in Winklevoss kardeşlerin teklifini reddetmesi büyük bir kayıp olarak değerlendiriliyor. Ama bu sürecin sona erdiği anlamına gelmez. İlerleyen süreçlerde SEC’in vereceği bir karar ile ETF’ler onaylanabilir. Şu an en çok beklenen tarih 21 Eylül. Bu tarihte Direxion’un başvurusunun da reddedilmesi elbette üzücü olur fakat her şeyin sonu değil. Bitcoin ETF bu süreçten başarılı bir şekilde çıkacaktır.

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir