Ana Sayfa > Nedir? > Bitcoin Gerçek Bir Para Mı?

Bitcoin Gerçek Bir Para Mı?

Bitcoin Gerçek Bir Para Mı?

 

Bitcoin sık sık haberlerde karşımıza çıksa da ilk bakışta çoğu kişi için çok önemli bir şey gibi durmayan, hatta aksine dünyayla iletişimi olmayan internet bağımlıları veya fildişi kulelerindeki entelektüellerin bir şakası gibi görünen bir şey.

Bitcoin’in son yedi yıldır güç kazandığına inanmalı mıyız? Bu süre içinde “Bitcoin’in ölümü” hakkında yüzlerce makale yazıldı, hala da yenileri yazılıyor. Bitcoin’in vefatına yönelik açılmış bir internet sitesi bile var.

Şu anda Bitcoin’in hâlâ bizimle olduğunu ve bizimle kalmaya devam edeceğini söylemekte sakınca yok. Yani bütün bunları bir kenara bırakalım ve Bitcoin ile tam olarak ne kast edildiğine, gerçek bir para olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğine bakalım.

Bitcoin iki şeyi ifade eder: Bitcoin, Mastercard veya Paypal’a benzer bir ödeme ağıdır ve Bitcoinler (para birimi olan), Bitcoin ödeme ağındaki ödeme araçlarıdır. Bitcoin küresel bir para birimidir ve bir banka aracılığı olmaksızın kişiler arası ticareti yapılmaktadır.

Bitcoin Gerçek Bir Para Mı?

Bir şeyin para olarak kullanılabilmesi için açık bir tanım gerekiyorsa, aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

Enderlik. Para biriminin değerini koruması için kısıtlı bir miktarda bulunmalıdır. Piyasada sadece 21 milyon Bitcoin olacak, kimse daha fazla Bitcoin yaratamaz. Bu kural Bitcoin ağına işlenmiştir ve çok yüksek derece güvenlikle garantiye alınmıştır. Bitcoin ağının güvenliğini sağlayan insanların büyük çoğunluğu değişim yapılabilmesi için ağ kurallarının değiştirilmesi gerektiğini söyler. Bu, ağın temel ilkelerini değiştirmek olacağından bunun gerçekleşmesi muhtemel değildir.

Dayanıklılık. Bu gayet açık bir mevzudur. Dijital para birimleri eskimez, yırtılmaz veya kırılmaz. Fakat Bitcoin desteklenen sitelerden ve mağazalardan gerçek parayla yapıldığı gibi fiziksel ürünler satın alabilirsiniz.

Takas edilebilirlik. Her Bitcoin bir diğer Bitcoin’le aynı mıdır? Bitcoin’in takas edilebilirlik sorunları vardır; çünkü teknik olarak işlemlerin izi sürülebilir. Bir Bitcoin işlemi yaptığınızda cüzdanınızdan başka bir cüzdana gönderdiğiniz paraların, paraların ağda kazıldığı zamana kadar izi sürülebilir. Eğer bazı hizmetler şüpheli bulunursa, uygunsuz hizmetlerle ilişkilendirilmiş cüzdanlar arasında dolaşan paranın geçmişi işaretlenebilir. Bu yüzden gelecekte bazı paralar daha değerli olarak görülebilir, çünkü temizdirler. Diğer bir deyişle uygunsuz hizmetlere bulaşan cüzdanlar tarafından kirletilmemişlerdir. Ağın şu anki durumunda, Bitcoin’in takas edilebilirlik sorunları vardır. Her Bitcoin’i bir diğeri kadar değerli hâle getirmek için bu sorunun çözülmesi gerekmektedir.

Bölünebilirlik. Her Bitcoin (veya BTC) sekiz ondalık basamağına kadar bölünebilir. Bir Millibit 0,001 BTC’dir. Bir Bit 0,000001 BTC’dir. Bit Satoshi’yse 0,0000001 BTC’dir. Bu sayede küresel ölçekte dahi insanlar küçük miktarlarda Bitcoinlerle işlem yapabilirler. Eğer değeri artarsa, günlük harcama bit ve Millibitlerle gerçekleşir. Bunun bir örneği bulunduğunuz yerdeki kafeye gidip 100 millibit’e bir kahve almaktır.

Taşınabilirlik. Bitcoin telefonda, tablette, bilgisayarda ve hatta Bitcoin’e özel bir yazılım cüzdanında saklanabilir. Kendisinin fiziksel bir formu yoktur ve bir yerden başka yere taşınması gerekmez. Bir altın yığınını veya para cüzdanını taşımaktan daha hafiftir. Önemli miktarlarda parayı dünyanın her yerinde saniyeler içinde ve neredeyse hiçbir ücret olmaksızın taşımak daha önce hiç mümkün olmamıştı. Bu, küresel ekonomideki ilişkileri güçlendirebilir ve küresel işletmeler kurmayı kolaylaştırabilir.

Bitcoin, bugüne kadar kullandığımız en iyi para formu olabilir. Herkesin anlayabileceği şekilde para, hükûmetlerin bastığı bağımsız para birimlerini ifade eder. Fakat tarih boyunca medeniyetler çok çeşitli para araçları kullanmıştır. Bunların bazıları taş, sincap, mücevher, şarap ve deniz kabuklarıdır. Tarihte her medeniyetin kendi para formu olmuştur. Bağımsız para birimlerinden önce, altın çoğu ulus için ticaret aracıydı ve şu anda bile çok değerlidir.

Her yeni para biriminde olduğu gibi büyümek için biraz zaman gerekli. Bitcoin bir para birimi olarak kabul edilse de, bu konu daha sonraya bırakılsa da…

Sekiz yıl geçse dahi Bitcoin hâlâ çok genç bir para birimi. Bitcoin’in faaliyette ve güvende olduğu her gün, zaman sınavını geçtiğini kanıtlamakta. Banknotlar ve kredi kartları internet için yapılmamıştı. Kripto paraysa dijital çağda dijital işlemlere olanak tanımakta.

 

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir