Ana Sayfa > Haber > Bitcoin’in Gerileme Süreci Sona Mı Eriyor?

Bitcoin’in Gerileme Süreci Sona Mı Eriyor?

Brian Kelly: "Bitcoin'in Bir Alt Tabanı Bulunuyor ve Bu Rakama Yaklaştık"

CNBC’nin kripto para analisti Brian Kelly, bir programda Bitcoin değerinin ulaşabileceği bir dip fiyat seviyenin olduğunu ve geçtiğimiz hafta sonu yaşanan düşüşle bu seviyeye yaklaşıldığını düşündüğünü belirtti. Kelly’e göre Bitcoin’in dip fiyat seviyesi 5.800 dolar seviyelerinde ve bu seviyelerin altına inmesi oldukça zor.

Kripto para sektöründeki yatırımcıların birçoğu, Bitcoin’in bir süredir yaşadığı aşağı yönlü hareketten dolayı 6.000 dolar seviyesinin altına düşeceğini düşünüyordu. Aslında öyle de oldu. BTC geçtiğimiz hafta sonu 5.800 doların altına düşerek yılın en düşük seviyesini gördü. Bu düşüş ile birçok kişi Bitcoin’in değerinin daha da düşeceğine inandı.

Bitcoin’in Dip Fiyat Seviyesi 5.800 Dolar Olabilir

CNBC’nin kripto para analisti Brian Kelly bir programda Bitcoin’le ilgili öngörülerini ve düşüncelerini paylaştı. Kelly, Bitcoin’in ortalama 5.779 dolar civarlarında değer görmesinden sonra, bu rakamın uzun soluklu olmadığının altını çizdi. Bununla birlikte 5.799 dolardan hızlı bir geri tepme ile tekrar 6.000 doların üzerine çıkması Kelly’e göre Bitcoin’in değerinin inebileceği bir dip fiyat seviyesi olduğunu gösteriyor:

Hafta sonu Bitcon’in oldukça düşük bir seviye olan 5.779 dolar seviyelerine indiğini gördük. Sonra yaklaşık 10-15 dakika içerisinde büyük bir ivme ile yukarı yönlü hareket ettiğine şahit olduk. Bu demek oluyor ki Bitcoin’in daha fazla değer kaybedemeyeceği bir seviye bulunuyor.”

Kelly, bir BTC kazanmak için gerekli olan ortalama madencilik maliyetinin, 5.900 dolar seviyelerinde güçlü bir destek potansiyeli bulunduğunu düşünüyor. Bu konuda Kelly ile yakın görüşte olan analiz şirketi olan Fundastrat’ın kurucu ortağı Tom Lee de, madencilik maliyetlerinin kripto para birimleri için önemli bir seviye de tutulması gerektiğine inanıyor. Konuyla ilgili CNBC’de konuşan Lee, BTC fiyatlarının özellikle 2014 yılı içerisinde, kripto para piyasasında madencilik maliyetlerinin sürekli üzerinde kaldığına dikkat çekti.

Kelly, konuşmasında Asya’dan gelen isteğe de değindi ve iki yabancı para birimi arasındaki değişim işlemlerinde Tether’a yoğun ilgi olduğunu belirtti. Tether’ın 250 milyon USDT’yi piyasaya sürmesiyle alakalı olarak da, bu talebin yoğun olarak Asya’dan geldiğini çünkü Asya borsalarında kullanılan para biriminin büyük kısmının Tether olduğunu belirtti. Bununla beraber Tether’ında büyük bölümünün Asya’da kullanıldığını vurguladı.

Kelly son olarak, özellikle BTC başta olmak üzere kripto para fiyatlarındaki artışın para krizi üzerinde doğrudan ilişkisi olduğunu belirtti. Ayrıca Bitcoin’in merkezi olmayan yapısıyla, hükümet destekli para birimlerine göre oldukça iyi çalıştığını ve bu sektörde değerini çok iyi koruduğunu belirtiyor.

Kelly, Çin’de yaşanan para birimi sorunları hakkında ise şunları söyledi:

“Eğer Çin’in son seçeneğinin ne olduğu gibi bir soru sorarsak, bunun cevabı muhtemelen paranın değerinin düşürülmesi (devalüasyon) olur. Bununla birlikte eğer oldukça zengin bir Çinli vatandaşsanız ve bu devalüasyonun olacağını düşünüyorsanız paranızı nerede korumak istersiniz ? Bu seçenek kesinlikle RMP (Çin’in resmi para birimi) olmaz. Mantıklı olarak tercihinizi Bitcoin’den yana kullanabilirsiniz.”

Tabi ki Kelly’nin paylaştığı Bitcoin’de var olan dip fiyat seviyesi tahmini netlik kazanmadı. Kelly’nin yaptığı analizin doğru olup olmadığını muhtemelen önümüzdeki hafta içerisinde BTC değerinde yaşanacak fiyat hareketliliğiyle anlayacağız.

newsbtc

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir