Ana Sayfa > Nedir? > Bitcoin Gold Nedir ve Nasıl Çıkarılır?

Bitcoin Gold Nedir ve Nasıl Çıkarılır?

Bitcoin Cash çatallanmasının ardından Bitcoin blockchain topluluğu tarafından desteklenen yeni bir çatallanma meydana geldi ve ortaya Bitcoin Gold çıktı.

Bitcoin Cash’in ortaya çıkmasının ardından bir kaç ay sonra Bitcoin Blockchain paltformu tarafından desteklenen yeni bir kripto para daha meydana geldi ve ortaya Bitcoin Gold çıktı. Bitcoin Gold, Bitcoin blok zincirinde işleyen madenciliğe olan yaklaşımı değiştirmeyi amaçlıyor.

Kuruculara göre Bitcoin ‘in blockchain platformu çok fazla merkezi hale geldi. Ellerinde madencilik yapabilecekleri çok sayıda donanım bulunduran büyük şirketler bu yolla daha fazla Bitcoin edinebiliyorlar. Bitcoin Gold’un kurucularına göre bu durum Bitcoin ağının merkezi bir yapı haline gelmesini sağlıyor. Bunun sonucunda bu sorunu ortadan kaldırmak için ortaya Bitcoin Gold çıkıyor. BTC Gold projesine göre herkes, basit bir donanım ile madencilik yapabilecek ve bu sayede kripto para birimi büyük şirketler yerine birçok küçük kullanıcı tarafından çıkarılacak.

Amaç Bitcoin Blok Zincirini Daha Dağınık Hale Getirmek

Bitcoin’in ilk günlerinde sıradan bilgisayarlar ile madencilik yapabilmek mümkündü. Ancak son bir kaç yılda Bitcoin çıkarabilmek için gerekli olan donanımlarda büyük bir değişim yaşandı. Bununla beraber madencilik için sıradan bilgisayarlar yerlerini ilk başta daha rahat düğüm çözebilen ekran kartlarına bıraktı. Günümüzde ise bu donanım atılımı daha da ileri gitti. Uygulama bazlı baskılı devre kartları ASIC donanımları ortaya çıktı. Bu aletler özel olarak madencilik için geliştirildi ve bugün bu aletlerin performansları neredeyse bir milyon sıradan bilgisayara denk güçte. Bu cihazları almak, kurmak ve çalışır halde tutmak için gereken maliyetler oldukça yüksek ve bu yüzden sıradan kullanıcılar bu donanımlara erişim sağlayamıyor. Birçok büyük madenci bu cihazlarla dolu odalara sahip ve cihazlar 7 gün 24 saat çalışıyor. Bu da küçük madencilerin rekabet etmesini imkansız hale getiriyor.

Bitcoin Gold Nasıl Çıkarılıyor?

Bitcoin blok zincirinden çıkan kripto para birimi, ASIC donanımlarının zorlanacağı farklı hash algoritmaları kullanıyor. Bu algoritmalar daha fazla RAM’e ihtiyaç duyuyor. ASIC donanımları tamamen işlem gücüne yönelik olarak geliştirildiği için bu algoritmalar bellekte bir dar boğaz yaşanmasına neden oluyor. Bu şekilde GPU işlemcili ekran kartları tekrar kullanılabilir hale geliyor.

Mevcut ASIC tabanlı Bitcoin platformu SHA-256 adı verilen hash algoritmasını kullanıyor. Bitcoin Gold kurucuları ise Equihash adı verilen algoritmaları kullanıyor. Alex Biryukov ve Dmitry Kovratovich tarafından geliştirilen Equihash, ASIC donanımlarına karşı dayanıklı bir algoritma ve şu anda Zcash başta olmak üzere birçok kripto para için kullanılıyor. Equihash ile beraber Bitcoin madenciliği daha dağınık bir hale geliyor. Bitcoin Gold orijinal Bitcoin platformunun bir çatalı olacağından dolayı Bitcoin’i olan herkes aynı miktarda Bitcoin Gold’a sahip oldu. Bunun için ekstra bir şey yapmaya gerek kalmadı.

BTC Gold, Bitcoin platformunun bir çatalı olduğu için onu Bitcoin’in rakibi olarak görmek yanlış olur. Bitcoin Cash gibi Bitcoin’den kopan diğer kripto paralar yeni Blockchain üzerinde çalıştığı için bazı madencilerin durumunu zora soktu. Bitcoin Gold’un ASIC donanımlarını zorlayan algoritması ise Bitcoin madencilerinin pek ilgisini çekmiyor. BTC Gold, Ethereum gibi diğer ASIC karşıtı madencilik anlayışı güden kripto paralar ile rekabet halinde. Bitcoin Gold’un tek dezavantajı ise rakiplerinden daha geç piyasaya çıkmış olması. Ancak Bitcoin sahibi olan herkesin aynı zamanda BTC Gold sahibi olacak olması bu dezavantajı tersine çeviriyor.

Orijinali BENNETT GARNER tarafından yazılmış ve daha önce CoinCentral sitesinde yayınlanmıştır

Coinmoz
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir