Ana Sayfa > Haber > Bitcoin Gold Siber Saldırılara Karşı Zincir Güvenliğini Arttırıyor

Bitcoin Gold Siber Saldırılara Karşı Zincir Güvenliğini Arttırıyor

BTG Artık Daha Guvenli

Bitcoin ve kullandığı altyapısı blockchain’i kullanan kripto paraların güvenirlikleri konusunda süregelen tartışmalarda %51 Atak ve Çift Harcama saldırılarına büyük önem veriliyor. Bu saldırılar güncel olarak devam etmekte ve kripto paralara büyük zarar verme kapasitesine sahip. Bitcoin Gold da bu risk altında bulunan kripto paralardan biri. Nitekim son dönemlerde yapılan bir saldırıda 18 milyar dolar değerinde BTG çalındığı bildiriliyor.

Bu eksikliği gidermek isteyen Bitcoin ve Bitcoin Gold ekipleri şimdi yeni bir yazılımı devreye sokmayı planlıyorlar. Bu yeni yazılım para transferlerinde “Ayrıntılı Bildiri” göndererek yapılan transferlerin doğrulanmasında rol oynayacak. Bu şekilde yapılan işlemlerde arşivden kontrol daha aktif olacak. Ekip şimdi kullanıcılarına bu gelişmeyi duyurmaya çok önem veriyor. Bu gibi gelişmelerden bütün kullanıcıların haberdar olmasına çok hassasiyet gösteren Bitcoin Gold ekibi, transferler konusundaki şeffaflığın her şeyden önce geldiğini düşünüyor. Ayrıca sistemde meydana gelen güncellemeler konusunda da kullanıcıların bilgilendirilmesine özen gösteriliyor. Güvenlik konusunda görevli bir ekip çalışanı bu konuda oldukça net ifadeler kullandı;

“Geliştirme ekibi olarak ne yapmış olduğumuzu, şu anda yaptıklarımızı ve gelecekte yapacaklarımızı herkesin bilmesini istiyoruz.”

Güç Dengeleri Konusundaki Güvenlik Önlemleri Artıyor

Ekip çalışanlarının üzerinde durduğu bir diğer konu da %51 saldırısının nedeni. Bu güvenlik sorunu, Bitcoin ya da blok zincirindeki bir hatadan ya da eksiklikten kaynaklanmıyor. Ancak kripto para birimlerinin piyasa toplamının yüzde elli bir veya daha üstüne sahip olan kullanıcının niyeti burada büyük önem taşıyor. Böyle bir durumda %51 saldırılarının gerçekleşebileceği teorik olarak ortaya konuldu. Ayrıca sadece Bitcoin’i değil diğer tüm blok zinciri uygulamalarını da etkileyebilecek olan bu durum hem güvenlik uzmanları hem de siber korsanlar tarafından aktif bir şekilde göz önünde tutuluyor. Burada da Bitcoin diğer kripto paraları güvenlik anlamında geride bırakıyor. Piyasa değeri göz önünde bulundurulacak olursa diğer birimlere oranla %51’lik bir Bitcoin’in tek bir kullanıcının eline geçmesi kolay değil. Bu konuda ekip çalışanı şu değerlendirmede bulundu:

“Bitcoin, Bitcoin Cash ve Digibyte gibi aynı SHA256 algoritmasına sahip bazı diğer madeni paralardan daha büyük bir hashpower değerine sahiptir, bu yüzden Bitcoin nispeten güvenlidir.”

Ekibe göre, BTG, likiditesi nedeniyle hedef haline geldi. Bu durumun kötü niyetli kullanıcıların bu saldırılardan kazanç sağlamasına imkan tanıdığı bildirildi. Ayrıca ekip bu saldırılar nedeni ile risk altında bulunan kullanıcıların sadece büyük miktarda para transferi gerçekleştirenler olduklarını vurgulayarak, bireysel yatırımcıların ve BTG sahiplerinin bu durumdan etkilenmeyeceğini belirtti.

Bitcoin yetkileri %51 atak gibi saldırılardan tamamen kurtulabilmek amacı ile de yeni bir madencilik modeli konusunda çalışmalar yaptıklarını açıkladı. Bu yeni madencilik yöntemi eskisine oranla çok daha güvenli olacak. Ancak ekipten bu güncellemenin ne zaman yapılacağı konusunda henüz net bir açıklama gelmiş değil.

Uzmanlar ve kullanıcılar bu durumdan oldukça memnun görünüyor. Yapılan yorumlarda güvenliğin önemi üzerinde duruluyor. Özellikle hükümetlerin bu konuya olan hassas yaklaşımı bu güncellemeyi kaçınılmaz kılıyordu. Bazı uzmanlar Bitcoin’in bu yeni adımının, hükümetler tarafından ortaya konan isteklere ayak uydurmak için atıldığını düşünüyor.

Cryptoglobe

 

Batıkan Kartal
Coinmoz; bitcoin, ethereum, kripto para, blockchain, madencilik ve benzeri her konuda bilgiye, haberlere ulaşabileceğiniz bağımsız bir platformdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir